Prezidentas Gitanas Nausėda klaida vadina valdančiąją daugumą formuojančios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) sprendimą sudaryti koaliciją su su antisemitizmu kaltinamo Remigijaus Žemaitaičio vadovaujama „Nemuno aušra“.
„Mėginau paaiškinti, kokių problemų ši koalicija galėtų susilaukti. Manau, kad buvo padaryta klaida ir įrodinėti, kad tai nebuvo klaida koalicijai teks visas artimiausias savaites“, – pirmadienį žurnalistams sakė G. Nausėda.
Prezidentas Gitanas Nausėda taip pat teigia netvirtinsiantis antisemitizmu kaltinamo Remigijaus Žemaitaičio vadovaujamos „Nemuno aušros" partinių kandidatų į Vyriausybę.
„Aš labai aiškiai pasakiau socialdemokratų partijos vadovams, kad netvirtinsiu ir tegu net nebando nešti „Nemuno aušros" kandidatus iš pačios partijos. Jie gali mėginti teikti technokratinius kandidatus", - pirmadienį žurnalistams sakė G. Nausėda.
„Nežinau, kas iš save gerbiančių žmonių norėtų tapatintis su kitos partijos lyderiu, jeigu tokių atsiras, kalbėsimės", - pridūrė jis.
Todėl jis teigia, kad Vyriausybės tvirtinimo eigoje gali kilti tam tikrų kliūčių ir koalicinės sutarties įgyvendinimui.
„Bet gali būti taip, kad prezidentas Vyriausybės formavimo metu sudarys tam tikrų kliūčių šiai koalicinei sutarčiai įgyvendinti. Ir tai darysiu nei iš asmeninių kažkokių tai simpatijų ar antipatijų, o dėl to, kad manau, kad šitokios koalicijos formavimas šitokiu pagrindu buvo klaida", - sakė jis.
„Tokioje valstybėje, mūsų Lietuvoje, tarpsta kažkoks buitinis, primityvus antisemitizmas. (...) Kalbėti apie holokaustą, žydų tautą menkinančius dalykus - niekas sau to neleidžia ir tai yra neįsivaizduojama civilizuotame pasaulyje", - vertindamas R. Žemaitaitį kalbėjo šalies vadovas.
R. Žemaitaitis nesitaiso
Be to prezidentas pažymėjo kol kas R. Žemaitaičio retorikoje pasikeitimų nematantis. Šiuo metu, pasak šalies vadovo, antisemitizmo klausimo svarbu nebeaštrinti.
„Matau, kad žmogus nesitaiso. Žmogus toliau gilina problema. Galbūt daro tą sąmoningai, bet tai yra nepaprastai kvaila. (...) Bent jau mėginimas apskritai šio klausimo nebekelti ir nebeaitrinti tų dalykų, kurie jau buvo, būtų jau tam tikras gerų norų pripažinimas. Negilinti, nesusirasti dar naujų priešų, bet mėginti užsiimti tais darbais, kurias koalicija turi užsiimti", - akcentavo jis.
Nepaisant užsienio partnerių kritikos, valdančiąją daugumą formuojanti Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pirmadienį pasirašė koalicinę sutartį su „Nemuno aušra" ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos".
R. Žemaitaičio vedamos partijos dalyvavimas koalicijoje sulaukė ir tarptautinės kritikos. Kritiką ir savo poziciją dėl priimto sprendimo išreiškė Vokietijos, Lenkijos ir JAV politikai.
Savo ruoštu naujojo Seimo priesaikos dieną šalia parlamento konservatorių rėmėjai rengia protesto akciją „Dešimt tylos minučių".
Kaip skelbia organizatoriai, ketvirtadienį, kai parlamento rūmuose prisieks naujasis Seimas, protesto dalyviai kreipsis į socialdemokratus, demokratus „Vardan Lietuvos" ir šalies prezidentą Gitaną Nausėdą, prašydami pokyčių koalicijoje.
Protesto metu susirinkusieji planuoja tylos minutėmis pagerbti vertybes, kurias, anot organizatorių, formuojama koalicija pasiruošusi paminti: politinį padorumą, Lietuvos tarptautinę reputaciją, kadaise sunaikintų Lietuvos piliečių žydų atmintį, dalintų pažadų ir pareiškimų patikimumą.