Kapčiamiesčio pasienio užkardos vadas Algis Kisielius sako įtariantis, kad Baltarusijos teritorijoje neteisėti migrantai yra treniruojami, kaip operatyviai įveikti Lietuvos pusėje pastatytą fizinį barjerą. Pasak jo, taip manyti leidžia ne tik operatyvūs veiksmai, bet ir neteisėtai sieną kirsti mėginančių migrantų naudojamos kopėčios – jų dydis pritaikytas sugniuždyti barjero viršuje esančią koncertiną.
„Aš tokį įtarimą turiu, kad galbūt Baltarusijos teritorijoje yra pasistatę kokį fizinį barjerą ir bando jį įveikti, nes labai greitas įveikimas. Lyg žinotų, kaip ir kur greičiau prašokti. (...) Pusantros ar dvi minutės – 15 žmonių prašoka“, – laidoje „ELTA kraštas“ teigė A. Kisielius.
„Paskutiniu metu matosi, kad tos kopėčios (...) dabar daromos masyvesnės ir didesnės. Jas iš karto meta, sugniuždo viršuje esančią koncertiną ir peršoka“, – pridūrė jis.
Tiesa, kopėčios nėra vienintelis instrumentas, kuriuo migrantai bando kirsti sieną. Pasak užkardos vado, bandoma ir prakirpti tvorą, prasikasti pro ją, o pasitaiko ir upe plaukančių guminių valčių.
„Nėra, kad vien su kopėčiomis. Dažniausiai su kopėčiomis, bet yra atvejų, kai prasikerpa fizinį barjerą ir pralenda, bando prasikasti. Taip pat fiksavome keletą atveju, kai Nemunu guminėmis valtimis plaukia, po 8–9 įlipa ir atplaukia“, – sakė jis.
Dėl geografinio ypatumo fiksuojama daugiau bandymų kirsti sieną
A. Kisieliaus vadovaujama Kapčiamiesčio pasienio užkarda yra ypatinga tuo, kad šiame ruože yra Baltarusijos–Lenkijos–Lietuvos trijų sienų sankirta – ji susikerta Maros upės vagos viduryje.
Atitinkamai, tvirtina užkardos vadas, čia fiksuojama daugiau neteisėtų migrantų bandymų kirsti Lietuvos sieną ir tokiu būdu patekti į Lenkiją, o per ją – į Vakarų Europą.
„Neteisėtų migrantų judėjimas pas mus ypatingai juntamas. (...) Kalbant apie skaičius, šiais metais mes atgrasėme apie 150 neteisėtų, sulaikėme 100, kuriems pavyko įveikti fizinį barjerą. Faktiškai, apie pusė visos VSAT sulaikytų asmenų“, – kalbėjo A. Kisielius.
Be to, akcentavo jis, fiksuoti ir 3 atvejai, kad sieną bandantys kirsti migrantai ir jų vedliai bandė sužaloti pasieniečius.
„Šiais metais užkardos veikimo teritorijoje pasitaikė 3 atvejai. Galbūt ne tiek neteisėti migrantai, kiek jų vedliai (...). 2 atvejais akmenimis buvo apmėtyti pareigūnai, vieną kartą pagaliais, kas pasitaikė po ranka. Tai vieną kartą pataikė į automobilį, įlenkė sparną“, – prisimena A. Kisielius.
„Pasieniečiai dabar jau kaip ir saugosi su šalmais. Jeigu neteisėti migrantai pasirodo, dedasi šalmus, kad apsaugoti savo sveikatą“, – pridūrė užkardos vadas.
Spėja, kad migrantų vedliai yra patys baltarusiai
Pasak jo, migrantus lydintys vedliai veikiausiai yra baltarusiai. Nors šie slepia veidus po kaukėmis, jų kilmę išduoda vartojama rusų kalba ir kūno sudėjimas.
„Sunku pasakyti, bet aš manau, kad (gali būti – ELTA) ir iš tų pačių neteisėtų migrantų, kurie organizuoja ir veda. Bet, manau, gali būti ir baltarusiai, nes kartais girdisi rusiška kalba ir keiksmai. Manau, kad ir tie, ir tie gali būti. Aišku, pagal išvaizdą irgi dažniausiai būna, kad už tuos migrantus stambesni, didesni. Išvaizda skiriasi“, – teigė A. Kisielius.
Iš viso nuo Baltarusijos sukeltos migracijos krizės pradžios į šalį neįleista 23,8 tūkst. neteisėtų migrantų.
Migrantai į rytines Europos Sąjungos šalis ėmė plūsti 2021 m., Vakarai dėl to apkaltino Minsko režimą.