Įgyvendindama muitinės reformą, Europos Sąjunga 2028 m. planuoja panaikinti dabartinę 150 eurų neapmokestinimo muitais ribą daliai prekių, todėl apsipirkimas interneto platformose, tokiose kaip „Aliexpress", "Wish" ar „Temu", turėtų pabrangti nuo 5 iki 17 proc.
Viskas vartotojų labui
Minėtą iniciatyvą Europos Komisija pristatė praėjusiais metais. Tuomet už ekonomiką atsakingas EK narys Paolas Džentilonis (Paolo Gentiloni) sakė: „Ši plataus masto reforma mažins biurokratizmą ir verslo patiriamas reikalavimų laikymosi išlaidas, užtikrins didesnį skaidrumą ir tikrumą ES piliečiams, perkantiems prekių internetu, o muitinėms - paprastesnius ir novatoriškus procesus."
„Pagal šiandien siūlomą reformą užduotis užtikrinti, kad internetu į ES parduodamos prekės atitiktų visas muitinės prievoles, pirmiausia teks interneto platformoms. Tai labai skiriasi nuo dabartinės muitinių sistemos, kurioje pagrindinė atsakomybė tenka atskiriems vartotojams ir vežėjams. Platformos bus atsakingos už tai, kad muitai ir PVM būtų sumokami įsigyjant prekes ir vartotojai, gavę siuntinį, nebeturėtų mokėti paslėptų mokesčių ir išvengtų netikėto dokumentų tvarkymo. Interneto platformos būtų oficialios importuotojos, todėl ES vartotojai galėtų būti tikri, kad visi muitai buvo sumokėti, o jų pirkiniai yra saugūs ir atitinka ES aplinkos, saugos ir etikos standartus.
Kartu reforma panaikinama dabartinė prekių neapmokestinimo muitais riba - dabar muitų nereikia mokėti už prekes, kurių vertė mažesnė nei 150 eurų, ir tuo labai naudojasi sukčiautojai. Šiuo metu tokia mažesnė vertė siekiant išvengti importo muitų nurodoma į ES įvežant iki 65 proc. siuntinių.
Reforma taip pat supaprastinamas muito, mokėtino už populiariausias mažos vertės prekės, įvežamas į ES iš išorės, apskaičiavimas - naudojamos vos keturios muito kategorijos vietoj tūkstančių galimų. Taip bus daug lengviau apskaičiuoti smulkiems siuntiniams taikomus muitus, platformoms ir muitinėms geriau suvaldyti e.prekybos srautą - į ES kasmet įvežamas vienas milijardas tokių pirkinių. Be to, taip bus pašalinta galimybė sukčiauti. Tikimasi, kad papildomos pajamos iš muitų dėl naujos specialiai pritaikytos e. prekybos tvarkos sieks 1 mlrd. Eur per metus", - skelbiama EK tinklapyje.
Pavėluotas sprendimas
Komentuodamas EK iniciatyvą, Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų viceprezidentas Kęstutis ČERNECKAS pabrėžė, kad tokį sprendimą galima buvo priimti ir gerokai anksčiau:
„Žiūrint iš pavienių vartotojų pozicijos, jiems tai gali nepatikti, tačiau įsigyjamų prekių brangimas nebus toks ženklus, kad iš esmės keistų apsipirkimo įpročius, nes prekės minėtose platformose vis vien kainuos ženkliai pigiau nei analogiškos parduotuvėse Lietuvoje, - patikslino jis. - O štai verslui toks sprendimas bus labai naudingas, nes tikrai užkirs kelią nesąžiningai konkurencijai.
Minėta 150 eurų ribos „landa" pamėgo naudotis visi tie, kurie siunčiasi iš Kinijos ar trečiųjų šalių didesnius prekių kiekius arba dažnai siunčiasi tas pačias prekes. Jie stengiasi neviršyti minėtos sumos, todėl, skirtingai nuo oficialių importuotojų, nemoka muitų ir gali taip įsigytas prekes platinti rinkoje pigiau. Tokios prekes dažnai būna ir nesertifikuotos, o jų platinti oficialiai įstatymas neleidžia. Tačiau nepakankama valstybinių institucijų kontrolė šiuo metu sudaro galimybes nesąžiningiems asmenims apeidinėti įstatymą ir tikėtina, tokia prekyba dažnai vyksta be atitinkamos apskaitos. Verslas susiduria su nesąžininga konkurencija, valstybė apgaudinėjama nesumokant jai mokesčių, o vartotojas rizikuoja įsigyti nesertifikuotas ir galimai nesaugias prekes."