Konservatorių pirmininkas Laurynas Kasčiūnas sako liepos pabaigoje pateiksiantis siūlymą, kuriuo užsieniečiams būtų nustatyta prievolė išmokti valstybinę kalbą, jei šis norėtų prasitęsti savo laikinąjį leidimą gyventi Lietuvoje.
„Kai tu nori prasitęsti laikiną leidimą (gyventi – ELTA) Lietuvoje, dabar nėra reikalavimo mokėti tam tikro valstybinės kalbos lygio. Tai siūlysiu įvesti, kad atsirastų reikalavimas dėl valstybinės kalbos, kad iš esmės žmonės, kurie čia yra, pradėtų mokytis valstybinės kalbos, kad gerbtų mūsų valstybę“, – penktadienį „Žinių radijui“ teigė L. Kasčiūnas.
Konservatoriai pernai priėmė įstatymą, kad nuo 2026 m. sausio 1 d. visos viešosios paslaugos būtų teikiamos valstybine kalba. Tačiau dabar Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) siūlo šį terminą nukelti.
L. Kasčiūnas tai vadina nepriimtinu dalyku ir tikina, kad jo vadovaujama politinė jėga oponuos tokiam bandymui.
„Tai yra nepriimtina ir mes tikrai būsime prieš tai, kad būtų liberalizuotos taisyklės“, – akcentavo konservatorius.
Primename, kad pastaruoju metu įsižiebė diskusijos dėl rusų kalbos vartojimo Vilniuje. Jas paskatino žurnalisto Edmundo Jakilaičio įrašas socialiniame tinkle „Facebook“ – jis pareiškė, kad rusų kalbos kiekis sostinėje yra netoleruotinas ir kėlė klausimą, kaip bus susigrąžinta sostinė.
Kovo mėnesį Valstybinė kalbos inspekcija (VKI) paskelbė, jog nuo kitų metų pradžios visi tiesiogiai parduodantys prekes ir teikiantys paslaugas laikinąją apsaugą gavę užsieniečiai turės mokėti valstybinę kalbą.
Vis tik, Vyriausybėje kelissyk buvo atidėtas klausimas dėl šio reikalavimo nukėlimo – ŠMSM siūlo metams nukelti terminą, iki kada įsidarbinti norintys ir laikinąją apsaugą turintys užsieniečiai turi išmokti valstybinę kalbą ir turėti tai patvirtinančius dokumentus.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, tokia prievolė netaikyta 3 metus – Vyriausybės sprendimu, terminas būtų prailgintas iki 4 metų.