Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas teigia atsakęs į savaitgalį Vokietijos socialdemokratams iškilusius klausimus dėl koalicijoje esančios „Nemuno aušros“. Politikas sako patikinęs partnerius, kad būsimoje Vyriausybėje ir valdančiojoje daugumoje nebus jokių antisemitizmo apraiškų.
„Šiandien ryte bendravome ir su Vokietijos socialdemokratų pirmininku, šią situaciją mes aptarėme. Be jokios abejonės, jie taip pat stebi, turint galvoje, jog mes esame strateginiai partneriai ir turime rimtų dvišalių įsipareigojimų. Situaciją aš paaiškinau tokią, kokia ji yra faktinė. Tam, kad nesusidarytų įspūdžio iš netikslių citavimų socialiniuose tinkluose ar žiniasklaidoje“, – pirmadienį žurnalistams Seime teigė G. Paluckas.
„Socialdemokratų vadovaujamoje Vyriausybėje, koalicijoje jokio antisemitizmo nėra ir nebus“, – paklaustas, kokią faktinę situaciją pristatė vokiečiams atsakė jis.
Kaip skelbta anksčiau, Vokietijos Bundestago Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, socialdemokratas Michael Roth šeštadienį kritikavo LSDP planus eiti į koaliciją su „Nemuno aušra“. Politikas teigia, kad jeigu LSDP nori likti Europos socialdemokratų partijos šeimoje, būtina persvarstyti ketinimus jungtis su šia, pasak jo, antisemitine partija.
Visgi, anot G. Palucko, priežiūrėti vienas kitą yra normali praktika europinėje socialdemokratų šeimoje. Jis taip pat patikino pateikęs visą svarbią informaciją apie LSDP koalicijos partnerius.
„Diskusijos, vieni kitų vertinimas ir nuolatinė tam tikra savikontrolė Europos socialistų ir demokratų partijoje vyksta visada, todėl ir šį kartą tikrai tie klausimai bus aptarinėjami. Tačiau ir partijos lyderė ir aš, esame pasiryžę į tuos klausimus labai tvarkingai ir atvirai atsakyti“, – dėstė socialdemokratas.
„Visą faktiškai svarbią informaciją mūsų giminingai socialdemokratų partijai Vokietijoje mes taip pat esame paaiškinę“, – į klausimą, ar informavo partnerius apie Remigijui Žemaitaičiui iškeltą baudžiamąją bylą atsakė G. Paluckas.
Aiškinosi ne vienai diplomatinei atstovybei
Politikas atskleidė, kad dėl formuojamos koalicijos teko kalbėti ne tik su Vokietijos, tačiau ir kitų partnerių diplomatinėmis atstovybėmis.
„Viso sąrašo neprisiminsiu, bet tikrai teko kalbėti su aibe diplomatinių atstovybių vadovų. Su JAV, Vokietijos, Izraelio, Kanados, Armėnijos, Latvijos, Estijos. Šie klausimai buvo aptarinėjami gana ilgą laiką“, – dėstė G. Paluckas.
ELTA primena, kad Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pirmadienį pasirašė koalicinę sutartį su antisemitizmu kaltinamo R. Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Minėtų trijų politinių jėgų koalicija naujajame Seime užtikrins daugumą – 86 iš 141 mandato.
Pernai R. Žemaitaitis paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse – Seimo komisijos, svarsčiusios apkaltos klausimą, manymu, tokiais veiksmais politikas galimai sulaužė Seimo nario priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją. Tai balandžio mėnesį konstatavo ir Konstitucinis Teismas.
Po teismo verdikto, parlamentas turėtų priimti sprendimus dėl R. Žemaitaičio Seimo nario mandato naikinimo – pašalinus jį iš Seimo apkaltos būdu, politikas negalėtų kandidatuoti į renkamas pareigas 10 metų. Visgi, R. Žemaitaitis teigė pats pasitrauksiąs iš Seimo.
Dėl šio antisemitizmo skandalo ilgą laiką buvo diskutuojama dėl į naująjį Seimą patekusios „Nemuno aušros“ galimybės po rinkimų būti valdančiojoje daugumoje.
Vis dėlto, toks Lietuvos socialdemokratų partijos sprendimas dėl valdančiosios koalicijos sulaukė ir tarptautinės kritikos. Kritiką ir savo poziciją dėl priimto sprendimo išreiškė Vokietijos, Lenkijos ir JAV politikai.