JT aviacijos agentūra pirmadienį pripažino Rusijos kaltę dėl 2014 metais virš Ukrainos numušto Malaizijos keleivinio lėktuvo, kai žuvo 298 žmonės.
Australija ir Nyderlandai, šalys, kurių piliečių daugiausia žuvo per tragediją, greitai paragino Rusiją prisiimti atsakomybę už lėktuvo numušimą ir atlyginti žalą.
Monrealyje įsikūrusi Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija (ICAO) pareiškė, kad Australijos ir Nyderlandų pateikti ieškiniai dėl MH17 reiso lėktuvo numušimo tų metų liepos 17 dieną yra „faktiškai ir teisiškai pagrįsti“.
„Rusijos Federacija nesilaikė savo įsipareigojimų pagal tarptautinę oro teisę 2014 m. numušus oro linijų bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvą“, – sakoma pirmadienio vakarą paskelbtame agentūros pareiškime.
ICAO teigimu, tai pirmas kartas agentūros istorijoje, kai jos taryba priėmė sprendimą dėl ginčo tarp valstybių narių esmės.
2014 m. liepos 17 d. oro bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuvą „Boeing 777“ – skridusį iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą – numušė Rusijos gamybos raketa „žemė-oras“ BUK virš rytų Ukrainos Donecko regiono, kur prorusiški separatistų sukilėliai kovojo su Ukrainos pajėgomis.
Du trečdaliai žuvusiųjų buvo Nyderlandų piliečiai, taip pat – 38 australai ir apie 30 Malaizijos piliečių, daug aukų turėjo dvigubą pilietybę.
Tuometinis Ukrainos prezidentas Petro Porošenka tai pavadino „teroristiniu aktu“.
Rajone esantys prorusiški sukilėliai tvirtino, kad lainerį numušė Ukrainos karinis lėktuvas. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakė, kad „atsakomybė tenka“ Ukrainai.
Kitą dieną tuometinis JAV prezidentas Barackas Obama pareiškė, kad nelaimės priežastis – iš separatistų kontroliuojamos teritorijos paleista raketa ir kad sukilėliai nebūtų galėję pataikyti į lainerį be Rusijos paramos.
2022 m. Nyderlandų teismas dėl lėktuvo numušimo kalėti iki gyvos galvos nuteisė tris vyrus, tarp jų du rusus, tačiau Rusija atsisakė juos išduoti ir atkakliai neigė, kad yra kaip nors susijusi su šia tragedija.
2023 m. tarptautinių tyrėjų grupė iš Nyderlandų, Australijos, Malaizijos, Belgijos ir Ukrainos pareiškė, kad esama „tvirtų požymių“, jog V. Putinas pritarė raketos, numušusios lainerį, pristatymui.
Pernai tyrėjai sustabdė katastrofos tyrimą, teigdami, kad nepakanka įrodymų nustatyti daugiau įtariamųjų.
Australijos ir Nyderlandų vyriausybės pirmadienio vakarą pasveikino JT agentūros sprendimą ir ragino imtis veiksmų prieš Rusiją.