Buvęs Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas, europarlamentaras Vytenis Povilas Andriukaitis kritikuoja jo atstovaujamos politinės jėgos sprendimą formuoti naująją valdančiąją koaliciją su Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“. Anot politiko, socdemai dar prieš rinkimus žadėjo tokių sprendimų nesiimti.
„Aš nesidžiaugiu šiuo susitarimu todėl, kad mūsų rinkiminėje kampanijoje mes labai aiškiai teigėme, kad nematome koalicijos su „Nemuno aušra. Tas buvo aiškiai sakoma. Žinoma, mes taip pat suprantame, kad „Nemuno aušroje“ yra žmonių, kurie neturi nieko bendro su Žemaitaičio priesaikos sulaužymu. Tačiau Konstitucinio Teismo nutarimas galioja ir tas nutarimas labai aiškiai įvardijęs, ką Žemaitaitis yra savo veiksmais padaręs“, – penktadienį žiniasklaidai sakė V. P. Andriukaitis, primindamas, jog antisemitiniais pareiškimais R. Žemaitaitis pažeidė Konstituciją ir sulaužė Seimo nario priesaiką.
„Mes buvome pažadėję, kad neisime (į koaliciją – ELTA)“, – pabrėžė LSDP narys.
„Aš matau, kad šios dienos susitarimas sukels nemažai komplikacijų“, – apgailestavo europarlamentaras.
Dėl tokios koalicijos rėmų kaltina S. Skvernelį
Anksčiau LSDP vadovavęs politikas pažymėjo – jo manymu, tinkamiausia koalicija galėjo būti formuojama iš socialdemokratų, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“, pavienių Seimo narių ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS). Tačiau, pasak ilgamečio politiko, tokią galimybę sugriovė pats „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
„Matau, kad Sauliaus Skvernelio pastangos sugriauti šį darinį ir įvelti mus į būtent labai sunkią padėtį, kur reikės prisiimti ir reputacinius dalykus – reikia padėkoti šitam visiškai užsispyrusiam žmogui, kuris greičiausiai kėlė savo kraštutinius reikalavimus, nesuprasdamas, kodėl reikia turėti žymiai daugiau kantrybės, žymiai daugiau takto, žymiai mažiau emocijų“, – kalbėjo politikas.
„Didžiausia bėda – visiškas, absoliučiai egoistinis Skvernelio manifestavimas. Jis parodė savo labai prastą lygį. Iš buvusio premjero tikėjausi kur kad didesnio supratimo. (...) Įvelti valstybę į reparacines problemas, tai ką reikia pasakyti Sauliui? Reikia pasakyti tiesiai šviesiai – žmogau, ką tu galvoji?“ – kėlė klausimą jis.
Kaip skelbta anksčiau, dar iki rinkimų „Vardan Lietuvos“ ir LVŽS lyderiai viešai vaidijosi ir neslėpė tarpusavio nesutarimų. Be to, šią savaitę S. Skvernelis pareiškė, jog jo vedama politinė jėga su „valstiečiais“ vienoje koalicijoje nedirbs.
Kelia klausimus dėl prezidento vaidmens
V. P. Andriukaitis pripažino, jog tokių, kaip jis – nematančių galimybių dirbti su R. Žemaitaičio partija – LSDP gretose yra mažuma.
Visgi, dėl koalicijos derybų baigties jis kritikuoja ir Prezidentūrą – socialdemokratas tikina, kad šalies vadovo Gitano Nausėdos vaidmuo šioje situacijoje buvo per silpnas. Nors, pažymi jis, prezidentas yra teigęs, jog R. Žemaitaičio Vyriausybėje jis nematytų.
„Klausimas kitoks – o kaip atrodo tada Žemaitaičio pozicija Seimo pirmininko rolėje, tarkime?“ – prezidentui klausimus kėlė V. P. Andriukaitis.
„Prezidento vaidmuo visą laiką yra balanso vaidmuo. Tai jo konstitucinė pareiga“, – kalbėjo jis, nesutikdamas, kad šalies vadovas taip peržengtų konstitucines galias.
„Ar tai kišimasis? Galėtume diskutuoti, nes čia iš tiesų yra labai sudėtingi aspektai – tiek reputaciniai, tiek tarptautiniai, tiek reakcijos, tiek kiti dalykai“, – nurodė LSDP atstovas.
ELTA primena, kad penktadienį socialdemokratai sutarė naująją valdančiąją daugumą formuoti iš Sauliaus Skvernelio vedamų demokratų „Vardan Lietuvos“ bei Remigijaus Žemaitaičio vadovaujamos „Nemuno aušros“.
Minėtų trijų politinių jėgų koalicija naujajame Seime turėtų užtikrintą daugumą – 86 iš 141 mandato.
Tiesa, dar prieš rinkimus LSDP lyderiai tikino, jog koalicija su „Nemuno aušra“ yra neįmanoma. Tą partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė, iš pradžių ketinusi vadovauti ir būsimai Vyriausybei, patvirtino ir po pirmojo rinkimų turo.