respublika.lt

Kai žmonės „miega", laimi konservatoriai

(462)
Publikuota: 2024 birželio 11 07:24:52, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
A.Kubilius ir R.Juknevičienė. Eltos nuotr.

Rinkėjų aktyvumas šiuose Europos Parlamento rinkimuose 27 šalyse narėse, pirminiais vertinimais, siekė 51 proc. Lietuvoje balsuoti atėjo vos 28,35 proc. rinkėjų. Politologų vertinimu, tai - pagrindinė priežastis, kodėl daugiausiai mandatų - tris - iškovojo konservatoriai, kurių elektoratas yra pats ištikimiausias ir eina balsuoti net kai kitų partijų rinkėjai „miega".

 

Europos Parlamento (EP) rinkimus laimėjusios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos rinkimų štabo vadovas Mindaugas Lingė tvirtina, kad gerus rezultatus nulėmė premjerės Ingridos Šimonytės „įdirbis" prezidento rinkimų kampanijos metu. Jis neigia, kad mažas rinkėjų aktyvumas buvo naudingas konservatoriams. Anot politiko, jei visi rinkėjai, kurie balsavo už I.Šimonytę, būtų atėję ir praėjusį sekmadienį, partija butų iškovojusi 5-6 mandatus Europos Parlamente.

Antrą vietą užėmusių socialdemokratų pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad Europos Parlamento rinkimų rezultatai rodo žmonių pasitikėjimą jos vadovaujama politine jėga.

„Mes laimėjome pirmą vietą 45 savivaldybėse. Tai dar kartą rodo, kad žmonės pasitiki Lietuvos socialdemokratų partija", - pirmadienį spaudos konferencijoje kalbėjo V.Blinkevičiūtė.

Pasak jos, du gautus mandatus lėmė mažas rinkėjų aktyvumas balsuojant.

„Mes surinkome virš 17 proc. balsų nuo dalyvavusių rinkėjų ir iškovojome dvi vietas. Taip, kaip ir buvo praeituose rinkimuose. Tai tas rezultatas, kuris esant mažam rinkėjų aktyvumui kitoks ir negalėjo būti", - sakė politikė.

Treti liko „valstiečiai", kurių lyderis Ramūnas Karbauskis rezultatą vertina per pasiruošimo Seimo rinkimams prizmę.

„Tai yra rezultatas, kuris sako, kad reikia ruoštis labai stipriai kovai antruose turuose. Tos trys partijos, kurios dabar yra priekyje, tikriausiai bus pagrindinės kovotojos antruose Seimo rinkimų turuose", - sakė R.Karbauskis.

Vienas didžiausių netikėtumų - kad Europos Parlamento mandatą iškovojo buvęs Seimo narys Petras Gražulis. Politikas neslepia, kad kol kas nėra užtikrintas, jog tikrai vyks į Briuselį.

„Nežinau, apie tai dar nespėjau pagalvoti. Netikėjau, kad gausiu mandatą. Norisi parodyti, kad ne pinigai man svarbiausia - pasitikėjimas svarbiausia. Bet tada vėl žmonės sakys: balsavome, o tu mus nuvylei. Tai turiu dvejonių, bet labai dėkingas žmonėms", - sakė P.Gražulis anot kurio, jo pergalė „tikrai stebuklas ir tikrai dievas yra".

Komentuoja politologas, profesorius Algis KRUPAVIČIUS:


„Europos Parlamento rinkimai parodė du akivaizdžius dalykus - dėl mažo rinkėjų aktyvumo laimėjo konservatoriai (kurių dauguma ištikimųjų rinkėjų atėjo), o socialdemokratai, nors iš užėmė antrą vietą ir iškovojo du mandatus, nepateisino lūkesčių. Trečias dalykas - socialdemokratai vykdė aktyvią rinkimų kampaniją, kvietė rinkėjus ateiti balsuoti. Tačiau akivaizdu, kad nebuvo išgirsti.

Tai reiškia, kad socialdemokratų pirmininkės Vilijos Blinkevičiūtės patrauklumas mažėja. Velnias slypi detalėse. Viena iš detalių - V.Blinkevičiūtės mėtymasis, nepasakymas, ko ji siekia, sutiktų užimti premjerės postą ar ne, kaip užsiminė prezidentas Gitanas Nausėda. Ves partijos sąrašą Seimo rinkimuose ar ne.

Socialdemokratai per Seimo rinkimus gali susidurti su rimtais iššūkiais. Aišku, ir Mindaugo Sinkevičiaus istorija nepadėjo. Tačiau svarbiausia, kad V.Blinkevičiūtė aiškiai pasakytų - liks Europos Parlamente ar sėkmės atveju eitų dirbti į Seimą. Jei neitų, ji turėtų atsistatydinti iš partijos pirmininko posto iki Seimo rinkimų. Vilijos efektas baigėsi. Viduje yra aštri konkurencija. Ją atspindi reitingavimo tendencijos. Jei nebus rimtų sprendimų, tai laukia jų prastos naujienos Seimo rinkimuose.", - konstatavo A.Krupavičius.

Pasak jo, rinkėjų aktyvumas buvo antras blogiausias per visus buvusius rinkimus po 2009 m. rinkimų į Europos Parlamentą, kai dalyvavo vos 21 proc. rinkėjų. Konservatoriai dabar gavo balsų net mažiau nei 2009 m.

„Čia jų Pyro pergalė, rodanti tikrąsias konservatorių „lubas" prieš Seimo rinkimus. Atėjo maksimalus jų rinkėjų skaičius. O štai „valstiečiai" pasirodė pagal savo galimybes tokio rinkėjų pasyvumo kontekste. Tik konservatoriai, socialdemokratai ir „valstiečiai", žvelgiant į absoliutų šių rinkimų balsų skaičių, būtų patekę į Seimą. Daug galvos skausmo visiems kitiems", - akcentavo A.Krupavičius.

Tačiau profesorius sako, kad pagal Europos Parlamento rinkimų rezultatus negalima daryti išvadų, kaip baigsis Seimo rinkimai, kuriuose, tikėtina, aktyvumas bus kone dvigubai didesnis. O tai gali būti nepalanku konservatoriams ir itin palanku socialdemokratams bei „valstiečiams".

„Jei per prezidento rinkimų antrą turą už Ingridą Šimonytė galbūt balsavo ir liberalų bei Laisvės partijos rinkėjai, tai dabar pasimatė, koks yra pačių konservatorių rinkėjų skaičius. Jei į Seimo rinkimus ateis bent jau 25 proc. rinkėjų daugiau, daugiausiai šansų sėkmingai pasirodyti, manau, turi būtent socialdemokratai ir „valstiečiai".

Aišku, ir mažesnėms partijoms didesnis aktyvumas būtų naudingas. Prisiminus prezidento rinkimus galima spėti, kad Remigijaus Žemaitaičio įkurta partija „Nemuno aušra" per Seimo rinkimus gali būti X faktorius, ypač kai Petras Gražulis išeina į Europos Parlamentą. Manau, kad todėl protesto balsai gali atitekti būtent R.Žemaitaičio organizacijai", - svarstė A.Krupavičius.

Politologo nenustebino ne tik P.Gražulio sėkmė, bet ir po „laisvūnų" vėliava dalyvavusio ir europarlamentaro mandatą iškovojusio Dainiaus Žalimo sėkmingas pasirodymas, nors per prezidento rinkimus jis patyrė visišką fiasko.

„Pagrindinė sėkmės priežastis - prieš pat Europos Parlamento rinkimus Vilniuje organizuotas „Pride" paradas. Aišku, jis balansuoja ties rinkimų kampanijos teisėtumo riba, tačiau pripažinkime, kad Laisvės partijos sprendimas su visuomeninėmis organizacijomis paskutinėmis minutėmis prieš rinkimus organizuoti tokį renginį mobilizavo rinkėjus.

Bet tai ne naujiena - 2020-aisiais prieš rinkimus visą vasarą vyko irgi „nerinkiminis" renginys - veikė Lukiškių aikštės pliažas. Tačiau per Seimo rinkimus Laisvės partija neturi jokių garantijų, jog peržengs ribą, jei aktyvumas bus didesnis. Juolab, kad ji neturi naujų veidų", - teigė A.Krupavičius.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
71
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (462)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar klausėtės/skaitėte prezidento Gitano Nausėdos metinę kalbą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia oro temperatūra vasarą jums labiausiai komfortiška?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+13 +22 C

+16 +26 C

+19 +25 C

+27 +30 C

+29 +34 C

+22 +31 C

0-3 m/s

0-4 m/s

0-8 m/s