Seimas užvakar vėlai vakare iš antro karto galiausiai pritarė siūlymui mokėti 100 eurų išmoką nuo „kovido" pasiskiepijusiems senjorams. Pirmąjį bandymą opozicija vieningai blokavo, atsisakiusi dalyvauti balsavime ir taip sužlugdžiusi kvorumą. Antrasis bandymas sužlugdyti kvorumą nepavyko, nes dalis Sauliaus Skvernelio vadovaujamos Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos" narių jau balsavo. Kolegos iš opozicijos neabejoja, kad naujai susikūrusią frakciją valdantieji papirko.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė paaiškino, kad vienkartinės išmokos bus mokamos 75-erių metų ir vyresniems asmenims, kurie iki rugsėjo 1 d. nebuvo pasiskiepiję nė viena vakcinos nuo COVID-19 doze ir iki šių metų pabaigos nusprendė vakcinuotis. Pasak jos, nebus nuskriausti ir tie šios amžiaus grupės asmenys, kurie jau gavo dvi vakcinos dozes - premiją gaus ir tie į šią rizikos grupę patenkantys asmenys, kurie iki 2022 m. balandžio mėnesio pasiskiepys trečiąja doze.
Vyriausybės teiktas variantas pirmą kartą balsujant žlugo, mat balsavo tik 67 Seimo nariai, o priėmimo metu turi balsuoti mažiausiai 71 Seimo narys. Tačiau vėlai vakare antrasis bandymas nežlugo, nes balsavime nusprendė dalyvauti didžioji dalis Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos" narių. Nors jie balsavo „prieš" arba susilaikė, vis tiek savo balsais padėjo, kad kvorumas susidarytų.
Kas atsitiko? Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Sysas „Vakaro žinioms" pareiškė kategoriškai: valdantieji nupirko naująją frakciją.
„Nupirko juos už valstybės dotaciją. Dabar „Vardan Lietuvos" - nei valdantieji, nei opozicija, visada ir balsuos taip, kaip jai naudingiausia. Ir taip toliau gyvuos.
Šiuo metu jai reikalinga valstybės dotacija - maždaug 400 tūkst. eurų, todėl ir ketinama steigti naują partiją. Tokia dalimi sumažės kitų parlamentinių partijų dotacijos, o labiausiai nukentės konservatoriai bei „valstiečiai".
Viskas atsisuko prieš pačius „valstiečius": praėjusią kadenciją jie prastūmė įstatymą, kad dotacija priklausytų ir naujai susikūrusioms partijoms, net nedalyvavusioms Seimo rinkimuose, tačiau turinčioms frakciją Seime - dėl taip vadinamų „bebrų" (tuometinių „valstiečių" koalicijos partnerių „socdarbiečių", - aut. past.). Štai ką reiškia politinis netoliaregiškumas. Tai - politinio turgaus pavyzdys", - konstatavo A.Sysas.
Nors konservatoriai dėl tokių mainų finansiškai nukentės, anot A.Syso, jie bent jau užsitikrino „Vardan Lietuvos" balsus svarbiais klausimais.
„Mat buvo galimybė minėtą įstatymą dėl dotacijos panaikinti, bet tiek konservatoriams, tiek liberalams, kurie, beje, labiausiai prieštaravo „bebrų įstatymo" priėmimui, dabar naudingiau įstatymo nenaikinti dėl papildomų balsų", - įsitikinęs A.Sysas.
Pasak jo, geriausias papirkimo įrodymas - užvakar ryte prieš plenarinį posėdį visos opozicinės frakcijos sutarė vieningai blokuoti įstatymą dėl 100 eurų išmokos senjorams, tačiau kai pirmas balsavimas buvo sužlugdytas, per antrąjį frakcija „Vardan Lietuvos" pakeitė nuomonę.
Tiesa, „Vardan Lietuvos" seniūno pavaduotoja Rima Baškienė „Vakaro žinias" tikino, kad jokio užkulisinio žaidimo nebuvo, esą frakcijos nupirkimas - A.Syso ir kitų opozicinių frakcijų fantazijos vaisius.
„Per pirmąjį balsavimą nedalyvavome, nes palaikėme A.Verygos variantą (mokėti po šimtinę visiems pasiskiepijusiems 65+ amžiaus - red. past.). Tačiau ką reiškia blokavimas? Valdantieji turi balsų persvarą, todėl buvo aišku, kad žaisti žaidimą blokuojant - beprasmiška. Blokuosime antrą kartą - vis tiek įstatymas anksčiau ar vėliau bus priimtas", - sakė R.Baškienė.