respublika.lt

Dėl gynybos finansavimo bus nepatenkintų

(324)
Publikuota: 2024 gegužės 23 10:52:46, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Finansų ministerija, vadovaujama konservatorės Gintarės Skaistės, pristatė savo siūlymus, kaip būtų galima didinti gynybos finansavimą. Arūno Bernacko koliažas.

Finansų ministerija pristatė siūlymus, kaip būtų galima didinti gynybos finansavimą. Juose - didėjantys akcizai ir naujas draudimo mokestis. Tokie planai jau piktina verslininkus, o dalis Seimo atvirai tikina, kad tokiems siūlymams nepritars.

 

Šią savaitę buvo pristatytas Vyriausybės siūlomas Gynybos fondo paketas, kuriame numatyti siūlymai didinti gynybos finansavimą iki 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Paketas sudarytas iš keturių dalių: bankų solidarumo įnašo pratęsimo, pelno mokesčio ir akcizų didinimo bei saugumo įnašo koncepcijos. Pritaikius šias priemones, anot ministrės Gintarės Skaistės, jau 2025 m. į gynybos fondą būtų surinkta 297,8 mln. eurų, o 2026 m. - 421,2 mln. eurų.

Pasak jos, šios lėšos būtų skirtos 5 didiesiems šalies gynybos projektams: „Tai yra nacionalinės divizijos formavimas, oro gynybos sistemų stiprinimas, divizijos sunkinimas įsitaisant tankų kuopą, vokiečių brigados priėmimas į Lietuvą. Taip pat aktyviojo rezervo karių aprūpinimas."

Tarp Vyriausybės pasiūlymų yra ir idėja nustatyti verslo liudijimų reguliavimo pakeitimus - siūloma grįžti prie ankstesnės Vyriausybės iniciatyvos nuo 45 tūkst. iki 20 tūkst. eurų mažinti metinių pajamų ribą dirbantiems su verslo liudijimu. Taip pat tarp siūlymų yra numatyta ir Saugumo įnašo koncepcija - 10 proc. įnašas draudimo sutartims, netaikant jo gyvybės draudimui ir fizinių asmenų civilinės atsakomybės draudimui.

Po tokio pristatymo pasisakė verslas ir politikai. Lietuvos verslo konfederacijos vadovas Andrius Romanovskis teigia, kad ministerijos siūlymai dėl pelno mokesčio tiesiogiai prieštarauja verslo pozicijai. „Mes esame pasiruošę mokėti gynybai tiek, kiek reikia. Tačiau mūsų pasiūlymas buvo visai kitoks - 1 proc. punkto PVM ir pelno mokesčio padidinimas, kas atitiktų visuotinumo principus. Ir mes matome, kad šio principo nebuvo pasirinkta, buvo pasirinktas variantas kuriam prieštaravome - pelno mokestis, neliečiant PVM, bet liečiant kitus vartojimo mokesčius", - sakė A.Romanovskis.

Lietuvos bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė tvirtina, kad Vyriausybė sulaužė savo pažadus finansų institucijoms siūlydama pratęsti bankų solidarumo mokestį. Jos nuomone, tai galima įvardinti naujo mokesčio įvedimu.

Tuo metu Lietuviškų degalinių sąjungos vykdantysis direktorius Vidas Šukys stebisi pasirinkimu didinti akcizus kurui: „Praeitais metais gegužės mėn. buvo priimtas sprendimas, kuriame numatyta ilgalaikė degalų akcizų didinimo programa iki 2030 m., ji prasidėjo nuo šių metų. Pagal programą numatytas ne tik akcizų didinimas, bet ir emisijos skaičiavimas. Dabar dar sykį didinamas akcizų dydis be jokio pagrindo."

„Vidutiniškai kuras brangtų 6 centais, bet matant naftos kainų svyravimą ir to pasekmes, toks pokytis būtų nežymus", - tvirtino G.Skaistė.

Panašu, kad ministerijos siūlymai gali nesulaukti pritarimo ir Seime. „Valstiečių" frakcijos atstovas Dainius Gaižauskas sako, kad partija pritars tik tiems į paketą įtrauktiems siūlymams, kuriuos jie patys teikė anksčiau - gynybos obligacijų išleidimui ir laikinojo bankų solidarumo įnašo pratęsimui iki 2026 metų. Jo teigimu, frakcija nepritars siūlymams kelti pelno mokestį.

Opozicinės socialdemokratų frakcijos narė Rasa Budbergytė džiaugėsi, kad Finansų ministerija atsižvelgė į partijos siūlymus nedidinti PVM tarifo bei kelti pelno mokestį ir pratęsti solidarumo įnašą bankams.

Tačiau, kaip pabrėžė socialdemokratė, frakcija nepritars siūlymui kelti akcizus alkoholiui ir tabakui, taip pat benzinui, dyzelinui, žaliajam ūkininkų dyzelinui. Be to, R.Budbergytė teigė, kad partija nepalaikys ir savivaldybėms tenkančios gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalies perskirstymo.

Vis dėlto politikė tikisi, kad patobulinus siūlymus sprendimas dėl konkrečių gynybos finansavimo šaltinių bus surastas dar pavasario sesijoje, kad ši užduotis netektų naujajai Vyriausybei po Seimo rinkimų rudenį.

Tuo metu Demokratų „Vardan Lietuvos" lyderis Saulius Skvernelis ministerijos siūlymuose teigė pasigendantis didesnio stambiojo verslo apmokestinimo.

„Pelno mokesčio, kalbant apie stambų verslą, apmokestinimas yra nepakankamas 1 proc. Akcizams mes galime pritarti tiems, kurie yra susiję su žalingais įpročiais ir vartojimu, bet negalėsime pritarti kuro akcizui, nes tai yra tiesiogiai susiję su paslaugų ir produktų galutine kaina", - kalbėjo S.Skvernelis.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
32
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (324)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar eisite valgyti į „Michelin" įvertintus restoranus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia oro temperatūra vasarą jums labiausiai komfortiška?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +20 C

+15 +22 C

+14 +21 C

+18 +26 C

+19 +26 C

+19 +25 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s