Koncernui „Achemos grupė“ svarstant galimybę gaminti sprogstamąją medžiagą minoms, tačiau tam reikalingą amoniako žaliavą bendrovei vis dar perkant iš Rusijos, premjeras Gintautas Paluckas sako, kad šis nacionalinio saugumo rizikas keliantis importas turės būti įvertintas naujame kontekste.
„Bendradarbiavimas jautrioje srityje, kaip gynybos srityje, tikrai kelia papildomų rizikų ir papildomo poreikio įvertinti šitas rizikas“, – žurnalistams Vyriausybėje trečiadienį sakė G. Paluckas.
Jau anksčiau skelbta, kad Jonavos azoto trąšų gamyklos „Achema“ rūgščių gynybos cechas galėtų būti įtrauktas į sprogmenų gamybos Lietuvoje procesą.
Vėliau tiek premjeras, tiek kiti politikai teigė, kad dalį gynybos pramonei svarbios „Achemos grupės“ akcijų galėtų išpirkti valstybė.
„Kol kas sprendimai nėra priimti, yra tik išreikštas „Achemos“ noras dalyvauti šiame (sprogstamosios medžiagos gamybos – ELTA) projekte“, – trečiadienį teigė G. Paluckas.
„Achema“ yra tikrai gana sudėtingoje padėtyje, kaip viešai žinoma ir iš finansinių ataskaitų, paties amoniako gamyba yra stipriai nuostolinga dėl itin pabrangusių dujų, todėl tuos sprendimus dėl likvidumo ir veiklos tęstinumo pirmiausia priima pati „Achema“, pati įmonė ir įmonės akcininkai“, – kalbėjo premjeras.
Kaip skelbė portalas LRT, per pastaruosius 3 metus į Lietuvą rusiško amoniako (NH3) importuota už 157,3 mln. eurų.
Portalo matytame važtaraštyje kaip amoniako gavėjas nurodoma „Achema“, siuntėjas – „Šekinoazotas“ (rus. Щекиноазот). Tai, anot lrt.lt, Rusijoje nuo 1955 metų veikianti chemijos įmonė, gaminanti tokius produktus kaip metanolis, kaprolaktamas, sieros rūgštis, amonio sulfatas ir kt.
Dokumente nurodyta, kad pradinė bevandenio amoniako krovinio stotis yra Kaznačejevka Rusijoje, o galinė – Gaižiūnai Jonavoje.
Vagonai riedėjo per Rusijos, Baltarusijos ir Lietuvos pasienio punktus, o juos vežė bendrovės „Rusijos geležinkeliai“, „Baltarusijos geležinkeliai“ ir „Lietuvos geležinkelių“ įmonė „LTG Cargo“.
„Achemos“ atstovai portalui teigė, kad Baltijos šalyse nėra nė vieno veikiančio amoniako terminalo, todėl nusipirkti amoniako iš Jungtinių Valstijų ar Pietų šalių tiekėjų nėra galimybės.
„Achemos grupės“ kontrolinį akcijų paketą valdo Nepriklausomybės akto signataro Bronislovo Lubio žmona L. Lubienė ir dukra Viktorija Lubytė – bendrai apie 54 proc.
Kontrolinį bendrovės akcijų valdančios verslininkės L. Lubienės planai jas parduoti paviešinti pernai gegužę, jį įsigyti teigė pretenduojantis buvęs koncerno prezidentas Arūnas Laurinaitis.