respublika.lt

Savaitė sostinėje prasidėjo „Baltuoju pirmadieniu“

(358)
Publikuota: 2023 vasario 06 19:12:50, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 10 nuotr.
Akcijos dalyviai pabrėžė, kad jie kovoja ne tik už save, bet ir už perdirbėjams bei gamintojams permokančius vartotojus. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Būtent taip šmaikščiai savo akciją, nukreiptą prieš pieno perdirbėjų ir pardavėjų gobšumą, dėl kurio buvo sumažintos pieno supirkimo kainos, pavadino į Vilnių iš Lietuvos regionų susirinkę ūkininkai.

 

Kantrybė trūko

Akcijos išvakarėse organizatoriai išplatino atsišaukimą:

„Pribrendo laikas kilti į protestą! Į protestą dėl teisingumo! Ir šį kartą Žemdirbių akcija - kas didesnis Skrudžas: prekybininkas ar perdirbėjas?

Ūkininke, jei manai, kad tavęs netenkina: Lietuvoje mažiausia iš ūkininkų perkamo žaliavinio pieno kaina ES; didžiausios pieno ir jo produktų kainos vartotojams; prekybininkų ir perdirbėjų nevaldomas noras grobti.

Ūkininke, jei pasisakai už: sąžiningą pridėtinės vertės pasiskirstymą maisto grandinėje; teisingas maisto kainas vartotojams; ūkių išlikimą.

Vasario 6 d. prisijunk prie žemdirbių protesto akcijos - Kas didesnis Skrudžas: prekybininkas ar perdirbėjas?

Prie pagrindinių perdirbėjų ir prekybininkų administracijos pastatų statomi žali kryžiai. Kryžių kiekis ir dydis neribojamas. Prie kryžių akcijos metu stovi ūkininkai. Taip pat, esant pakankamai iniciatyvos, akciją galima plėsti prie parduotuvių, perdirbimo įmonių."

Situacijai nesikeičiant akcijos griežtės

Prie „Lidl" centrinės būstinės susirinkusių šakiečių grupės koordinatorius Dainius neslėpė, kad surengti akciją paskatino šiuo metu vykdomas Lietuvos pieno gamintojų žlugdymas.

„Pieno supirkimo kainos smuko 47 proc. ir šiuo metu siekia 25-30 centų už litrą, nors parduotuvėse pieno pigimo pastebėti neteko. Kol kažkas kraunasi pelnus, ūkininkai turi sukti galvą, kaip išgyventi viskam brangstant, - atviravo Dainius. - Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas problemos tame nemato ir teigia, kad kainų smukimą lemia pieno perteklius, nors tuo pat metu prekybos centrai pieną importuoja iš Lenkijos. Keistokai nuskambėjo ir jo pasiūlymas norintiems išgyventi ūkininkams imti paskolas. Gal tegul jas ima didieji prekybos centrai, nes jei pienui ir taikomos nuolaidos, tai jos atsiranda būtent mūsų sąskaita."

Vyro nuomone, pieno kainoms parduotuvėse nekrentant tuo turėtų pasidomėti ir Konkurencijos taryba, nes, labai tikėtina, kad egzistuoja perdirbėjų ir pardavėjų tarpšakiniai susitarimai.

„Labai tikimės, kad mus išgirs ir prie derybų stalo sės tiek gamintojai su pardavėjais, tiek ir atsakingos valstybinės institucijos; joms yra parengtas trišalių derybų pasiūlymas. O kol jos svarstys, ūkininkai toliau kovos už savo teises ir dalins pieną dykai arba jį tiesiog išpils. Dalins, nepaisant to, kad, kiek teko girdėti, Šilutėje pieną dalinančius ūkininkus policija jau vaikė. Bet tokie veiksmai tik dar labiau mus vienija, - patikino Dainius. - Dalinančių pieną ar jo neatiduodančių perdirbėjams ūkininkų daugėja - dabar per ūkius pervažiavęs 14 tūkst. litrų talpos pienovežis susirenka tik kokius 500 l."

Pasiteiravus ar nebijo represijų, tiek Dainius, tiek kiti susirinkusieji patikino, kad ne.

„Jau dabar ūkininkai nebijo pieno dalinti arba pilti jo lauk, tai kas dar gali būti blogiau? Kita vertus, jeigu „draugiški" protestai nepadės ir vis tiek liksime neišgirsti, akcijas tęsime, tik jos bus griežtesnės. Juolab kad kovojame ne tik už save, bet ir už vartotojus, tad labai tikimės ir jų palaikymo", - apibendrino Dainius.

Lietuva tai ne tik Vilnius

Piketuotojų ties „Rimi" biuro pastatu koordinatorius, iš Anykščių rajono atvykęs Dainius, pasidžiaugė, kad visose numatytose vietose akcija vyksta ramiai ir be incidentų.

„Atvykome į sostinę geranoriškai priminti, kad Lietuva yra ne tik Vilnius, bet ir regionai. Ir kiek stipri bus valstybė labai priklauso nuo to, kiek stiprūs bus visi jos kraštai. Matant, kaip su aiškia problema susidūrę žmonės pradėjo vienytis, nuotaika gerėja, bet tik tol, kol gauni sąskaitas už elektrą ar šildymą, - ironizavo vyras. - Mes, išsibarstę po visą Lietuvą taip pat norime ne egzistuoti, o gyventi, kurti, augti ir tobulėti. Norime teisingo žemės ūkio visiems - gamintojams, perdirbėjams, vartotojams. Deja, su šiandieninėmis bendromis ir kritusiomis pieno supirkimo kainomis tai yra sunkiai įmanoma. Ūkininkui už litrą mokama iki 30 centų, bet parduotuvėje pienas kainuoja apie 1,7 euro. Atmetus PVM kyla natūralus klausimas - kas ir kokiu pagrindu pasiima eurą ar daugiau?"

Dainių palaikė ir kiti susirinkusieji, kurie šmaikštavo, kad pienas tapo panašus į naftą. „Šiai brangstant auga ir degalų kainos, tačiau jos nekrenta, kai nafta pinga, nes pardavėjai esą būna prisipirkę brangios žaliavos. Tas pats darosi ir su pienu - pardavėjai jo kainos esą negali mažinti, nes pirko brangiai iš perdirbėjų, o tai, kad šie šiandien moka gerokai mažiau, niekam nerūpi", - palyginimą pateikė akcijos dalyviai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
151
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (358)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s