Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) direktorius Rentas Požėla pranešė, kad sekmadienio rytą sostinėje, Gariūnuose, atliekų tvarkymo gamykloje „Energesman“, kilusi gaisro plitimas yra sustabdytas. Tiesa, anot jo, ugniagesiams kol kas nepavyko patekti į liepsnų epicentrą.
„Turime aukščiausios kategorijos gaisrą, tai privertė sukviesti visas pajėgas, aktyvuotas rezervas. Džiugu, kad labai sklandus bendradarbiavimas vyksta tarp visų institucijų, tarp savivaldos ir įmonės.“, – sekmadienį Gariūnuose surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius.
PAGD direktorius R. Požėla nurodė, kad liepsnų plitimas yra sustabdytas, tačiau pats gaisras dar nėra užgesintas.
„Pavyko užkirsti kelią gaisro išplitimui į išorę, į kitas patalpas. Šiuo metu vyksta darbai. Manyčiau, kad artėjame link gaisro lokalizavimo. Dirba dideli mūsų pajėgumai, šiuo metu dirba apie 80 ugniagesių gelbėtojų, turime apie 20 transporto priemonių, įvairios įrangos gaisro gesinimui“, – komentavo PAGD direktorius.
Anot R. Požėlos, atliekų tvarkymo gamyklos gaisrui pasitelkti ugniagesiai ir iš Panevėžio, Anykščių, Utenos.
„Labai greitai mums nepavyks šito gaisro užgesinti. Matyt, gali gaisro gesinimo darbai ir į kitą dieną persikelti, nes turime šiukšles, turime medžiagas, kurios ruošiamos perdirbimui“, – aiškino PAGD vadovas ir patikslino, kad patekti į gamyklos pastato vidų yra sudėtinga.
„Tikrai šiuo metu neturi galimybės patekti į numanomą gaisro epicentrą, todėl sunku šiuo metu kalbėti apie konkretiką ir apie galimas gaisro priežastis. (...) Šiuo metu patekimas (į gaisro epicentrą – ELTA) komplikuotas dar ir dėl to, kad mes matome metalines konstrukcijas, kurios gali bet kada sugriūti. Tik priėmus sprendimą, kad patekimas yra saugus, tik tokiu atveju mūsų specialistai eis į vidų ir matyt turėsime daugiau atsakymų“, – tęsė R. Požėla.
PAGD vadovo teigimu, paskutinį kartą „Energesman“ gamykla dėl priešgaisrinės saugos taisyklių laikymosi buvo tikrinta šių metų kovo 10 d. Tąkart jokių pažeidimų nebuvo aptikta.
Lokali ekstremali padėtis
Dėl kilusio gaisro bus skelbiama lokali ekstremali padėtis, pranešė sostinės meras Valdas Benkunskas.
„Iš miesto pusės netrukus bus paskelbta lokali ekstremali padėtis šitoje vietoje ir įsijungs atskiras teisinis režimas“, – sekmadienį žurnalistams Gariūnuose, kur kilo gaisras, sakė V. Benkunskas.
Anot jo, šiuo metu miesto savivaldybė siekia sumažinti dėl gaisro gamtai padarytą žalą.
„Visas gaisro gesinimo vanduo jau dabar yra tvarkomas taip, kaip turėtų būti tvarkomas – yra renkamas ir atskirai bus išvežamas ir cisternomis, ir į šalia esančios jėgainės rezervuarus. Tai gamtai žala yra dabar minimalizuota“, – dėstė V. Benkunskas.
Meras sakė, kad dėl vėjo krypties nuo gaisro Gariūnuose kilę dūmai pasklido ne į Vilniaus centrą, o į priešingą pusę.
„Tai čia mums padėjo išvengti ir vietinių evakuacijų, tokia grėsmė buvo, bet pavyko išvengti“, – užsiminė V. Benkunskas.
Vilniaus miesto savivaldybės vadovas tvirtino, kad gamykla „Energesman“ yra viena svarbesnių visos sostinės šiukšlių tvarkymo sistemos dalių – čia suvežamos atliekos yra rušiuojamos ir deginamos šalia esančioje jėgainėje – tad, pasak V. Bekunsko, dabar spręsti klausimą dėl „viso regiono atliekų“.
„Matyt visi klausimai bus keliami rytoj, per rytojaus turėsime daug ką nuveikti, bet pagrindinė žinia – atliekų rinkimų paslauga Vilniuje jau dabar yra užtikrinta ir ji nebus niekaip sutrikus. Mūsų klausimas bus, kaip surinktas atliekas tvarkyti, kokiu būdu“, – dėstė V. Benkunskas.
Įvairios gyvenvietės yra atsidūrusios galimos taršos zonoje
Aplinkos apsaugos departamento Ryšių su visuomene skyriaus vedėjas Laima Grižaitė sakė, kad į įvykio vietą atvykę aplinkosaugininkai atliko oro taršos sklaidos modeliavimus. Anot jos, dėl gaisro metu į orą patekusių dūmų, įvairios gyvenvietės yra atsidūrusios galimos taršos zonoje.
„Pavėjui esantys rajonai, kaip Žemieji Paneriai, Vaidotai, Baltoji Vokė ir Pagiriai, atsiduria tame šleife. Teršalai pakilo gana aukštai į viršų, bet oro, vėjo gūsiai gali juos nunešti ir žemiau prie žemės, todėl vis tiek rekomendacijos (kaip išvengti dūmų – ELTA) gyventojams išlieka“, – aiškino L. Grižaitė.
Sekmadienio rytą sostinėje užsiliepsnojo Gariūnuose, Jočionių gatvėje, esanti šiukšlių perdirbimo įmonė „Energesman“.
Apie įvykį Eltai patvirtino Priešgaisrinės gelbėjimo apsaugos departamento Pajėgų valdymo valdybos Situacijų koordinavimo skyriaus budintysis specialistas.
„Pirminė informacija buvo gauta, kad vyksta degimas įmonėje, kuri užsiima atliekų perdirbimu. Nuvykus į vietą informacija pasitvirtino, degimas viduje, yra sutelktos didelės ugniagesių pajėgos“, – Eltai teigė specialistas.
Pirminiais duomenimis, pastato vidus yra stipriai uždūmintas, dega ir pats pastatas.
Kaip vėliau informavo Vilniaus apskrities policijos atstovė Julija Samorokovskaja., pranešimas apie gaisrą gautas ryte, apie 7.52 val. , kad Jočionių g. 13 g. esančioje gamykloje atvira liepsna dega šiukšlės.
„Gamykla yra dviejų aukštų, šiuo metu žinoma, kad šios gamyklos veiklos sritys yra atliekų tvarkymas, antrinės žaliavos“, – teigė atstovė.
Policijos atstovės teigimu, pirminiais duomenimis, gamyklos viduje žmonių nebuvo, apie gaisrą pranešė apsaugos darbuotojas.
Tiriama tarša, skelbiamos rekomendacijos
Atliekų perdirbimo įmonėje kilus gaisrus, pranešama, kad įvykio vietoje dirba aplinkosaugininkai, bus imami mėginiai oro taršai nustatyti.
Aplinkos apsaugos departamento duomenimis, į įvykio vietą iškviesti Aplinkos apsaugos agentūros specialistai įvykio vietoje matuos kietąsias daleles aplinkos ore, kitas chemines medžiagas, ims ėminius LOJ tyrimams ir nuotekas.
Specialistai taip pat atlieka oro taršos sklaidos modeliavimą ir šia turima informacija pasidalins su visuomene.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai atkreipia dėmesį, kad agentūros interneto svetainėje skelbiamame oro taršos žemėlapyje jau galima matyti, kad sekmadienį Vilniaus (Žirmūnų) oro taršos matavimo stotelėje fiksuojama padidėjusi kietųjų dalelių KD10 koncentracija ore.
NVSC specialistai primena, kad esant lauke ir matant tamsius dūmus, užuodžiate specifinį kvapą, pasitraukti į priešvėjinę pusę.
Arčiau gaisro gyvenantiems gyventojams patariama neiti į lauką, likus namuose – neatidarinėti orlaidžių, langų ir durų. Jei namuose yra mechaninės vėdinimo sistemos, rekuperacija ar kondicionierius, rekomenduojame sistemas išjungti.
Turintiems šulinius, rekomenduojama juos uždengti ir nenaudoti jų vandens maistui. Taip pat nepalikti lauke gyvūnų, o pasijutus prastai, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į medikus.
Važiuojant pro gaisro vietą, taip pat raginama sandariai uždaryti automobilių langus.
Taip pat primenama, kad nuo teršalų gali pasireikšti akių, nosies ir gerklės dirginimas, dusulys, kosulys, susilpnėjusi plaučių funkcija (ypač sergantiems lėtine obstrukcine plaučių liga), padidėjęs kvėpavimo takų imlumas kvėpavimo takų infekcijoms (ypač vaikų), paūmėjusios kvėpavimo takų alerginės uždegiminės reakcijos.