respublika.lt

E.Vaitkus gąsdina saugumo sargus

(765)
Publikuota: 2024 gegužės 16 07:24:35, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Profesorius hematologas, habilituotas daktaras Eduardas Vaitkus išgarsėjo pandemijos metu, kai kritikavo suvaržymus, skiepijimą ir pan. Stasio Žumbio nuotr.

Į Lietuvos prezidentus kandidatavusio Eduardo Vaitkaus rinkimų kampanijos retorika sudomino Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (NSGK). Vakar vykusiame uždarame NSGK posėdyje politikai nutarė kreiptis į Valstybės saugumo departamentą, kad jis įvertintų, ar E.Vaitkaus pasisakymai kenkia valstybės saugumui. O kas gresia tiems, kas už šį kandidatą balsavo?

 

Anot vakar prieš posėdį kalbėjusio NSGK pirmininko Arvydo Pociaus, jau anksčiau visi klausinėjo, kaip NSGK vertina E.Vaitkaus kai kuriuos viešus pasisakymus. A.Pocius teigė, kad kai kurie kandidato pasisakymai buvo aiškiai nukreipti prieš mūsų valstybę, tačiau nepatikslino, kurie būtent. Viešai žinoma, jog E.Vaitkus tikino, kad Lietuva įstojo į Europos Sąjungą „vietinių išdavikų sprendimu". Mat dėl įstojimo į ES referendume mums esą pritrūko 17 proc. balsų.

E.Vaitkus taip pat tikino, kad Lietuvai nereikėjo stoti į NATO. Esą galėjome elgtis kaip Aljansui nepriklausanti Austrija ir taip gyventume be karo grėsmės Lietuvai.

Buvęs kandidatas į Lietuvos prezidentus taip pat tvirtino, jog Ukraina neturi jokių šansų susigrąžinti Krymą ir kad nereikia erzinti Rusijos. A.Pocius anksčiau yra pavadinęs tokias E.Vaitkaus kalbas absurdu, tačiau neatmetė galimybės, jog tai tik „rinkiminio šou" dalis. Esą taip siekta papildomo rinkėjų susidomėjimo.

Du kartus nugalėjo G.Nausėdą

E.Vaitkaus pasisakymai visgi pasirodė verti ne viešo, bet uždaro NSGK posėdžio, kuriame, anot A.Pociaus, tik pasikalbėta ir nuspręsta laukti VSD įvertinimo. Tačiau kažin, ar posėdis padės išsiaiškinti, kodėl kaunietis gydytojas hematologas, profesorius E.Vaitkus per prezidento rinkimų pirmąjį turą tiesiog triuškinamai laimėjo Visagino ir Šalčininkų rajono savivaldybėse. Už nugaros palikdamas net rinkimų favoritą, prezidentą Gitaną Nausėdą. Visagine E.Vaitkus surinko 37,80 proc. balsų. Jį Lietuvos prezidentu panoro matyti 2390 visaginiečių. Kai G.Nausėdą, gavusį 28,14 proc., rinkosi 1779 Visagino gyventojai.

Panaši situacija buvo ir Šalčininkų rajone. Čia E.Vaitkus surinko netgi 39,91 proc. balsų (5430 rinkėjų), o antroje vietoje likęs G.Nausėda - 23,73 proc. (3229 rinkėjai).

Kaip visa tai paaiškinti? Negi visi šie tūkstančiai žmonių, įskaitant ir tuos, kurie mažiau, bet irgi balsavo už E.Vaitkų kitose savivaldybėse, yra priešiški Lietuvos valstybei ir jos buvimui ES bei NATO? Ar tai Lietuvos rusakalbių problema?

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen viešai komentavo, jog tiems regionams reikia daugiau dėmesio: „Be jokios abejonės. Dėmesio daugiau reikia, kai kalbame apie politiką tautinių mažumų lygiu ir tautinių mažumų kalbomis, reikia daugiau kokybiškos informacijos, daugiau kokybiškų laidų tomis kalbomis."

O štai premjerė Ingrida Šimonytė nemano, jog reikia susieti E.Vaitkaus pasiekimus vien su tautinėmis mažumomis. Pasak jos, „sentimentus praeičiai" jaučia ne tik Visaginas ir Šalčininkai, tad tokio požiūrio keitimas - kantrybės reikalaujantis procesas.

„Vienas žmogus su labai keistomis pažiūromis ką tik kandidatavo prezidento rinkimuose, mano žiniomis, jis nepriklauso jokiai tautinei mažumai. Matyt, kad negalima taip sudėlioti šių akcentų, nes tarp lietuviakalbių yra žmonių, kurie atvirai dėsto proputiniškas pažiūras ir netgi sugeba kandidatuoti prezidento rinkimuose", - akcentavo ji.

Olimpietis šoke

Olimpietis kanojininkas, daugkartinis pasaulio ir Europos čempionatų laimėtojas Jevgenijus ŠUKLINAS yra Visagino savivaldybės tarybos narys. Paklaustas, kuo visaginiečius taip sužavėjo kaunietis profesorius, J.Šuklinas atsakė:

„Pirmas dalykas, jei kalbame apie politines pažiūras, tai man pačiam, prisipažinsiu, buvo šioks toks šokas. Galvojau, kad taip gali būti, kad kažkoks procentas balsuos už Vaitkų, bet nemaniau, kad tas procentas gali būti toks didelis.

Bet kai ėmiau analizuoti, kodėl taip atsitiko, tai pirmas dalykas, ką pastebėjau per visą prezidento rinkimų kampaniją - tai iš tikrųjų buvo labai prastas dėmesys Visagino gyventojams. Pavyzdžiui, mano asmeninėje pašto dėžutėje buvo tik vienas mažas kandidato į prezidentus Giedrimo Jeglinsko lankstinukas. O daugiau - tik E.Vaitkaus laikraščiai buvo. Ir nė vieno reklaminio plakato nebuvo.

Dabar Europos Parlamento rinkimų kampanija jau prasidėjo, bet ar kabo koks nors plakatas Visagine? Ar yra kur pamatyti tuos kandidatus, jei žmonės nežiūri LRT ar visai televizorių neturi, nemato politinių debatų. Juk vis vien jiems reikia kažkokios bent minimalios informacijos. Gal kada nors Šimonytės ar Gitano Nausėdos koks nors darbinis vizitas į Visaginą ir buvo, bet juk reikia dažniau bendrauti su žmonėmis!

Gal kandidatai taupė laiką, mažiau pinigų skyrė politinei kampanijai, nes visur mačiau tik E.Vaitkaus laikraščius. Ir rusų kalba, ir lietuvių. Tai irgi suveikė. Kai pradėjau pažįstamų klausinėti, už ką balsavo, tai sakė, kad už Vaitkų. O kodėl taip balsavo, tai sakė, jog be Vaitkaus daugiau kandidatų nepažįsta.

Sudėtinga vertinti ir mūsų vienmandatininko, į Seimą jau ketvirtą kartą išrinkto Algimanto Dumbravos darbą. Jeigu jau ketvirtą kartą į Seimą išrinktas, o Visagino žmonių nuotaikos tokios, kad renkasi Vaitkų, tai gal galima kalbėti ir apie vienmandatininko darbo kokybę?"

„Gerai, kad apskritai balsavo"

Kitas dalykas, sakė J.Šuklinas, Visagine gyvena daug rusakalbių, turi giminių Rusijoje, Ukrainoje, todėl E.Vaitkaus šūkis, kad nereikia karo, irgi suveikė:

„Kai savo pažįstamų klausinėjau, sakė išgirdę, kad Vaitkus pasisako prieš karą, yra profesorius, medikas, o sakau - ar matėte, kaip kandidatas bent nuotraukoje atrodo? Sako - nematėme. Bet yra daug visaginiečių rusakalbių, kurie nepalaiko karo, yra pas mus ir ukrainiečių, kurie irgi balsuoja. Rinkimų medžiaga turėtų būti adaptuota ir kitakalbiams. Kai rinkome vietos savivaldą, paruošėme medžiagą ir lietuvių, rusų, lenkų, ir net anglų kalba atspausdinome, nes pas mus daugiatautė savivaldybė.

Stengiamės pasiekti kiekvieną žmogų, kad jis galėtų apsispręsti. O kai jis neturi iš ko rinktis, tai balsuoja už Vaitkų - žmogų, kurio visiškai nepažįsta, net nežino, kaip jis atrodo, bet pasisako prieš karą, todėl kažkaip sugebėjo visaginiečius paveikti.

Gerai, kad visaginiečiai iš viso ėjo balsuoti, nes aš turbūt jų vietoje, jeigu neturėčiau informacijos, iš viso neičiau. O jie vis tiek atliko savo pilietinę pareigą valstybei, ėjo balsuoti.

Pas mus Visagine ir Šaulių organizacija veikia, kasmet narių daugėja, sportuojame, dirbame pilietinio auklėjimo darbą."

Nežino, kodėl taip balsavo

Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos narė Alicija ŠČERBAITĖ sakė nežinanti, kodėl žmonės E.Vaitkų pasirinko.

„Negi jūs galvojate, kad aš pasakysiu, kodėl žmonės renkasi vieną ar kitą kandidatą? Yra kandidatų programos, žmonės turi skaityti jas. Galbūt renkasi pagal programas, galbūt pagal kažkokius kitokius kriterijus, simpatijas - aš negaliu pasakyti. Aš kandidatą renkuosi savais būdais, kiti - savo būdais.

Pašto dėžutėje be Vaitkaus kitų lankstinukų neradau, bet moku pati pasirinkti, tai ir pasirinkau.

O šie rinkimai, kampanija, iš tikrųjų buvo tokie vangūs, lyg neegzistuojantys. Tarsi iš tikrųjų net nebuvo rinkimai, buvo labai ramus laikotarpis. Kiek kalbėjausi su tarptautiniais stebėtojais, tai jie klausė, kur galėtų nusifotografuoti šalia visų kandidatų į prezidentus bendros nuotraukos ar reklaminių plakatų, nes niekur neranda.

Tik aš sakau, kad nereikia Šalčininkų rajono ar kokio kito rajono, kur labiau pasirinko Vaitkų, pulti, apšnekėti. Jei valstybė praleido E.Vaitkų kaip kandidatą į Lietuvos prezidentus, leido už jį balsuoti, laikė jį tinkamu dalyvauti prezidento rinkimuose, tai jis ir skynė savo pergales. Lai valstybė pati prisiima atsakomybę ir nereikia ant žmonių pykti. Žmonės pasirinko tai, ką pasirinko. Gyvename demokratinėje šalyje, kur yra ir bus skirtingai galvojančių piliečių. Ir tai yra visiškai normalu," - sakė A.Ščerbaitė iš Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
346
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (765)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar stebite Europos futbolo čempionatą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia oro temperatūra vasarą jums labiausiai komfortiška?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+15 +23 C

+12 +22 C

+13 +23 C

+20 +27 C

+20 +28 C

+16 +22 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-7 m/s