respublika.lt

G.Landsbergis apie nacionalines sankcijas: apribotume išvežimą į rytus nuo Lietuvos

Publikuota: 2023 gegužės 09 11:00:00, Viktorija Smirnovaitė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Gabrielius Landsbergis. Eltos nuotr.

Lietuva galėtų įvesti sankcijas dvigubos paskirties prekių eksportui į trečiąsias šalis, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Pasak jo, nacionalinės sankcijos būtų įvedamos, jei dėl jų nepavyks sutarti regioniniu ar europiniu lygmeniu.

 

„Noriu pabrėžti, kad būtų aišku – tie sprendimai dar gali keistis prieš priimant juos, galutinius. Iš esmės, ta apimtimi, kuria dabar svarstome, tai būtų apribojimai išvežti iš Lietuvos teritorijos į trečiąsias valstybes ir būtų ribojamas tam tikrų prekių išvežimas“, – antradienį Seime žurnalistams teigė G. Landsbergis.

Pasak ministro, reikia suprasti, kad tokiu atveju būtų apribotas apskritai dvigubos paskirties prekių išvežimas į kitas valstybes, kurios yra ir ne kariaujančios, nes Lietuva „paprasčiausiai ne viską gali sureguliuoti“.

„Reikia suprasti, kad kas yra už Lietuvos sienos į Rytus yra irgi taip pat vieningai veikianti rinka. Reiškia, kad kontrolės tarp vieningos rinkos dalyvių, pavyzdžiui, prekėms pasiekus, kad ir, Kazachstaną, kontrolės nėra, kad tos prekės nepakliūtų atgal į Rusiją arba grįžtų atgal į Baltarusiją ir taip toliau. Dėl to, kad kaip ir Europos Sąjungoje – prekės ten turi laisvą judėjimą“, – aiškino užsienio reikalų ministras.

Pasak G. Landsbergio, pirmiausia rūpinamasi tomis prekėmis, kurios yra vadinamos dvigubos paskirties prekėmis ir kurios galėtų būti panaudotos ir gaminant ginkluotę.

„Tiesiog į rytus nuo Lietuvos, mes apribotume išvežimą. Idealu tokiais atvejais, kaip ir anksčiau, europinis sprendimas. (...) Jei Europa nusprendžia, tada tiesiog eksportas iš Europos Sąjungos yra ribojamas apskritai. Jeigu to nepavyksta pasiekti, regioninis sprendimas, pagal Europos teisės nustatytus aktus, kurie leidžia tai padaryti“, – žurnalistams teigė G. Landsbergis.

„5 valstybės turi išorinę sieną į Rytus – Lenkija, Baltijos šalys ir Suomija. Jei mes randame regioninį sprendimą – taip, jis stipriai gali sumažinti srautą tų prekių išvežimo, nes jos nominaliai yra išvežamos į trečiąsias valstybes, jos nėra vežamos į Rusiją ar Baltarusiją, nėra pagrįstų įrodymų, yra tik nuomonės, kad jos gali vėliau patekti atgal į Rusiją. Jei to nepavyksta, mes turime galimybę priimti nacionalinį sprendimą. Tuomet mūsų pačių siena privertų (išvežimą – ELTA) ir taip mes išimtume save iš žemėlapio tų valstybių, kurios susilaukia potencialiai kažkokios tai kritikos „kodėl per jus veža“. Tai todėl, kad mes esame tik 5 valstybės, kurios turi sieną, tai per kažką vežantieji ir renkasi vežti. O ir, apmaudu tai pasakyti, mes turime labai gerus kelius, dėl to per mus ir veža kartais“, – prideda G. Landsbergis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Dienos klausimas

Ar pritariate pedagogų streikui?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Š.m. antrame ketvirtyje vidutinės darbo pajamos šalyje siekė 1230 eurų „į rankas“. Jūsų pajamos:

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +18 C

+9 +15 C

 

+6 +11 C

+12 +16 C

+11 +14 C

 

+11 +14 C

0-10 m/s

0-11 m/s

 

0-9 m/s