Paaiškėjus, kad šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos pateko šimtai kontrabandą gabenančių meteorologinių oro balionų, ieškoti šios problemos sprendimo būdų opozicijos atstovai planuoja Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) formate.
„Manau, kad išaugus šių objektų (į Lietuvą patekusių meteorologinių oro balionų – ELTA) skaičiui, būtų prasminga į komitetą pasikviesti atsakingas institucijas ir pasikalbėti apie potencialias rizikas, galinčias kilti nacionalinio saugumo prasme, jeigu tie objektai būtų naudojami nebūtinai kontrabandai“, – Eltai sakė NSGK priklausanti socialdemokratė Dovilė Šakalienė.
Posėdžio ribose, pasak jos, apie sprendimo būdus reikėtų diskutuoti ir su civilinės aviacijos institucijomis bei Vidaus reikalų ministerijos (VRM) struktūromis.
„Bendraujant su kolegomis iš kitų institucijų, NSGK formate būtų gerai konstruktyviai išsiaiškinti, pasišnekėti“, – pažymėjo ji.
Pasak D. Šakalienės, kilęs institucijų ginčas dėl to, kas turėtų numušti kontrabandą gabenančius balionus, šiuo metu neturi daug vertės.
„Ši situacija tapo truputį per daug emocinga. Turėtume realistiškai įvertinti, ką galime ir ką verta daryti tokioje situacijoje – kalbėti apie balionų nušovimus tiek technine, tiek karine prasme, manau, nėra visai tinkamas naratyvas“, – pabrėžė socialdemokratė.
„Daugiau prasmės turėtų kalbėjimas apie tai, kaip galėtume susimobilizuoti dėl efektyvaus gaudymo tų asmenų, kurie susirenka tuos balionus. Akivaizdu, kad fizinis barjeras tarp Lietuvos ir Baltarusijos kontrabandininkams sukūrė nemažai iššūkių, dėl to yra ieškomi vis nauji metodai, kaip tai daryti“, – aiškino ji.
Stumdymasis tarp institucijų atrodo apgailėtinai
Savo ruožtu komitetui priklausantis Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis tikina, kad sprendimų priėmimas yra pernelyg uždelstas. Anot jo, akivaizdu, kad valdantiesiems priklausantys NSGK nariai deramai neatliko savo pareigų.
„NSGK nariai žinojo, kokia čia yra problema – ne vienas ir ne du, šimtais tų balionų skrenda į Lietuvą. Tačiau daugiau nei metai laiko tarnybos tyli ir slepia šį faktą. Per tą laiką buvo galima pasikeisti poįstatyminius aktus, pradėti naudoti tam tikras prievartos priemones, tame tarpe ir žadamą ginklą prieš tuos objektus“, – Eltai teigė S. Skvernelis.
„Skėsčiojimas rankomis ir sakymas, kad mes nieko negalime padaryti ir tik tada, kai žiniasklaidai ir visuomenei tai tapo žinoma, eilinį kartą rodo, kad yra nesusitvarkoma su savo pareigomis. Stumdymasis nuo vienų ant kitų taip pat atrodo apgailėtinai šiame grėsmės kontekste – bet koks daiktas, kuris nebūtinai turi būti cigaretės, o gali būti ir sprogmuo, net ir į karinius dalinius įskrenda, nekalbant, kad mūsų sieną kerta“, – pabrėžė NSGK narys.
Visgi, paklaustas, ar opozicija žada imtis iniciatyvų, siekiant išgirsti vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės ar krašto apsaugos ministro Lauryno Kasčiūno pasiaiškinimus, S. Skvernelis tikina, kad tam iki Seimo rinkimų liko per mažai laiko.
„Į frakciją bijo eiti visi, nuo Landsbergio iki Bilotaitės, nes ten reikia atsakinėti į klausimus. Jie vengia, susigalvoja pretekstų, o kai jau negali išvengti Seimo tribūnos, paskaito iš paruoštuko savo atsakymus, gauna iš partiečių patogius klausimus ir apsimeta, kad viskas tvarkoje. Nebereikia jau nieko niekur kviesti, liko mažiau nei dvi savaitės, žmonės gal paims ir padarys sprendimą“, – vylėsi jis.
ELTA primena, kad Alytuje, karinio bataliono teritorijoje, antradienio naktį rastas nusileidęs meteorologinis balionas su prikabinta juoda dėže, kurioje, kaip įtariama gali būti kontrabandinės prekės. Įvykio aplinkybes toliau aiškinsis Karo policija.
Trečiadienį kariuomenė pranešė, kad toks pats incidentas ryte pastebėtas ir Vilniaus rajono karinėje teritorijoje. Tiesa, akcentavo ji Eltai perduotame komentare, šių įvykių sureikšminti nereikėtų – grėsmės lygis Lietuvai nėra pakitęs.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vado Rustamo Liubajevo teigimu, tokių sienos pažeidimų pastebima jau nuo balandžio mėnesio. Vien rugsėjį fiksuota 250 atvejų, kai kontrabanda buvo gabenama minėtais balionais. Visgi, pabrėžia jis, pasieniečiai neturi įgaliojimų ir reikiamos ginkluotės tokių objektų naikinimui.
Kaip antradienį teigė krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas bus sprendžiama, kokiomis priemonėms kariuomenė galėtų padėti VSAT užkardyti tokių objektų patekimą į Lietuvą. Pasak jo, yra svarstoma, kad pasieniečiams būtų galima pagelbėti dronais bei ginkluote.