respublika.lt

Politologai netiki, kad Seimas pasileis

Publikuota: 2023 gegužės 24 09:30:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Vyriausybę supurčius skandalui dėl savivaldos lėšų „įsisavinimo", premjerė Ingrida Šimonytė vakar patenkino švietimo, mokslo ir sporto ministrės prašymą trauktis iš einamų pareigų ir perdavė jį prezidentui Gitanui Nausėdai. Penktadienį konservatorių prezidiumas priėmė sprendimą siūlyti surengti priešlaikinius Seimo rinkimus, su išlygomis šią idėją palaiko ir koalicijos partneriai. Tačiau kai kurie politologai netiki tokių kalbų nuoširdumu.

 

„Apgailestauju, kad nepavyko ministrės įtikinti tęsti pradėtus darbus iki XVIII-osios Vyriausybės įgaliojimų pabaigos, tačiau puikiai suprantu, kaip sudėtinga juos tęsti tuomet, kai didelę dalį laiko tenka skirti pasiaiškinimams, kurių neretai reikalauja tie, kurie patys negalėtų atsakyti į panašius ar gerokai rimtesnius klausimus", - vakar pranešė ministrė pirmininkė. I.Šimonytė teigia naujos kandidatūros į švietimo, mokslo ir sporto ministrės pareigas neteiksianti. Laikinai šias pareigas eis teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska (Ewelina Dobrowolska).

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis vakar pakartojo, kad dėl savivaldos lėšų įsisavinimo kilęs skandalas yra ne tik Vyriausybės, bet ir Seimo problema. Politikas pabrėžia, kad konservatorių frakcijos nariams balsuoti už partijos prezidiumo siūlymą dėl priešlaikinių Seimo rinkimų turėtų būti privaloma. Jis Seimo frakcijų vadovams išsiuntė kvietimą antradienį susitikti ir tartis dėl pirmalaikių rinkimų jau rugsėjo mėnesį.

„Klausimai, kurie yra keliami Vyriausybės nariams, mes jų nekvestionuojame. Jie turi būti keliami, turėtų būti pateikiami atsakymai, kai kurių atsakymų pateikti tiesiog nėra galimybės, dėl to, kad nėra čekių ar kažko. Bet didelė dalis Seimo narių turi lygiai tą pačią problemą", - vakar žurnalistus tikino G.Landsbergis.

Konservatorių lyderis taip pat ramina, kad per Vilniuje vyksiantį NATO viršūnių susitikimą Lietuva turės pilnai funkcionuojančią Vyriausybę - bet kokie pakeitimai vyktų jau po minėto renginio.

Penktadienį posėdžiavęs konservatorių prezidiumas nusprendė, kad, jei pirmalaikių rinkimų siūlymas nesulauktų palaikymo, partijos vadovybė svarstys klausimą dėl Vyriausybės atsistatydinimo.

„Vakaro žinios" anksčiau skelbė, kad švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, dirbdama Kauno savivaldybėje, galimai piktnaudžiavo tarybos nario veiklai skirtomis lėšomis ir „įsisavino" beveik 14 tūkst. eurų. Kauno miesto savivaldybės taryboje dirbę ministrai Gintarė Skaistė ir Simonas Kairys pripažįsta taip pat negalintys pagrįsti visų deklaruotų išlaidų čekiais.

Premjerė Ingrida Šimonytė sekmadienį teigė, kad Seimui nepritarus pirmalaikiams rinkimams, ji iš savo pareigų atsistatydintų po liepą Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo. Beje, apie kitų ministrų likimą ji nė neužsimena.

Valdančiajai koalicijai priklausanti Laisvės partija pranešė, kad konservatorių siūlomus pirmalaikius Seimo rinkimus vertina kaip galimą situacijos sprendimo alternatyvą. Tačiau ji turi būti naudojama tik tuo atveju, jeigu visos kitos priemonės bus neveiksmingos, pažymima pranešime. Seimo Liberalų sąjūdžio seniūnas Eugenijus Gentvilas irgi kalbėjo aptakiai: sprendimai dėl pirmalaikių rinkimų gali būti svarstomi tik po NATO viršūnių susitikimo.

Komentuoja politologas Bernaras IVANOVAS:

„Manau, kad iš viso nieko nebus: nei pirmalaikių Seimo rinkimų, nei Vyriausybės atsistatydinimo. Nėra ten jokios politinės valios. Seimas iš viso per paskutinius metus ruošia pagalves ir parašiutus bankrutavusiems politikams, kurių yra pilna. Negirdėjau nė vieno, kad pasakytų: matėme apklausas, žinome, kad Tauta mumis nepasitiki, todėl traukiamės. Tyla. Kažką pamekeno ministrė pirmininkė - kad kažkas bus po NATO viršūnių susitikimo. Be šansų, politikai prie valdžios lovio tiesiog prikepė. O dėl Vyriausybės... Manau, kad visą šaršalą sukėlė komerciniai bankai dėl įvesto solidarumo mokesčio. Šaršalas sukeltas tik dėl moralinio pagrindo, nes taip, kaip elgėsi politikai - viskas yra įteisinta. Sutinku, kad negražu, tačiau teisiškai nėra prie ko prikibti - jei įstatymai leidžia elgtis taip, kaip jie elgėsi, kodėl turėtų elgtis kitaip?" - retoriškai klausė B.Ivanovas.

Pasak politologo, Vyriausybė nesikeis, nes nėra kuo jos pakeisti.

„Koks savižudis eitų sudarinėti mažumos Vyriausybę? Koks idiotas imtųsi srėbti privirtą košę, o jos privirta tiek, kad mes pirmaujame pagal visus neigiamus kriterijus? Ekonomikos atsigauna, tik ne Lietuvos. Suprantu, kad prie visokių Taivanio projektų prieina savi žmonės. Bet tik jiems gerai, o visiems kitiems - šakės. Todėl savižudis neatsiras, Ingrida Šimonytė sėdės iki pabaigos, o tai, kas vyksta dabar - ciniškas cirkas", - konstatavo B.Ivanovas.

Jo teigimu, valdantieji per pandemiją pamatė, kad visuomenę galima spardyti ir visiškai su ja nesiskaityti.

„Spjaudys ir toliau. Pati visuomenė kalta dėl to, kas vyksta. Kita vertus, ką reiškia kalta? Ar nuvarytas arklys kaltas, kad dvesia? Tačiau visuomenė turi iš politikų pati išsireikalauti padorumo, skaidrumo. Demokratiniame pasaulyje taip visuomenė ir elgiasi, bet tik ne pas mus. Tai nulėmė mūsų provincialumas ir sovietinė trauma", - akcentavo B.Ivanovas.

Komentuoja politologas Vytautas DUMBLIAUSKAS:

„Priešlaikinių rinkimų tikrai nebus, nes Seimo nariai nėra savižudžiai. Šitas Seimas dar turi galimybę dirbti beveik pusantrų metų. Nė vienas nėra garantuotas, kad bus perrinktas, nebent partijų, kurios peržengs 5 proc. barjerą, elitas. Vienmandatininkai iš viso nė dėl nieko negali būti garantuoti.

Antras dalykas - partijos nepasiruošusios priešlaikiniams rinkimams. Opozicinėms partijoms jie neapsimoka, nes tik ir laukia, kol valdžia pati nukris į rankas per eilinius rinkimus, nes valdantieji tikrai daro daug grubių klaidų. Be to, ką tik buvo savivaldos rinkimai, kuriems partijos išleido daug pinigų. Bet kad I.Šimonytė įvykdys pažadą bei atsistatydins ir visa Vyriausybė eis velniop - tikiu. Ji nėra įsikibusi į politinius postus. Manau, grįš į Lietuvos banką, daugiau uždirbs ir ramiau gyvens", - prognozavo politologas.

Kita vertus, jis visgi nėra tuo šimtu procentų įsitikinęs.

„Jei I.Šimonytė planuoja tapti konservatorių pirmininke, tai jos atsistatydinimas atrodytų keistai. Tada G.Landsbergis turėtų tapti premjeru ir formuoti Vyriausybę. Nes partija daugiau ryškių asmenybių, lyderių neturi. Konservatoriai, gelbėdami kelis ministrus, tokį jovalą padarė, kad baisu.

Galimas variantas, kad Vyriausybė finansų, kultūros net nelies. Gali būti, kad sakys: norėjome, kad Seimas atsinaujintų, o jis neatsinaujino, todėl jokių pokyčių nebus", - spėliojo V.Dumbliauskas.

Komentuoja politologas prof. Algis KRUPAVIČIUS:

„Priešlaikiniai rinkimai yra normali praktika, kuri dažnai sukuria politinį stabilumą. Štai praėjusią savaitę Graikijoje buvo priešlaikiniai rinkimai dėl traukinių katastrofos, Izraelyje per kelerius pastaruosius metus vyko net keli priešlaikiniai rinkimai. Pas mus valdantieji pasakę A nenori pasakyti B ir prisidengia būsimu NATO renginiu. Visos valstybės tarnybos veikia, renginį globos šalies prezidentas, todėl NATO susitikimas su priešlaikiniais rinkimais niekaip negali būti susijęs. Teisinis pagrindas priešlaikiniams rinkimams yra, tačiau tas teisinis pagrindas tikrai nereiškia, kad 85 Seimo nariai balsuos už priešlaikinius rinkimus.

Tačiau Konstitucijos 58 straipsnyje yra nuostata, kad gali būti pareiškiamas nepasitikėjimas Vyriausybe, ji tada turi atsistatydinti, o prezidentas įgyja teisę skelbti priešlaikinius Seimo rinkimus. Jei dabartinė valdančioji koalicija sąžiningai siekia priešlaikinių rinkimų, tam yra visi mechanizmai.

Tačiau konservatorių veiksmai primena eilines ministrų gelbėjimo operacijas. Kilus skandalui, kai dar nebuvo aišku, kuris ministras naudojosi privilegijomis, premjerė pareiškė, kad toks ministras turėtų atsistatydinti. Tačiau viskas pasikeitė, kai paaiškėjo pavardė. Akivaizdu, kad ne tas ministras turėjo būti skandalo centre.

Politologo teigimu, priešlaikiniai rinkimai būtų naudingi kelioms politinėms jėgoms. Tačiau paklaustas, ar situacija pasinaudotų partiją steigti ketinantis Lietuvos šeimų sąjūdis, buvo kategoriškas, kad ne: „Lietuvos šeimų sąjūdžio kaip politinės organizacijos kol kas nėra".

„Po savivaldybių tarybų rinkimų sėkmės efektą išgyvena dvi politinės jėgos: socialdemokratai ir „valstiečiai". Konservatoriai dėl visų šitų viražų, mulkinimų gali prarasti net dalį savo ištikimiausių rinkėjų. Jei bus ir toliau manipuliuojama, mulkinama, jiems gresia 2000 m. scenarijus, kai daugiamandatėje apygardoje iškovojo, berods, 9 mandatus, ir 1 mandatą - vienmandatėje. Tai buvo susiję su „Mažeikių naftos" istorija", - priminė A.Krupavičius, pridurdamas, kad bet kokiu atveju po pusantrų metų vyks eiliniai rinkimai, kurių atidėlioti teisinantis išoriniais faktais, tokiais, kaip NATO renginys, nebebus galima.

„Konservatoriams reikia veikti čia ir dabar. Kuo ilgiau elgsis taip, kaip elgiasi, tuo patys sau išsikas didesnę duobę. Aišku, priešlaikiniais rinkimais, kaip minėjau, turėtų būti suinteresuoti ir socialdemokratai bei „valstiečiai", Liberalų sąjūdis savivaldos rinkimuose irgi neblogai pasirodė, todėl gali būti linkę rizikuoti su pirmalaikiais rinkimais", - reziumavo A.Krupavičius.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
48
F

Dienos klausimas

Ar palaikote sprendimą drausti kailinių žvėrelių fermas Lietuvoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kam labiausiai reikia kelti atlyginimus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+6 +15 C

+8 +13 C

 

+11 +18 C

+15 +19 C

+17 +22 C

 

+21 +24 C

0-3 m/s

0-3 m/s

 

0-5 m/s