Galimu premjeru anksčiau vadintą Jonavos rajono merą Mindaugą Sinkevičių nuteisė dėl piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimą ir turto pasisavinimo einant savivaldybės tarybos nario pareigas. Socdemų žvaigždė iš pareigų nesitraukia ir žada nuosprendį apskųsti.
Viltys išlipti sausam iš „čekių skandalo" Jonavos rajono merui M.Sinkevičiui kol kas žlugo. Pirmadienį Kauno apygardos teismas žinomam 39 metų politikui skyrė 12,5 tūkst. erų baudą ir 3 metams atėmė teisę būti išrinktam ar paskirtam į pareigas valstybės ar savivaldybių įstaigose, įmonėse.
Prokuroras Darius Valkavičius prašė merui už piktnaudžiavimą, dokumentų suklastojimą, svetimo turto pasisavinimą skirti 30 tūkst. eurų baudą, 5 metams uždrausti dirbti valstybės tarnyboje.
„Vakaro žinios" rašė, kad M.Sinkevičiui buvo pateikti trys kaltinimai dėl 2019-2023 m. Jonavos rajono savivaldybės administracijai galimai padarytos arti 1500 eurų dydžio turtinės žalos.
Pabrėžė politinį svorį
Kaip paskelbė teismas, nustatyta, kad eidamas savivaldybės tarybos nario pareigas M.Sinkevičius piktnaudžiavo tarnybine padėtimi siekdamas išvengti savo lėšų panaudojimo įsigyjant asmeniniam naudojimui skirtą turtą bei apmokant sutuoktinės naudojamo telefono išlaidas.
Bylos duomenimis, politikas sąmoningai suklastojo 16 išmokų avanso apyskaitų. Į jas įtraukti mėnesiniai mokesčiai už bendrovės „Telia Lietuva" ryšių paslaugas, susijusias su žmonos naudotu numeriu, už „Telia Play" internetinę televiziją ir sau įsigytus televizorius „Samsung".
Anot teismo, dėl tokių ilgai trukusių kaltinamojo veiksmų savivaldybė bei valstybė patyrė didelę neturtinę žalą, nes buvo pakirstas pasitikėjimas šia institucija, sumenkintas jos autoritetas visuomenėje ir pasitikėjimas meru.
„M.Sinkevičius veikų padarymo metu buvo neeilinis valstybės politikas. Jis buvo ne tik Jonavos rajono savivaldybės tarybos nariu, atstovaujančiu visą savivaldybės bendruomenę, bet ėjo ir mero pareigas <...> , buvo Savivaldybių asociacijos prezidentu, nuo 2015 m. išrinktas vienos iš įtakingiausių partijos - socialdemokratų - pirmininko pavaduotoju, dažnai argumentuotai komentavo savivaldos ir valstybės klausimus žiniasklaidoje, sukūrė žinomo ir įtakingo politiko įvaizdį", - pabrėžė teisėja Laima Šeputienė.
Klaidos tikimybę atmetė
M.Sinkevičius kaltės neprisipažino. Jis tvirtino, kad sutuoktinei telefono numeriu leido pasinaudoti išskirtiniais atvejais, grįžęs iš darbo, jai būnant vaiko priežiūros atostogose. Teismas tokius parodymus vertino kaip gynybinę poziciją.
Meras tikino, kad išlaidas už televizorius ir „Telia Play" paslaugas į apyskaitą įtraukė per klaidą ir neapsižiūrėjimą. Tačiau teismas klaidos tikimybę atmetė, nes išlaidos į 2022 m. apyskaitą kaltinamojo buvo įtrauktos ne vieną kartą, o du kartus.
Politiko atsakomybę lengvina aplinkybė, jog jis savo noru atlygino padarytą žalą. Nuosprendis dar nėra galutinis.
Ką darys su rinkimų sąrašu?
M.Sinkevičius žurnalistams tvirtino, kad iš mero pareigų nesitrauks, kol nesulauks galutinio teismo verdikto. „Šis sprendimas nėra pabaiga, turbūt tai yra tik tarpinis sprendimas. Susipažinęs su bylos medžiaga, sprendimo motyvais, svarstysime jį skųsti", - citavo „Elta" politiką.
Šiuo metu M.Sinkevičius pirminiame socialdemokratų kandidatų į Seimą sąraše yra reitinguotas į pirmąją vietą. Tačiau, pasak jo, nuosprendis komplikuoja galimybes dalyvauti rudenį vyksiančiuose rinkimuose: „Nebent įvyktų procesas pakankamai sparčiai su apeliacija ir tada turėtume kitokį rezultatą."
Meras pastebėjo, kad kartais jaučiasi, kad jo bylai yra daugiau dėmesio skiriama negu Šarūno Stepukonio bylai.
Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos parlamente seniūnė Rasa Budbergytė „Eltai" tvirtino, kad tokio griežto teismo sprendimo nesitikėjo, bet mano, kad šio politiko pavardės turėtų nelikti socdemų rinkiminiame sąraše į Seimą.
Įtarimų M.Sinkevičius sulaukė pernai lapkritį. Byla teismui perduota šiemet vasarį. Prokuroras tvirtina, kad kaltinimų dėl piktnaudžiavimo tarybos nario lėšomis gali sulaukti ir daugiau Jonavos politikų.