Vyriausybės vadovas Gintautas Paluckas nesureikšmina to, jog Finansų ministerijai registravus mokestinių pakeitimų projektus, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) viešai teikia priešingus siūlymus. Anot premjero, tokia vieša ministrų diskusija yra demokratinių principų išdava.
„Nesureikšminu, žinokit. Feisbuke diskusijos apskritai man didelės aistros kažkokios nekelia. Parašė savo nuomonę, ačiū už nuomonę. Bet už mokestinių įstatymų pakeitimo paketo pateikimą Vyriausybei tarpinstituciniam derinimui yra atsakingas finansų ministras, o ministras pirmininkas pasistengs, kad tie pakeitimai būtų tokie, kokie, tikėtina, gaus didžiausią palaikymą koalicijos formate“, – antradienį žurnalistams Seime sakė G. Paluckas, klausiamas apie socialinės apsaugos ir darbo ministrės Ingos Ruginienės įrašus socialiniame tinkle „Facebook“.
„Norite, kad už uždarų durų susitartų ir visuomenė nematytų sprendimų argumentacijos? Atvirkščiai, manau, kad tai yra demokratinės tradicijos gera išraiška, kai yra viešai pateikiami siūlymai, yra pateikiama nuomonė. Tai ministras irgi yra, galų gale, politikas. Bet, kaip ir minėjau, Vyriausybė priims nutarimą ir tuo nutarimu perduos visą paketą svarstyti Seimui“, – pridūrė jis, paklaustas, ar ministrai neturėtų suderinti vieningų pozicijų prieš reiškiant nuomonę viešai.
S. Skvernelis: tai naujas žanras, bet tai yra normalu
Tuo metu Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis sako, jog tokios viešos SADM ir Finansų ministerijos diskusijos yra naujas žanras. Tačiau, pasak politiko, šios diskusijos yra normalios.
„Naujas žanras yra. Kiekviena Vyriausybė turi savo, matyt, veiklos tam tikrą stilių. Čia naujas žanras yra. Retai tokie atvejai būdavo, kažkada ir aš turėjau, kai vienas ministras nuomonę atskirą pareiškė. Tai yra normalu, bet galutinį sprendimą, noriu pabrėžti, priims ne premjeras ir finansų ministras, o Lietuvos Respublikos Vyriausybė“, – pažymėjo S. Skvernelis.
Kaip skelbta, pirmadienį socialinės apsaugos ir darbo ministrė I. Ruginienė savo „Facebook“ paskyroje išdėstė siūlymus Finansų ministerijos parengtai mokesčių pertvarkai. Kitaip, nei pirminiame įstatymų pakete, SADM siūlo neatsisakyti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos šildymui ir ją didinti nuo 9 iki 12 proc.
„SADM komanda parengė ir pateikė savo siūlymus, kaip būtų galima visą paketą padaryti socialiai teisingesniu ir nedarančiu neigiamos įtakos jautriausioms visuomenės grupėms“, – rašė I. Ruginienė.
Finansų ministerija šiuo metu siūlo atsisakyti lengvatinio 9 proc. PVM tarifo, kuris taikomas šildymui, karštam vandeniui bei malkoms.
Tuo metu keičiant nekilnojamojo turto (NT) apmokestinimą, SADM siūlo plėsti sąrašą fizinių ir juridinių asmenų, kuriems naujos struktūros mokestis nebūtų taikomas – daugiavaikėms šeimoms, asmenims su negalia, turintiems teisę gauti socialinę paramą žmonėms.
Pagal Finansų ministerijos projektą, išmokos, kurios per metus nesiekia 12 vidutinių atlyginimų, būtų apmokestinamos 15 proc. gyventojų pajamų mokesčiu (GPM), o viršijančios – 20 proc. tarifu.
SADM siūlo visas metines ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokas, nesiejant jų su metiniu vidutinių atlyginimų dydžiu, apmokestinti 15 proc. tarifu.
I. Ruginienė taip pat siūlo nustatyti finansines paskatas organizacijoms ir įmonėms, kurios imasi priemonių maisto švaistymo problemai spręsti.
Taip pat siūloma atsisakyti dabartinio teisinio reguliavimo, kuris skatina PVM mokėtojus sunaikinti maisto produktus vietoje to, kad jie būtų perduoti nevyriausybinėms organizacijoms, teikiančioms pagalbą nepasiturintiems asmenims.
Visi šie siūlymai numatyti SADM išvadoje, kuri pateikta šiuo metu dar derinamiems mokesčių pakeitimų projektams – į juos įeina gyventojų pajamų apmokestinimo, NT ir pelno mokesčio pakeitimai, dalies lengvatų atsisakymas.