Per Kalėdas nustojo veikti Baltijos jūroje esantis povandeninis elektros kabelis, jungiantis Suomiją ir Estiją. Apie tai paskelbė Suomijos premjeras Peteris Orpas. Žiniasklaida iškart pranešė, kad dėl to išaugo kainos „Nord Pool" biržoje. Tačiau jei kainos brangtų ir buitiniams vartotojams, pasak ekspertų, tai jau būtų bandymas pasipelnyti.
Suomijos policija sekmadienį pranešė, kad, tiriant elektros kabelio pažeidimą Baltijos jūroje, jos dugne aptiktas keliasdešimt kilometrų besitęsiantis vilkimo pėdsakas. Kalėdų dieną povandeninis kabelis „Estlink 2", kuriuo elektra tiekiama iš Suomijos į Estiją, buvo atjungtas nuo tinklo. Tai įvyko praėjus kiek daugiau nei mėnesiui po to, kai Švedijos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje buvo pažeisti du telekomunikacijų kabeliai. Suomijos valdžios institucijos tiria įtariamą sabotažą, siejamą su iš Rusijos uosto išplaukusio naftos tanklaiviu „Eagle S". Tai - naujausias iš virtinės incidentų, kurie, Vakarų pareigūnų nuomone, yra sabotažas, susijęs su Rusijos invazija į Ukrainą. Be kita ko, pranešta, kad Suomijoje sulaikytame tanklaivyje aptikta šnipinėjimo įranga.
Iškart po incidento pranešta, kad pakilo kainos „Nord Pool" biržoje, kuri lemia ir kainas Lietuvoje. Tačiau Seimo Audito komiteto pirmininkas Artūras Skardžius ramina, kad eiliniams vartotojams tai nebus aktualu. Aišku, jei situacija nesugalvos pasinaudoti spekuliantai.
„Spekuliantai naudojasi bet kokiomis progomis. Vertybinių popierių biržose kainos šokteli perrinkus JAV prezidentu Donaldą Trampą (Donald Trump) arba naftos kainos šokteli, jei koks Arabijos princas ne ta koja išlipa iš lovos. Bet mes turime nepriklausomą energetikos kainų reguliuotoją - Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą. Jei ji tikrai nepriklausoma, jos pareiga yra pamatyti, kad incidentas negali turėti įtakos elektros kainoms, nes pas mus pigi elektra atkeliauja iš Švedijos ir taip pat švediška elektra gražiai pigiai nukeliauja į Latviją bei Lenkiją", - akcentavo A.Skardžius.
Parlamentaras tuo pačiu stebėjosi buvusio energetikos ministro Dainiaus Kreivio bei dar dviejų konservatorių - Audriaus Petrošiaus ir Kazio Starkevičiaus - pareiškimais Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos posėdyje, kad, sustabdžius antrojo 700 megavatų Lietuvos vėjo parko Baltijos jūroje konkursą, tai ne tik griautų Lietuvos energetinę nepriklausomybę, bet ir lemtų didesnę elektros kainą gyventojams
„Pateiktas dokumentas iš principo griauna Lietuvos energetinę nepriklausomybę. Įgyvendinus jo sprendinius, tai yra, sustabdžius jūros vėjo parkus, Lietuvos žmonėms elektros energijos kaina bus didesnės 5-6 centais", - komisijos posėdyje teigė D.Kreivys.
„Tai reiškia, kad kiekvienas gyventojas papildomai, iš savo kišenės turės sumokėti 60 eurų per metus. Mūsų valstybė dėl to praras 1,26 mlrd. eurų per metus, o mūsų pramonės įmonės turės mokėti už elektrą beveik 2 kartus daugiau", - pridūrė jis.
Išplatintoje atskirojoje nuomonėje konservatoriai tvirtina, kad jūros vėjo parkų statyba savo reikšme nacionaliniam saugumui prilygsta suskystintų gamtinių dujų terminalo „Independence" įrengimui ar sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais. Jų teigimu, nutraukus šį projektą 2030 m. Lietuva galės pasigaminti tik 75 proc. šalies sunaudojamos elektros energijos.
„Aš pasisakau už jūrinę energetiką ir antrąjį jūrinį parką. Tačiau konservatoriai nori iš vartotojų kišenių per 15 metų iškrapštyti apie 3 mlrd. eurų papildomai arba papildomai po 200 mln. eurų kasmet", - pabrėžė A.Skardžius.
„Baikime mes žaisti su milijardais. Sausumos vėjas, du kartus pigesnė gamyba, generacija negu jūroje. Tai kam mums reikės pirmumo teise du kartus brangesnę energiją supirkinėti? Manau, kad eksportuojamą energiją būtų labai prabangu 3 milijardais remti", - pridūrė jis.
Kai A.Skardžius šią problemą iškėlė Seime, dabartinis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas atsakė žinantis, kad šiuo metu vyksta aukcionas.
„Jisai buvo paskelbtas prieš mėnesį. Tai yra strateginis projektas, kad įvertintume tiek pliusus, tiek ir minusus, bet pagrindinis kriterijus yra tai, kad vartotojai nepermokėtų už tokį projektą. O kokie bus konkretūs taktiniai žingsniai? Atliekame išsamų vertinimą", - pareiškė Ž.Vaičiūnas.