Uždarame Seimo Kultūros komiteto posėdyje trečiadienį pristatytas kultūrinių vertybių sąrašas ir jų apsaugos planas karo atveju. Šio plano veiksmingumą praktikoje ketinama patikrinti rugsėjo mėnesį vyksiančių pratybų metu.
„Per vasarą buvo inventorizuotos visos mūsų muziejuose saugomos vertybės, suklasifikuotos pagal prioritetus ir sudarytas algoritmas bei planas, kaip ir kur šios vertybės būtų evakuojamos karo atveju“, – Eltai teigė Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis, palankiai vertindamas institucijų pristatytą planą.
Seimo narys džiaugiasi, kad šis planas rugsėjo mėnesį bus išbandytas ir praktikoje.
„Mane dar labiau nuramino, kad šį mėnesį vyks visuotinės pratybos, kuriose ir bus išbandytas šio plano įgyvendinimas. (...) Visa tai yra ruošiama ir derinama pačiu aukščiausiu lygiu“, – džiaugėsi V. Juozapaitis.
„Šiandieną komitetas buvo patikrintas, kad pratybos vyks ne tam, kad (institucijos – ELTA) pasidžiaugtų ir pamatytų, ką gali, bet tam, kad pamatytų, kokie galėtų kilti iššūkiai, ir galėtų jiems pasiruošti“, – pridūrė jis.
Pasak komiteto pirmininko, tarp plane numatomų scenarijų įtrauktas ir kultūrinių vertybių evakavimas į užsienį.
„Yra vedamos derybos jau ir tose valstybėse, į kurias kultūrinės vertybės gali būti evakuojamos, (organizuojama – ELTA) net sutarčių pasirašymai“, – pažymėjo V. Juozapaitis, akcentuodamas kultūros vertybių svarbą.
„Kultūra ir jos paveldas yra ne kas kita kaip mūsų valstybės tapatybė. Ukrainą užpuolę rusai pirmiausia griauna paminklus, jie plėšia, vagia arba degina visas muziejines vertybes, griauna bažnyčias ir t.t. Jie griauna tautos tapatybę, kad ji nebeturėtų nieko ir nebežinotų jų ainiai, kas jie tokie“, – sakė jis, pabrėždamas kultūrinių vertybių saugojimo svarbą.
NKVC vadovas: pratybų tikslas išsaiaškinti spragas
Savo ruožtu posėdyje komiteto dalyvavęs Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas patikino, kad valstybė kultūros vertybių apsaugai karo metu iš esmės jau yra pasiruošusi.
„Kultūros komitetui buvo pristatytas planas su tam tikrais variantais, kaip būtų jeigu reikėtų kažkur lokaliai tas vertybes apsaugoti ar reikėtų jas evakuoti. Tai komitetui buvo pristatyti visi laikai, būdai, keliai, vietovės ir panašiai“, – Eltai sakė V. Vitkauskas.
„Valstybė yra pasiruošusi. Yra tik įgyvendinamumo greičio ir apimčių klausimas. Bet iš esmės pripažinta, kad sumanymas yra tinkamas ir efektyvus“, – teigė jis.
Visgi NKVC vadovas akcentuoja, kad rugsėjo 23-26 d. numatytų pratybų tikslas yra išsiaiškinti, ką parengtame plane dar būtų galima patobulinti.
„Pabandysime, pažiūrėsime, kaip viskas veikia. Pratybų tikslas yra ne pasidžiaugti, ką mes čia esame sugalvoję, bet pasižiūrėti, kur yra spragos. Ir jeigu matysime, kad kažką reikia adaptuoti, pakeisti, tai ir bus padaryta nedelsiant“, – sakė jis.