Prezidentas Gitanas Nausėda premjerui Gintautui Paluckui pasiūlė per ateinančias dvi savaites arba atsakyti į visus su jo verslo ir praeities ryšiais susijusius klausimus, arba apsvarstyti tolimesnes galimybes vykdyti Vyriausybės vadovo pareigas.
„Vakarykštė istorija, kuri buvo paviešinta, prezidento vertinimu, yra pirmoji, kuri kalba apie įvykius, padarytus jau tada, kai ponas G. Paluckas yra ministras pirmininkas. Tai iš esmės įtakoja prezidento poziciją ir požiūrį, todėl prezidentas paprašė premjero per artimiausias dvi savaites arba argumentuotai atsakyti į visuomenei kylančius klausimus, arba apsvarstyti savo tolimesnes galimybes vykdyti premjero pareigas", - sakė prezidento vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas.
Savo ruožtu premjeras sako, kad yra pasiruošęs per prezidento duotą laikotarpį atsakyti į visus klausimus. Visgi, neslėpė politikas, jis vis dar jaučiasi puolamas oponentų.
„Šiandien vyksta didelis politinių oponentų puolimas ir tai tikrai nėra labai paprasta ir psichologiškai ištverti ne tik man (nors esu patyręs politikas), bet ir mano artimiesiems, mano verslo partneriams ir kitiems susijusiems žmonėms", - teigė Vyriausybės vadovas.
„Bet koks sprendimas, kurį aš pats asmeniškai priimsiu, turi pasekmes: ir koalicijai, ir Vyriausybei, ir partijai. Todėl šiandien galiu pasakyti, kad aš vertinu visas galimybes labai rimtai, tačiau man labai svarbu partijos pasitikėjimas ir koalicijos partnerių pasitikėjimas. Į iškeltus klausimus, kurie yra šios dienos aktualijos, aš esu pasiruošęs atsakyti. Ar tų atsakymų pakaks ar ne - pirmiausiai koalicijai, prezidentui - mes pamatysime", - teigė premjeras.
G. Paluckas: pateikta informacija man buvo nemenkas siurprizas
Premjeras G. Paluckas sako, jog jį nustebino viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija, susijusi su jo brolienės įmone. „Dankora" direktorius Eltai sakė nežinojęs, jog sudaromas sandoris su premjerui dalinai priklausančia įmone. Vis dėlto, pats G. Paluckas tikino, jog bent jau jo brolis tikrai turėjo žinoti apie viešajame konkurse dalyvavusio „Garnio" veiklą.
„Įmonių veikloje nedalyvauju, todėl ta informacija man buvo nemenkas siurprizas, tačiau žinau, jog mano brolis tikrai žinojo apie „Garnis" kuriamus produktus, nes aš pats jį buvau apie tai informavęs po įmonės įsteigimo", - po susitikimo su prezidentu sakė ministras pirmininkas.
Premjeras pripažįsta, jog informacija apie „Dankorą" ir „Garnį" turi būti atskleista viešai
Susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda metu aiškinęsis dėl „Dankoros" gautos europinės paramos, kuri buvo panaudota sudarant sandorį su iš dalies premjerui dalinai priklausančia įmone „Garnis", Vyriausybės vadovas pripažįsta, jog informacija apie šias įmones turi būti pateikiama viešai.
„Kaip buvo paminėta, tai nutiko man jau einant ministro pirmininko pareigas, todėl būtina pateikti informaciją visuomenei apie visas aplinkybes: kaip buvo gauta parama, kaip buvo perleistos akcijos, ar projektas yra realizuojamas ir gyvybingas bei kaip to projekto įgyvendinimo rėmuose atsirado „Garnis". Tam yra skirtas laikas, pasistengsiu jį išnaudoti produktyviai ir pateikti informaciją, kuri man prieinama", - tikino G. Paluckas.
„Žinau, jog „Dankora" vadovai jau yra surinkę reikalingą informaciją ir pateikę ją žiniasklaidai, tačiau matyt bus reikalingi papildomi paaiškinimai", - pridūrė jis.
Pats organizuotų procedūras pasitikrinti pasitikėjimą
Seimo opozicijai renkant parašus šaukti neeilinę sesiją, kurios metu, neatmetama, gali būti inicijuojama ir apkalta G. Paluckui, pats ministras pirmininkas sako neturintis žinių apie parlamento mažumos planus.
„Nepaisant to, kad opozicija žadėjo ar ketino inicijuoti interpeliacines apkaltas, kol kas tokių žinių apie tai neturiu", - sakė jis.
Vis dėlto, Vyriausybės vadovas pažymėjo, kad tuo atveju, jeigu opozicijai nepavyks realizuoti procedūrų dėl pasitikėjimo premjeru, jis iniciatyvos imsis pats.
„Seimo statuto rėmuose tuos dalykus reikia daryti. Tokio kaip pasitikėjimo, pasitikrinimo tiesioginės procedūros nėra, bet yra praktikoje buvę per Seimo nutarimą, ar Seimas pasitiki, ar nepasitiki tam tikru politiku. Lygiai tą patį galima realizuoti per šiek tiek paprastesnes procedūras nei interpeliacijas", - tvirtino G. Paluckas.
„Tai, jeigu jiems (opozicijai - ELTA) nepavyks, aš pats inicijuosiu panašaus pobūdžio, ką ir minėjau, Seimo nutarimo parengimą. Ir jau nuo Seimo priklausys, kada toks posėdis galėtų įvykti", - pridūrė premjeras.
Kaip numato Seimo statutas, šaukti neeilinę sesiją gali pasiūlyti ne mažiau kaip trečdalis Seimo narių - 47 parlamentarai. Opozicijoje dirbantys konservatoriai, liberalai bei „valstiečiai" iš viso Seime turi 51 mandatą.
Žurnalistiniai tyrimai atskleidė abejotinus G. Palucko verslo sandorius
Kaip skelbta, per pastaruosius porą mėnesių viešojoje erdvėje pasirodo vis nauji žurnalistiniai tyrimai apie G. Palucką bei jo praeitį, verslo ryšius bei įtartinus sandorius.
Dar gegužės pabaigoje pranešta, kad iš dalies premjerui priklausanti įmonė „Garnis“ G. Paluckui jau einant ministro pirmininko pareigas gavo lengvatinę 200 tūkst. eurų paskolą iš nacionalinio plėtros banko ILTE.
Antroji tyrimo dalis kėlė klausimus dėl iki 2018 m. Vyriausybės vadovo valdytos ežerų dugnų topografijos aplikaciją vysčiusios įmonės „Sagerta“ gautų ir negrąžintų šimtatūkstantinių paskolų iš bendrovės „Uni Trading“, siejamos su verslininku Darijumi Vilčinsku. Be to, skelbta, kad 2012 m. būsimasis premjeras iš verslininko vadovaujamos įmonės įsigijo 223 tūkst. eurų vertės būstą sostinės Verkių regioninio parko teritorijoje. Nors G. Paluckas neigė turėjęs verslo santykių su D. Vilčinsku, pastarasis vėliau „Verslo žinioms“ pripažino investavęs į socialdemokrato bendrovę.
Netrukus pasirodė ir trečiasis tyrimas – buvo išsiaiškinta, kad 2012 m. Kipro įmonė G. Paluckui sostinės centre pigiai pardavė butą sklype, kurį suformavo pats politikas, eidamas Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas.
Galiausiai, sekmadienį paaiškėjo, kad G. Paluckas vos prieš keletą savaičių atlygino dar 2012 m. vadinamoje „žiurkių byloje“ priteistą žalą Vilniaus miesto savivaldybei – paskutinius 4,9 tūkst. eurų iš 16,5 tūkst. priteistos sumos politikas sumokėjo šių metų liepos 8 d.
Apie G. Palucko praeitį skelbė ir kitas tyrimas. Jame pažymėta, kad socialdemokratų lyderis 2009 m. įsigijo žemės sklypą Vilniaus Laurų gatvėje, kuriame, kaip vėliau nutarė teismas, buvo neteisėtai privatizuotas valstybei priklausantis miškas. Be to, sklypas buvo suformuotas žemes sovietmečiu praradusių žmonių nuosavybės atkūrimui, tačiau netrukus pateko į premjero ir Genovaitės Arlauskienės rankas.
Galiausiai, visuomenininkas Andrius Tapinas pranešė, kad vos pernai įkurta premjero G. Palucko brolienės Virginijos Paluckienės bendrovė „Dankora“ gavo europinę paramą, kurios didžiąją dalį išleido perkant iš ministrui pirmininkui dalinai priklausančios įmonės „Garnis“.
Dėl „Garnio“ gautos ILTE paskolos panaudojimo aplinkybių ikiteisminį tyrimą atlieka Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), situaciją vertina ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK). Dėl antrojo tyrimo aplinkybių aiškinasi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
Tuo metu Seimo opozicija jau renka parašus šaukti neeilinę sesiją, kurios metu, neatmetama, gali būti inicijuojama ir apkalta G. Paluckui.