Pirmadienį Vilniuje, ant Tauro kalno, buvo pradėti Nacionalinės koncertų salės statybų darbai. Pasak kultūros ministro Simono Kairio, dabar planuojama darbų pabaiga – 2029 metai, tačiau, jei taip apsispręs ateities kita Vyriausybė, statybos gali būti baigtos ir metais anksčiau.
„2029 metai yra tokia reali darbų pabaiga ir mes irgi turėjome įvertinti, kad tai nebūtų pernelyg didelė našta valstybės biudžetui, bet ateities Vyriausybės gali apsispręsti kitaip ir tą terminą patrumpinti, tai yra irgi įmanoma. Yra ir pamąstymų apie 2028 metus, galų gale visos erdvės gali atsidaryti ir vienos po kitos“, – pirmadienį žurnalistams kalbėjo S. Kairys.
Projekto rangos konkursą laimėjo žemiausią, 102 mln. eurų kainą pasiūliusi „Gilesta“. Sostinės mero Valdo Benkunsko teigimu, galutinė kainos šios sumos viršyti neturėtų.
„Kaina yra konkurencinga, situacija statybų rinkoje taip pat yra stabili, kainos taip sparčiai nebeauga. Matome visas prielaidas, kad už konkurso kainą visas kompleksas ir bus pastatytas“, – teigė jis.
45 mln. eurų sumos lygiomis dalimis padengs Kultūros ministerija, kartu su Vilniaus miesto savivaldybe. Ši suma yra skirta 2 metų laikotarpiui, o likusią dalį turės skirti Vyriausybė, teigė V. Benkunskas.
„Pirmaisiais metais finansuojame lygiomis dalimis su Kultūros ministerija, o pabaigai visą likusią sumą turės skirti Vyriausybė. Tikiuosi, kad šio objekto reikšmę palaikys ir nauja Vyriausybė bei naujas kultūros ministras, nes jo vertė yra didžiulė – tai yra visai valstybei kultūros vaizdą keičiantis objektas“, – aiškino Vilniaus meras.
Vilniaus meras patvirtino, kad aplinkinė Nacionalinės koncertų salė jau yra beveik baigta ir gruodžio mėnesį sutvarkytos Tauro kalno prieigos miestiečiams atsivers jau šį gruodį.
„Toks retas atvejis, kai pagrindinis objektas statomas paskutinis, o visa šoninė ir aplinkinė infrastruktūra jau yra padaryta. Mes jau gruodžio mėnesio atversime sutvarkytas Tauro kalno prieigas, dalis želdinimo darbų bus dar atlikta pavasarį, bet iš esmė visos teritorijos tvarkymas artėja prie pabaigos“, – sakė V. Benkunskas.
S. Kairys: koncertų salė bus pritaikyta ir klasikinei, ir moderniai muzikai
Kultūros ministras džiaugiasi, kad Nacionalinės koncertų salės projektavimo metu buvo rasti sprendimai, tenkinantys skirtingų muzikinių stilių poreikius.
„Rasti geri sprendimai, nuo pat pradžių veikė darbo grupė, kuri derino tarpusavyje poreikius, kalbant apie klasikinę muziką, natūralią akustiką, taip pat bus svarbi salė skirta demokratiškam, nevyriausybiniam menui“, – sakė jis.
S. Kairys taip pat užsiminė, kad projekto įgyvendinimo darbus prižiūrės naujas juridinis asmuo, kurį sudarys ministerijos ir savivaldybės atstovai.
Statybvietėje įkastoje kapsulėje – laiškas bei styga
Nacionalinės koncertų salės statybos darbų pradžiai paminėti buvo surengta iškilminga kapsulės ateities kartoms įkasimo ceremonija. Statybvietėje užkastoje kapsulėje – smuiko styga bei laiškas ateities kartoms.
„2024 m. Vilnius ateities kartoms. Būtent 2024 m. lapkričio 18 d. mes stovime ant Tauro kalno ir skaitome šį laišką, skirtą jums. Laišką, kuriuo norime pasidalinti savo palinkėjimais ir viltimis, savo tikėjimu ir meile mūsų visų sostinei. Nacionalinė koncertų salė, kuri netrukus čia stovės, yra mūsų meilės muzikai simbolis. Tai viltis ir siekis burti, puoselėti ir auginti, džiaugtis tuo, ką turime gražiausio ir auginti tai, kuo ateityje pasigirti galėsite ir jūs. Tuo pačiu tai mūsų bręstantis kultūrinis identitetas, dėmesys socialinei gerovei ir siekis kalbėti apie save taip, kad įspūdis likti net ir visko mačiusiems. Tad šiandien mes linkime jums, kad Lietuva, Vilnius ir ši Nacionalinė koncertų salė netik skambėtų prasmės kupinomis natomis, bet džiugintų bendryste, talentu ir pažanga. Kartu su šiu laišku perduodame ir mūsų laisvės, muzikos simbolį stygą“, – rašoma statybvietėje užkastame laiške.
Nacionalinė koncertų salė organizuos koncertus, spektaklius ir kitus renginius Lietuvoje ir užsienyje, rengs tiriamuosius, edukacinius, informacinius ir reklaminius leidinius, publikacijas, susijusias su įstaigos veikla, užsiims jų leidyba ir platinimu, rengs ir įgyvendins kultūrinės edukacijos projektus.
Numatoma, kad pagrindinė Nacionalinės koncertų salės erdvė talpins iki 1600 žmonių, kartu bus įrengta ir įvairios paskirties erdvė su maždaug 800 vietų. Pastate bus ir bendroji erdvė, restoranai bei repeticijų salė.