respublika.lt

VTEK vadovas tvirtina, kad tyrimo dėl M.Navickienės kelionės į Dubajų įstaiga nepradėjo atsidūrusi teisinėje aklavietėje

(30)
Publikuota: 2024 spalio 15 15:22:00, Raminta Majauskaitė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Gediminas Sakalauskas. Eltos nuotr.

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininkas Gediminas Sakalauskas sako, kad jo vadovaujama įstaiga tyrimo dėl buvusios ministrės Monikos Navickienės kelionės į Dubajų privačiu lėktuvu nepradėjo atsidūrusi aklavietėje. Todėl, anot jo, praėjusią savaitę buvo pateiktos teisės aktų pataisos.

 

„Galiu patikinti, kad atlikome labai daug veiksmų. Bandėme padėti ministrei išsiaiškinti, kas jai teikė dovaną (apmokėjo skrydį į Dubajų – ELTA), tačiau atsidūrėme teisinėje aklavietėje. (...) VTEK negali išsireikalauti duomenų iš fizinių asmenų“, – antradienį Seimo opozicijai aiškino į plenarinių posėdžių salės tribūną iškviestas G. Sakalauskas.

„Praėjusią savaitę dėl šios teisinės spragos parengėme VTEK įstatymo projektą, kurį išsiuntėme prezidentui, Seimui, Vyriausybei, teisininkų draugijai ir nevyriausybinių organizacijų tarybai. (...) Parašėme, kaip reikėtų pakoreguoti vieną ar kitą teisinę nuostatą, kad, pasikartojus tokiai situacijai Lietuvoje, VTEK turėtų įgaliojimus veikti toliau“, – pažymėjo jis.

Paklaustas, kodėl komisija nevertino pačios M. Navickienės viešai pripažintų ir žiniasklaidos priemonėse patvirtintų aplinkybių, VTEK pirmininkas aiškino, kad viešai skelbiami duomenys ne visada yra patikimi.

„VTEK vertina žiniasklaidoje pateiktą informaciją, bet pačio dovanojimo fakto komisija netiria. Ji tiria interesų konfliktus ir dėl ko yra gauta dovana. (...) Naudojame šaltinius iš viešos informacijos, tačiau žiniasklaidoje kai kurie teiginiai nepasitvirtina“, – tvirtino G. Sakalauskas.

„Galutiniame rezultate – nežinome, kas yra tikrasis dovanotojas – ar tai fizinis ar juridinis asmuo, kuris apmokėjo skrydį, ir ar veikia Lietuvoje, ar užsienyje. Jei žinotume šiuos dalykus, galėtume formuluoti tyrimo dalyką ir pradėti aiškintis, kokie buvo priimami sprendimai Vyriausybėje, ministerijoje ar Seime“, – dėstė jis, nurodydamas, kad yra nežinoma ir dovanojimo sandorio suma.

Taip pat 9 parlamentarų į tribūną iškviestas VTEK vadovas tikino, kad buvo kreiptasi ir į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI), kuriai M. Navickienė deklaravo gautą dovaną.

„VTEK į VMI kreipėsi du kartus. Paskutinis atsakymas yra gautas pirmadienį, tačiau informacija kol kas komisijai niekuo nepadeda ir nėra reikšminga. Turime daugiau informacijos nei VMI“, – sakė jis.

Klausiamas, ar atvejų, kai komisija nesiremia vieša informacija ir nepradeda tyrimų, yra ir daugiau, G. Sakalauskas tvirtino, kad anksčiau panaši situacija buvo, tačiau „pagal dabartinės aplinkybes – pirmą kartą“.

ELTA primena, kad rugsėjo pabaigoje VTEK nusprendė nepradėti tyrimo dėl buvusios socialinės apsaugos ir darbo ministrės M. Navickienės elgesio, kai jos kelionės į Dubajų apmokėjimas, įtariama, galėjo pažeisti viešus ir privačius ryšius. Visgi, gavusi papildomų duomenų, komisija šį klausimą galėtų spręsti pakartotinai. 

„Komisija negavo rašytinių įrodymų, vienareikšmiškai patvirtinančių, kad būtent Ieva Trinkūnaitė, Vilhelmas Germanas ar kitas fizinis ar juridinis asmuo teikė M. Navickienei dovaną (t. y. apmokėjo kelionės į Dubajų išlaidas)“, – pranešė komisija.

Kaip VTEK skelbė anksčiau, komisija aiškinosi M. Navickienės privačios praėjusių metų kelionės į Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) sostinę aplinkybes, politikės ryšius su šią kelionę apmokėjusiais asmenimis ir jų atžvilgiu tuomet ministrės pareigas ėjusios M. Navickienės atliktus tarnybinius veiksmus bei priimtus sprendimus.

Į VTEK dėl kilusio skandalo kreipėsi pati M. Navickienė bei Seimo opozicinės „valstiečių“ frakcijos atstovai.

Kaip skelbta, kilus skandalui dėl ryšių su tolima giminaite ir finansinių technologijų įmonės „Foxpay“ savininke I. Trinkūnaite bei jos sugyventiniu, už sukčiavimą kalėjusiu V. Germantu, M. Navickienė pasitraukė iš ministrės posto.

Viešojoje erdvėje iškylant vis daugiau informacijos apie M. Navickienės sutuoktinį Mindaugą Navicką bei I. Trinkūnaitę bei V. Germantą, jų valdomus verslus, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl „Foxpay“. Lietuvos bankas, savo ruožtu, tęsia įmonės patikrinimą – pranešta, jog nuspręsta apriboti dalį įmonės veiklos.

Visgi, sprendimą trauktis iš pareigų M. Navickienė priėmė po to, kai 15min.lt paskelbė, jog ši su I. Trinkūnaite ir V. Germantu privačiu lėktuvu keliavo į Dubajų. Iš pradžių negalėjusi paaiškinti, kas finansavo šią viešnagę, vėliau konservatorė deklaravo, jog tai buvo dovana.

M. Navickienė yra teigusi, jog I. Trinkūnaitė yra tolima jos giminaitė – vyro brolio žmonos sesuo. Anot politikės, su ja bendrauta retai, o apie I. Trinkūnaitės sugyventinio V. Germano nusikalstamą praeitį nieko nežinojo.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
2
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (30)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kada puošite namus Kalėdoms?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-6 +4 C

-5 +6 C

+1 +6 C

-4 +5 C

-1 +3 C

+3 +8 C

0-11 m/s

0-7 m/s

0-7 m/s