„Nemuno aušros“ partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis teigia, kad trečiadienį Finansų ministerijos pateikti mokesčių pakeitimų siūlymai nustebino ne tik jį, bet ir Vyriausybės vadovą Gintautą Palucką.
„Tam tikri dalykai mane vakar nustebino. Manau, kad jie nustebino ne tik mane, bet ir pačius socialdemokratus. (…) Kalbėjau su premjeru ir jis turėjo panašių pozicijų – kai kurie dalykai jam tikrai sukėlė nuostabą", – žurnalistams ketvirtadienį Seime sakė R. Žemaitaitis.
Pasak jo, Seimo „Nemuno aušros“ frakcija ketina teikti savo pasiūlymus dėl kelių mokesčių pakeitimų projekto detalių. R. Žemaitaitis labiausiai akcentavo per žemas nekilnojamojo turto (NT) mokesčio grindis, dėl kurių pasiūlymą teiks net jei tai reikėtų daryti atskirai nuo frakcijos.
„Džiaugiamės, kad pagaliau turime projektą ir su juo dabar galime dirbti. Frakcijoje jau apsitarėme, kad dėl kelių sprendimų tikrai teiksime pasiūlymus. Dėl NT mokesčio grindų norėtųsi frakcijoje pasiekti bendrą sutarimą, tačiau jei nepavyks – tą siūlymą teiksime atskirai. (…) 40 tūkst. eurų yra gerokai per mažai“, – teigė „aušrietis“.
Nepasitenkinimą pasiūlytomis NT mokesčio grindimis išreiškė ir kitos valdančiųjų, demokratų „Vardan Lietuvos“ frakcijos narys Linas Kukuraitis.
„Turime palaukti derinimo laikotarpio pabaigos Vyriausybės lygmenyje. Manau, kad ir socialiniai partneriai ir ministerijos turės savo siūlymų finansų ministro pateiktiems sprendimams. Tai, kas ateis į Seimą – žiūrėsime ir vertinsime", – kalbėjo demokratas.
„Demokratai visada buvo už kur kas aukštesnes NT mokesčio grindis – 100 tūkst. eurų. Turime rimtą klausimą ir dėl papildomo, koalicijoje nesutarto, 36 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM)”, – teigė L. Kukuraitis
Rimanto Šadžiaus vadovaujama Finansų ministerija trečiadienį įregistravo mokesčių pertvarkos projektą ir siūlo taikyti nulinį tarifą nekilnojamajam turtui (NT), kurio vertė neviršija 40 tūkst. eurų.
Kaip numatoma ministerijos pasiūlytame projekte, 0,1 procento tarifas būtų taikomas NT vertei nuo 40 tūkst. iki 200 tūkst. eurų. 0,2 proc. tarifas – iki 400 tūkst. eurų, 0,5 proc. tarifas – iki 600 tūkst. eurų. Galiausiai, 1 proc. tarifą siūloma taikyti nekilnojamojo turto vertei, viršijančiai 600 tūkst. eurų.
Gyventojo pajamų mokestį (GPM) siūloma dalinti į keturias tarifo kategorijas, priklausomas nuo pajamų dydžio. Metinėms pajamoms iki 36 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) būtų taikomas 20 proc. tarifas, pajamoms nuo 36 iki 60 VDU – 25 proc., nuo 60 iki 120 VDU – 32 proc. tarifas. Panašiais apmokestinimo planais valdantieji dalinosi jau anksčiau.
Ketvirtasis, naujai siūlomas tarifas, paliestų gyventojus uždirbančius virš 120 VDU ir siektų 36 proc.
Mokesčių pakeitimų projekte taip pat numatyta didinti ar panaikinti kai kuriuos lengvatinius pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifus. Tarp galimų pakeitimų – siūlymas atsisakyti PVM lengvatinio tarifo taikymo šildymui ir karštam vandeniui bei malkoms.
Dar siūloma padidinti lengvatinį PVM tarifą, taikoma apgyvendinimo, keleivių vežimo paslaugoms bei meno ir kultūros įstaigų, renginių lankymui nuo 9 iki 12 proc. Ministerijos duomenimis, to finansinė nauda – 20,1 mln. eurų.
Visgi, ministerija siūlo sumažinti knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams taikomą lengvatinį PVM tarifą nuo 9 proc. iki 5 proc.
Taip pat pateiktas pasiūlymas visas ne gyvybės draudimo sutartis apmokestinti 10 proc. tarifu.