Britų ekonomikos, politikos, finansų ir verslo leidinio „The Economist“ kasmetiniame pasaulio demokratijos indekse Lietuva pakilo trimis pozicijomis, antradienį pranešė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).
Anot leidinio, gavusi maksimalų balą už rinkimų procesą, bendrajame pasaulio valstybių demokratijos indekse Lietuva šiuo metu užima 36 vietą tarp 165 valstybių.
Tiesa, įvertinus 2024 metų duomenis, Lietuvos rinkimų procesui taip pat skirtas aukščiausias 10 balų įvertinimas. Tuo metu bendras Lietuvos demokratijos indeksas šiuo metu siekia 7,59 balo iš 10. Pernai jis buvo 7,31 balo.
Demokratijos indeksas rodo, kad iš visų mūsų šalies kriterijų geriausiai vertinamas Lietuvos rinkimų procesas ir pliuralizmas (10 balų). Praėjusiais metais padidėjo ir Vyriausybės veiklos įvertinimas, siekęs 7,14 balo (buvo 6,43 balo).
Tuo metu pilietinės laisvės Lietuvoje rodiklis smuktelėjo nuo 8,82 iki 8,53 balo, politinės kultūros balas Lietuvoje išliko toks pats – 5,63 balo.
Kaip ir anksčiau, taip ir šiuo metu, Lietuva pagal demokratijos indeksą yra priskiriama „demokratijos su trūkumais“ kategorijai.
Šiai kategorijai priskiriamos šalys, turinčios laisvus ir sąžiningus rinkimus. Jose gerbiamos pagrindinės pilietinės laisvės, tačiau esama trūkumų sprendžiant demokratijos problemas, tokias kaip neišvystyta politinė kultūra ir nedidelis politinis dalyvavimas.
Aukščiausiu demokratijos indeksu įvertinta Norvegija (9,81 balo), Naujoji Zelandija (9,61 balo), Švedija (9,39 balo), Islandija (9,38 balo), Šveicarija (9,32 balo), Suomija (9,30 balo), Danija (9,28 balo), Airija (9,19 balo) ir Nyderlandai (9 balai).
„The Economist Intelligence“ analitikų sudaromas valstybių demokratijos indeksas apibrėžiamas skalėje nuo 0 iki 10.
Pagal jį valstybė priskiriama vienai iš keturių kategorijų: „visiška demokratija“, „demokratija su trūkumais“, „mišrus režimas“ ir „autoritarinis režimas“. Iš viso „The Economist“ analitikai įvertino 165 pasaulio valstybes.