Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) nariai į Kultūros ministerijai vadovausiančio Šarūno Biručio pareiškimus, esą derėtų „nedėti štampo“ karą Ukrainoje pradėjusios Rusijos kultūrai, žiūri pakankamai nuolankiai. Pasak jų, paskirtasis ministras tik norėjo išreikšti ne tokį griežtą požiūrį, kokį pastaruoju klausimu turi kadenciją šiose pareigose baigiantis Simonas Kairys.
„Galvoju, kad tai buvo atsakas į dar pareigas einančio kultūros ministro Simono Kairio pastaruoju laikotarpiu išsakytus pareiškimus, kad turime visiškai atsisakyti rusų kultūros. (...) Manau, kad turėtume būti atidūs tai rusiškai kultūrai, kuri neatitinka mūsų demokratinių vertybių. Tačiau klasika yra klasika, ypatingai muzikoje“, – Eltai penktadienį tvirtino socialdemokratų frakcijos seniūnas Seime Remigijus Motuzas.
„Pritariu, kad nereikia kontroversiškų kolektyvų kviesti į Lietuvą, kurie vienaip ar kitaip susiję su režimu, koncertuoja režimo organizuojamuose renginiuose ar niekada nepareiškia jokios pozicijos jo atžvilgiu. Tačiau galvoju, kad patys menininkai turėtų priimti sprendimus. Yra tarybos, kurios sprendžia, sudaro repertuarą, todėl galbūt reikėtų palikti daugiau laisvės jiems“, – aiškino jis.
Panašią poziciją rusiškos kultūros klausimu turi ir Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Kęstutis Vilkauskas. Pasak jo, į kraštutinumus, kalbant apie Kremliaus režimui prieštaraujančius šalies atstovus, leistis nederėtų.
„Tų, kurie iš tikrųjų palaiko režimą ir tą deklaruoja, reikėtų neįleisti. Tačiau yra rusakalbių Lietuvos piliečių. Jeigu propaguojame, kad turime gerbti visus ir nekurstyti neapykantos, tai jis (Š. Birutis – ELTA), matyt, turėjo tą omeny, kalbant apie rusų kultūros dalykus“, – Eltai sakė K. Vilkauskas.
„Nesame dar tokie, kaip, kad po Antrojo pasaulinio karo buvo deginamos kažkieno knygos ar visiškai naikinama kieno nors kultūra. (...) Nereikia pereiti į kraštutinumus“, – pabrėžė socialdemokratas.
Kaip ketvirtadienį Eltai teigė Kultūros ministerijai vadovausiantis Š. Birutis, Lietuvos valdininkams derėtų atskirti kultūrą nuo politikos ir „nedėti štampo“ karą Ukrainoje pradėjusios šalies tautai. Anot jo, pagrindo griežtai atsiriboti nuo rusiškos kultūros nėra.
„Lazda turi du galus. Puikiai suprantame, kad rusų tauta nėra Kremlius. Vienaip ar kitaip tūkstantmečius jie yra mūsų kaimynai ir ateityje, matyt, bus mūsų kaimynai. (...) Todėl iš karto uždėti neigiamą štampą tautybei ir jų kultūrai, manau, kad yra visiškai neteisinga, neadekvatu ir politikai taip elgtis neturėtų“, – sakė Š. Birutis.
Tokius jo pareiškimus kol kas kultūros ministro pareigas dar einantis Simonas Kairys vadino žaidimu su ugnimi. Kadenciją šiame poste baigiantis politikas viliasi, kad vadinamosios rusiškos kultūros klausimas netaps signalu apie pasikeitusią Lietuvos poziciją.
Praėjusių metų pradžioje S. Kairys tvirtino, kad Lietuvos kultūros sferoje būtų naudingas „mentalinis karantinas“ ir atsiribojimas nuo rusiško meno. Tokį atsiskyrimą jis vadino puikiu būdu parodyti solidarumą su Ukraina.