respublika.lt

Geresnio gyvenimo troškulį įvertino teismas – buvusį instituto vadovą siunčia už grotų

(30)
Publikuota: 2024 birželio 20 13:53:58, Vytas VARUNGIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Gediminas Pridotkas. Eltos nuotr.

Paskelbtas nuosprendis buvusiam Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) direktoriui Gediminui Pridotkui dėl nusikalstamu būdu įsigytų beveik 300 tūkst. eurų.

 

Vilniaus apygardos teismas ketvirtadienį buvusiam NMVRVI vadovui G.Pridotkui skyrė realią 2 metų laisvės atėmimo bausmę. Vyrui teko atsakyti už kyšininkavimą, pinigų plovimą, neteisėtą praturtėjimą, dokumentų klastojimą, apgaulingą finansinės apskaitos tvarkymą ir organizavimą.

Jam skirta ir 18 tūkst. eurų bauda, naudai bus konfiskuoti 275 tūkst. eurų, 5 metus uždrausta dirbti valstybės tarnyboje. Nuosprendis gali būti skundžiamas.

Europos deleguotasis prokuroras Vytautas Kukaitis kaltinamajam siūlė skirti 3 metų laisvės atėmimo bausmę ir ją sumažinti trečdaliu. Pagal įstatymą už stambų kyšininkavimą numatomas tik kalėjimas.

G.Pridotkas pilnai pripažino kaltinimus ir gailėjosi. Todėl byla, sudaranti 43 tomus, išnagrinėta sutrumpinta įrodymų tyrimo tvarka.

Įmonių grandinė

Kaip rašė „Vakaro žinios", apie pareikštus įtarimai G.Pridotkui ir jo sutuoktinei Evelinai Pridotkienei, tuomet laikinai ėjusiai Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktorės pareigas buvo pranešta 2022 m. birželį. Tuomet buvo atlikta virš 50 kratų, sulaikyta per 15 įtariamųjų.

Europos prokuratūra šią skambią korupcijos bylą teismui perdavė šių metų vasarį. Buvusiam direktoriui pateikti kaltinimai, kad panaudodamas jo paties ir sutuoktinės įsteigtą juridinį asmenį, taip pat kitas 15 susijusių įmonių, iš fizinių asmenų priėmė kyšius už palankumą ateityje instituto vykdomuose viešuosiuose pirkimuose, o taip legalizavo nusikalstamu būdu įgytas lėšas bei neteisėtai praturtėjo - bendra suma siekia 296,871 tūkst. eurų.

Bylos duomenimis, kyšių bendra suma - beveik 130 tūkst. eurų, turto legalizavimas - per 53 tūkst. eurų, neteisėtas praturtėjimas - 113,8 tūkst. eurų.

Institutas atlieka rizikos vertinimo funkcijas, laboratorinius tyrimus maisto ir pašarų saugos, kokybės bei veterinarijos srityse.

Graudinosi ir kūkčiojo

Kaip informavo „Elta", G.Pridotkas teismui pasakojo, kad ketino palikti tarnybą institute ir pradėti savo verslą, jis prašė seniai pažįstamo verslininko paskolinti pinigų. Vėliau jis parengė šabloninius COVID-19 valdymo planus, o juos gavusios įmonės, apmokėjo sąskaitas į G.Pridotko mažosios bendrijos sąskaitą. Taip buvo legalizuoti veikėjo pinigai.

Kitas verslininkas G.Pridotkui pareiškė, kad kyšį sumokės, jei jo įmonė laimės instituto paskelbtą konkursą. Tuometinis NMVRVI vadovas nurodė savo mažosios bendrijos sąskaitą.

Buvo rengiamos suklastotos tariamų paslaugų pirkimo sutartys ir sąskaitos faktūros, realiai paslaugos nebuvo perkamos, tačiau nuo pervedamų sumų buvo mokami mokesčiai.

G.Pridotkas prokurorui prisipažino nemanęs, kad bus sulaikytas. Anot jo, nepateisinamų veiksmų priežastis - geresnio gyvenimo troškimas. Kaip anksčiau skelbta, per vieną teismo posėdį mokslų daktaro laipsnį turintis vyras graudinosi ir kūkčiojo, prašė neskirti laisvės atėmimo bausmės.

Nubaudė ir sutuoktinę

Itin sudėtingame tyrime baudžiamojon atsakomybėn buvo patraukti 23 žmonės. G.Pridotko bylai pasiekus teismą trims žmonėms dėl korupcinio ir finansinio pobūdžio veikų jau buvo paskirta per 77 tūkst. eurų baudų, konfiskuota turto už per 60 tūkst. eurų.

Kaltinamojo sutuoktinei E. Pridotkienei skirta beveik 20 tūkst. eurų bauda. Byla jos atžvilgiu perduota kaltinant dėl neteisėto praturtėjimo, dokumentų klastojimo ir apgaulingos buhalterinės apskaitos.

Dar 12 asmenų buvo pripažinti padarę tarpines nusikalstamas veikas ir atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės. Tęsiamas ir atskirtas tyrimas dėl kitų asmenų galimų korupcinio pobūdžio nusikaltimų.

Gerokai paprakaitavo

Šis ikiteisminis tyrimas pradėtas 2021 m. pabaigoje, kai Specialiųjų tyrimų tarnyba gavo informacijos apie Europos Sąjungos ir Lietuvos lėšomis vykdomuose viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių įmonių įtariamas neteisėtas finansines ir asmenines sąsajas su projektus vykdančiais, administruojančiais žmonėmis.

Pareigūnai atliko daugiau nei kelių šimtų ūkinių - finansinių operacijų, susirašinėjimų, kontaktų, judėjimo ir kitų duomenų analizę. Anot prokuroro, pavyko identifikuoti galimą vieną sunkiausių korupcinio pobūdžio veikų.

Kaip aiškino pareigūnai, surinkta pakankamai pagrįstų duomenų, kurie leido atskleisti sudėtingą galimai nusikalstamų veiksmų schemą: projektų vykdytojai ir kiti suinteresuoti asmenys, veikdami per tarpinių įmonių grandinę bei jų vadovus, imituodavo įvairių paslaugų pirkimų - pardavimų sandorius, atlikdavo fiktyvias finansines transakcijas, siekdami paslėpti kyšių perdavimą, pinigų plovimą ir neteisėtą praturtėjimą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
48
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (30)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ką geriau įteisinti?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur atostogavote šią vasarą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+13 +17 C

+6 +12 C

+3 +8 C

+12 +18 C

+10 +14 C

+11 +13 C

0-9 m/s

0-7 m/s

0-4 m/s