Vilniuje išardžius neeilinį narkotikų kontrabandininkų tinklą pareigūnai prakalbo apie naująją nusikaltėlių kartą, apsiginklavusią šiuolaikinėmis technologijomis. Tokie jaunuoliai savo veiksmus supranta ne kaip labai sunkų nusikaltimą, o kaip verslą ar nuotykį.
Kvaišalus siuntėsi kilogramais
Muitinės kriminalinei tarnybai (MKT) pavyko demaskuoti kvaišalų kontrabandos tinklą ir perimti 35 siuntas iš JAV su daugiau nei 34 kilogramais kvaišalų - kanapėmis ir kokainu. Pareigūnų duomenimis, kelios grupės, koordinuodamos savo veiksmus, dideliais kiekiais siuntėsi ir daugiausia Vilniuje bei jo apylinkėse platino narkotikus. Buvo sulaikyti aštuoni įtariami vilniečiai. Beveik visi jie yra sulaukę vos 18-20 metų. Manoma, kad kai kurie įtariamieji nusikaltimus galėjo vykdyti dar būdami nepilnamečiais.
Kaip rašė „Vakaro žinios", MKT praeitą savaitę atskleidė, kad beveik prieš metus pradėtas ikiteisminis tyrimas vyko sudėtingai, nes kontrabandininkai buvo iki minimumo sumažinę bet kokį fizinį kontaktą. Su siuntėjais bendravo vadinamajame tamsiajame internete, atsiskaitė kriptovaliuta, o platinimui kūrė specialius uždarus kanalus „Telegram" socialiniame tinkle.
Kvaišalai (dažniausiai kanapės, supakuotos po 2 - 2,5 kilogramo) buvo skirti Lietuvos juodajai rinkai. Paprastai narkotikai būdavo kur nors paslepiami, po to pirkėjai gaudavo slaptaviečių koordinates.
Sulaikytų kvaišalų vertė juodojoje rinkoje siekia apie 900 tūkst. eurų. Apie narkotikų kontrabandą buvo informuoti ir JAV pareigūnai.
Problema auga
Pareigūnai teigia susidūrę su naująja nusikaltėlių karta, kuri savo veiksmus traktuoja kaip verslą, bet ne kaip labai sunkų nusikaltimą. „Kitais atvejais galbūt vertina ir kaip nuotykį. Ji yra kitokia - tai yra technologijų karta", - spaudos konferencijoje sakė MKT Narkotikų kontrolės skyriaus viršininkas Arūnas Ivoška.
Tyrimą kontroliuojantis Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Gedvydas Vaivada pabrėžė, kad tokius nusikaltimus, už kuriuos gresia kalėjimas nuo 10 iki 15 metų, plačiai galimai vykdė jauni žmonės: „Iš tyrimo metu sulaikytų narkotinių medžiagų kiekio, kaip skaičiuojama, galima pagaminti 34-35 tūkst. vadinamų dozių. Galite įsivaizduoti, koks kiekis žmonių tai gali vartoti ir vartoja."
Remdamasis bylos duomenimis prokuroras tvirtino, kad įkliuvę asmenys puikiai išmano policijos, MKT veiklos metodus, savo pokalbiuose aptarinėjo juos ir bausmes -supranta, kad tai nėra žaidimas, bet, matyt, nenori prisiimti atsakomybės.
A.Ivoška pabrėžė, kad tokio tinklo atskleidimas Lietuvoje yra tikrai neeilinis įvykis: „Šis tyrimas parodo, kokio masto problema, kokius sunkumus turime ir galime susidurti ateityje. Problema auganti."
Pernai MKT pareigūnai iš viso Lietuvoje sulaikė 569 kilogramus narkotikų.
Įkliuvo nepilnamečiai
Pavojaus signalai apie tai, kad jaunuoliai dar sėdėdami mokyklos suole ar vos ją pabaigę bando įsukti modernų kvaišalų „verslą", skriejo jau ne kartą. Štai pirmadienį Klaipėdos apygardos prokuratūra pranešė, kad teismui perdavė bylą, kurioje du gimnazistai ir vienas studentas kaltinami disponavimu psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti.
Klaipėdoje gyvenantis 18-metis į pareigūnų akiratį pateko pernai vasarį, kai pardavė elektroninių cigarečių skysčio buteliuką, kurio sudėtyje buvo, įtariama, kvaišalų. Turimais duomenimis, pirkėjų dar pilnametystės tuo metu nesulaukęs jaunuolis ieškojo nefiksuoto ryšio programėlėje.
Kitas kaltinamasis, 19-metis klaipėdietis, policijos pareigūnams įkliuvo pernai kovą, kai pardavė psichotropinių medžiagų. Remiantis duomenų visuma, tuo metu 17 metų būdamas vaikinas apie kvaišalus irgi pasiskelbė nefiksuoto ryšio programėlėje.
Komentuoja Lietuvos tėvų forumo tarybos narys Darius Trečiakauskas:
Tai, kad vos mokyklą baigę ar dar jos suole sėdintys jaunuoliai pradeda kvaišalų „verslą" gali nestebinti, jei pažiūrėsime į situaciją: sėdėdamas kalėjime parlamentaras gali dirbti Seime, dalis valdžios atstovų pritaria ir skatina tą „žolės" vartojimą, per kadencija turėjome du atsistatydinusius švietimo ministrus, skandalus su vadinamaisiais tarpiniais egzaminais, mūsų moksleivių ugdymo pasiekimais ir kt. Tai tiesiog rodo mūsų valdžios požiūrį ir sugebėjimą.
Kai Seimo ar Vyriausybės nariai iš televizorių ekranų visiems sako, kad tai nieko baisaus, kad gali paragauti, pabandyti, o jei pagavo, kad reikia nebausti, tai galbūt kai kam atrodo, kad taip elgtis priimtina. Natūralu, kad dalis mūsų jaunimo galvoja, kad jei mūsų valdžia gali taip elgtis, tai kodėl mes negalime.