„Aušriečių“ frakcija Seime ketvirtadienį palaikys patobulintą nekilnojamojo turto (NT) mokesčio įstatymo projektą, sako partijos lyderis Remigijus Žemaitaitis. Visgi, pasak jo, daliai valdančiųjų nepritarus pirminiam siūlymui, pokalbis su premjeru „nebuvo griežtas“.
„Buvau pas premjerą, šnekėjome apie žvejybą, kokią žuvį pagavo“, – trečiadienį LRT televizijai teigė R. Žemaitaitis.
„Griežto (pokalbio – ELTA) ir negali būti. Mes susėdome dviese, kaip koalicijos partneriai. (...) Jau geriau nebuvo salėje, nei kad balsuotų prieš. Premjeras yra pozityvus žmogus ir tą dalyką puikiai suprato. Tai yra natūralus dalykas“, – akcentavo jis.
Seimas antradienį po pateikimo pritarė daliai Vyriausybės mokesčių pertvarkos projektų, tačiau nepritarė bene daugiausiai diskusijų kėlusiam NT mokesčio įstatymo projektui. Už Finansų ministerijos parengtą projektą balsavo tik 62 Seimo nariai, 40 pasisakė prieš, dar 24 – susilaikė. Projektas grąžintas Finansų ministerijai tobulinti.
Vis tik, tarp NT mokesčio nepalaikiusiųjų – ir valdančiosios koalicijos atstovai. Balsavimo metu susilaikė viena socialdemokratė – Lilija Vaitiekūnienė. 7 „Nemuno aušros“ atstovai pasisakė prieš, dar 3 – susilaikė. Nevieningai pasisakė ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovai – tik 7 frakcijos nariai projektą palaikė, vienas balsavo prieš, 2 susilaikė.
Politikas nesureikšmina NT mokesčio klausimais išsiskyrusių koalicijos partnerių nuomonių.
„Parodykite jūs man, kada koalicija neturėjo problemų Lietuvoje. Tai yra skirtingi žmonės, skirtingos nuomonės, skirtingos vertybės“, – svarstė jis.
R. Žemaitaitis mano, kad tokį balsavimą lėmė prasta finansų ministro Rimanto Šadžiaus komunikacija ir visuomenės nusistatymas.
„Manau, kad dalis Seimo narių išsigando ar pabijojo visuomenės nuomonės, visuomenei šiandieną yra visiškai nepaaiškinama, kas yra keičiama ir dėl ko yra keičiama. Kitas dalykas – yra labai daug dezinformacijos“, – teigė parlamentaras.
„Mes visi tapome politiniais įkaitais, mes visi priversti aiškintis dėl to, kad kažkas neišaiškino, kas atsitiko“, – akcentavo jis.
Visgi, pasak R. Žemaitaičio, „aušriečiai“ palaikys patobulintą NT mokesčio projektą.
„Manau, kad tikrai taip, palaikysime“, – dėstė jis.
Po tokių balsavimo rezultatų ministras pirmininkas Gintautas Paluckas pabrėžė – valdančiosios daugumos partnerių laukia griežtas pokalbis dėl koalicinių įsipareigojimų.
„Pamėginsime išsiaiškinti priežastis ir bus griežtas pokalbis. Arba mes bendradarbiaujame ir dirbame, arba neimituokime tokio bendradarbiavimo, nes, galų gale, jeigu žmogus yra skiriamas į Seimo vicepirmininkus ir sugeba nesilaikyti koalicinės programos ir susilaikyti arba nebalsuoti, tai aš manau, kad tai nėra tvarus bendradarbiavimas“, – veikiausiai omenyje turėdamas „aušriečių“ deleguotą Seimo vicepirmininkę Daivą Žebelienę, kuri balsavimo metu susilaikė, teigė G. Paluckas.
Pats R. Žemaitaitis antradienį vykusiame balsavime dėl NT mokesčio nedalyvavo, mat tuo metu buvo teismo posėdyje. Tiesa, jis tikino, jog projektą būtų palaikęs.
ELTA primena, kad Vyriausybė pakoregavo NT mokesčio projektą. Juo numatoma, kad, savivaldybių taryboms iki gruodžio mėnesio nenustačius neapmokestinamo NT kartelės, 2026 m. jų teritorijose nuo 10 tūkst. eurų vertės pirmas asmens būstas būtų apmokestinamas nuo 0,1 proc. tarifo.
Prieš tai siūlyta, kad savivaldybės pagrindiniam būstui galėtų nustatyti bet kokią neapmokestinamą kartelę, o mokesčio tarifus – taip pat intervale nuo 0,1 iki 1 proc.
Pirmajam iki 450 tūkst. eurų vertės būstui siūloma nustatyti 50 proc. mokesčio lengvatą, taip pat 75 proc. lengvatą tris ar daugiau vaikų arba vaiką su negalia auginantiems gyventojams.
Finansų ministerija taip pat siūlo, kad likusiam nekomerciniam NT taikomos „grindys“ būtų didesnės nei pasiūlyta dabar – nebe nuo 20, o nuo 50 tūkst. eurų jo vertės vienam asmeniui.
50-200 tūkst. eurų vertės turtui mokesčio tarifas siektų 0,1 proc., 200-400 tūkst. eurų vertės – 0,2 proc., 400-600 tūkst. eurų – 0,5 proc., brangesniam nei 600 tūkst. eurų – 1 proc.
Atnaujintą ir pakoreguotą projektą Seimui ketinama pateikti ketvirtadienį.