respublika.lt

Rusų kalbos mokytojams Vilniuje gresia atleidimas

(591)
Publikuota: 2024 gegužės 30 18:25:03, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 2 nuotr.
Redakcijos koliažas.

Vilniaus miesto savivaldybės užmojis uždrausti mokyklose mokytis rusų kalbos įgauna pagreitį - mokiniams nebesudaroma galimybė rinktis šios kalbos, o pedagogai jau gauna žinias apie mažėsiantį krūvį. Jeigu sąlygos netinka - pradedamas atleidimo procesas.

 

Nežinia, kiek pedagogų dar net nežino, kad nuo rugsėjo neturės darbo. Tokiai informacijai pasiekus Seimą, dar tik žadama, kad situacija bus pasidomėta.

„Vakaro žinios" gavo informacijos, kad Vilniaus miesto savivaldybės vicemero Arūno Šilerio griežta rekomendacija nebeleisti vaikams rinktis mokytis rusų, kaip antrosios užsienio kalbos, jau veikia. Kai kuriose mokyklose pedagogai sužinojo, kad jų krūvis keičiasi. Dalis jau gavo įspėjimus, jog krūvis mažėja kone perpus, o tai reiškia ir mažėjantį atlyginimą. Įspėjime nurodoma, kad nesutinkant su sąlygomis pradedamas atleidimo procesas.

Nežino, ar dar turi darbą

Daugybė pedagogų Vilniuje vis dar yra nežinioje, ar rugsėjį turės darbą. Pedagogai tikina, kad visi sprendimai savivaldybėje priimami už uždarų durų. O ir jie patys bijo prabilti viešai, tad nežinia, kiek iš viso rusų kalbos mokytojų yra įspėti apie pokyčius.

„Kai kuriose mokyklose jau liepta rusų kalbą keisti į ispanų net ir tais atvejais, kai mokymasis rusų kalba jau vyksta. Girdėjau, kad ispanų kalbos mokytojams bus siūlomas 50 proc. priedas prie algos. Jeigu pinigų yra, gal savivaldybė gali rusų kalbos mokytojams sumokėti bent 3 metų algas ir draugiškai visi mokytojai išeina iš mokyklų? Bus baigta vieną kartą su ta rusų kalba. Argumentai, kad nėra mokytojų, bus teisėti", - „Vakaro žinioms" sakė viena rusų kalbos mokytoja iš Vilniaus.

Kita pedagogė stebėjosi, kaip sako, „demagogiškais" siūlymais rusistams persikvalifikuoti į kitos kalbos mokytojus: „Ispanų kalbos tarp persikvalifikavimo programų nėra, tačiau savivaldybė liepia įvesti ispanų kalbą. Šiuo metu Vilniaus savivaldybės puslapyje yra skelbiama, kad daugiau kaip dešimt mokyklų ieško ispanų kalbos mokytojų.

Dėl persikvalifikavimo kyla labai daug klausimų. Pirmiausia, kaip suderinti darbą visu etatu su visavertėmis studijomis vyresnio amžiaus mokytojams? Žinau tokių, kurie pradėjo mokytis ir neištvėrė. Antra, koks būtų atlyginimas? Ar tai reiškia, kad patyręs, aukštą kvalifikaciją turintis pedagogas gaus pradedančiojo mokytojo atlyginimą? Ar būtų išsaugota sunkiai pasiekta kvalifikacinė kategorija? Apie tai net kalbų nėra.

Trečia, rusų (užsienio) kalbos mokytojai yra vyriausia pagal amžių mokytojų grupė, daug mokytojų priešpensinio amžiaus. Ar racionalu būtų jiems persikvalifikuoti, gauti pradedančiojo mokytojo statusą ir po metų kitų išeiti į pensiją? Ar tai valstybinis mąstymas?"

Neskiria mokyklos nuo kalbos kursų

Pedagogė sako tiesiai - panašu, kad švietimo reformatoriai nesuvokia, kuo mokykla skiriasi nuo kalbos kursų. „Iš patyrusių, atidavusių Lietuvos vaikams protą, širdį ir kūrybinę energiją Lietuvos piliečių atimamas duonos kąsnis prieš pensiją, o neaiškios kilmės mokytojams iš užsienio žadamos išskirtinės sąlygos. Kokiu teisiniu pagrindu valstybė išmeta į gatvę savo mokytojus, kurie turėtų būti prestižinės profesijos atstovai? Nėra jokių duomenų statistinės analizės, nėra poreikių tyrimo, nėra jokio pasiruošimo pokyčiui, bendravimo su mokytojais, yra tik manipuliacijos, prievarta, žeminimas", - nuoskaudos neslepia pedagogė.

Panašu, kad taip ir bus. Mat Vilniaus miesto savivaldybė jau paskelbė, kad ispanų kalbos mokytojų pritraukimui numatė 400 eurų į rankas siekiančią paramą. Šis priedas galės būti mokamas ne ilgiau kaip 36 mėn. „Vilnius atsisako rusų, kaip antrosios kalbos, mokymo bendrojo ugdymo mokyklose ir jaunieji vilniečiai turės daugiau galimybių mokytis Europos Sąjungos kalbų. Šiais metais į mokyklas tikimės ateisiant beveik tūkstantį šeštokų, pradėsiančių mokytis ispanų kalbos", - tikina Vilniaus vicemeras A.Šileris.

Kodėl tik ispanų?

Toks sprendimas stebina ne tik pedagogus, bet ir politikus. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Aleksandras NEMUNAITIS nepritaria tokiems savivaldybės užmojams.

„Vicemeras A.Šileris labai jau užsidegęs skubos tvarka panaikinti rusų kalbą, kaip užsienio kalbą Vilniaus mokyklose. Padaryta viskas taip, kad net finansinė dedamoji būtų ženkli - kad nepaklusus tokiems nurodymams mokyklos vadovas nukentėtų. Dauguma išsigando ir pakluso.

Apie ispanų kalbos protegavimą žinojome jau anksčiau. Savivaldybėje buvo kalbama, kad bus kviečiami ispaniškai kalbantys žmonės, kuriems būtų dar ir mokamas priedas prie bazinio atlyginimo. Kyla klausimas, kuo vokiečių ar prancūzų kalbos mokytoja yra kitokia?

Iš pradžių buvo siūloma, kad priedas siektų 900 eurų - kai kurių pedagogų alga tiek siekia. Neaišku, kodėl vicemeras taip proteguoja būtent ispanų kalbos mokytojus. Tai atrodo mažų mažiausiai keistai. Kodėl skatiname ne matematikos, kito dalyko mokytojus?" - svarsto A.Nemunaitis.

Jis laikosi nuomonės, kad tokia praktika programuoja konfliktą visuomenėje: „Man keistas yra rusų kalbos naikinimas. Lietuvoje turime ukrainiečių, baltarusių... Kas nėra kurčias, girdi, kad pusė Vilniaus kalba rusiškai. Aš esu prieš Putino režimą, bet tai neturi paversti mūsų aklais ir kurčiais. Tokios neapgalvotos švietimo reformos tampa bombomis.

Visa tai yra vieno žmogaus šou. Bet negalima taip ateiti į pareigas ir griauti žmonių gyvenimų. Man tai yra absoliučiai nepriimtina. Tai yra visuomenę skaldantis klausimas. Nenoriu, kad rusakalbiai jaustųsi skriaudžiami. Nežinau, ar laikas dabar tokius dalykus daryti. Tai yra drastiški metodai."

Valdžia žmones laiko kvailiais

A.Nemunaitis, paklaustas, kodėl nereaguoja aukštesnė valdžia, sako, kad nereikia manyti, jog savivaldybė taip elgiasi be palaiminimo: „Neseniai savivaldybėje buvo rengiamas neeilinis posėdis dėl Nacionalinio stadiono, bet neatėjo nė vienas valdančiosios daugumos narys, taip pat ir socialdemokratai. Tai yra sabotažas. Tarybos nariai nebėra savarankiški. Kas jiems pasakoma, tą jie ir daro, nors tai yra rinkti žmonės. Tada tokie vicemero ir mero sugalvoti dalykai sulaukia palaikymo taryboje, nes ji nėra savarankiška.

Ši kultūra ateina iš aukščiau: Seimo ir Vyriausybės. Jeigu net ministerija siūlo rusistams persikvalifikuoti... Neįsivaizduoju, kaip tai įmanoma. Tai yra durnių ieškojimas, nuvertinant Lietuvos žmones. Mums bando sakyti kažkokią visišką nesąmonę drąsiai į akis. Ir mes neva turime tai suvalgyti kaip rimtą pasiūlymą. Mane tai labai žeidžia - žmonės laikomi kvailiais. Ir didžiajai visuomenės daliai tai tinka, ji tai toleruoja."

Interviu su Seimo nariu Andriumi MAZURONIU:


- Prezidento rinkimų debatuose jūs ir daugelis kitų kandidatų pasisakė prieš rusų klasikos mokymosi draudimą.

- Man tai atrodo absurdas. Iš karo Ukrainoje turime išmokti gynybines pamokas, bet kartais mus „užneša ant posūkio", kai pradedame kritikuoti ir uždraudinėti Puškiną ar Dostojevskį, kurie nieko bendro neturi su tuo, kas dabar vyksta Ukrainoje. Tai pereina ir prie kalbos ribojimų, lyg kalba kuria kažkokią agresiją. Gal reikėtų žiūrėti į turinį, bet pati kalba ir jos dėstymas ar dėstymas rusų kalba, mano nuomone, yra kaip tik tas kelias, kuriuo galėtume eiti, norėdami pakreipti žmonių mąstymą. Kai sakome, kad uždrausime rusų kalbą, tik radikalizuojame tokių žmonių, kaip E.Vaitkaus, elektoratą ir verčiame juos pasijusti dar labiau atstumtais, nesuprantamais ir prastesniais. Tai yra visiškai neprotingas kelias. Turime su šiais žmonėmis bendrauti ir dirbti.

Jeigu vadovautumėmės tokia logika, gal ir vokiečių kalbą dėl Antrojo pasaulinio karo reikėtų uždrausti? Pagal tokią logiką, daug ką galima uždrausti. Jeigu imsimės šios cenzūros, nueisime tokiu pavojingu keliu, kad nebeliks jokių tabu.

- Ar girdėjote, kad Vilniaus miesto savivaldybė jau nurodė mokykloms, kad mokiniams nebūtų sudaromos galimybės mokytis rusų, kaip antrosios, kalbos?

- Nežinau, ar gali kažkas nurodinėti, kokią kalbą tėvai gali pasirinkti, kad jų vaikai mokytųsi. Mūsų kaimynai visada buvo, yra ir bus rusakalbiai.

Vertinu tai neigiamai - tai yra absurdiška cenzūra, nieko bendro su karu neturinti. Tai parodo, kokių veiksmų mes imamės, kad dar labiau radikalizuotume tautines mažumas. Kaip tu elgiesi su žmonėmis, taip ir jie elgiasi.

- Esate valdžios atstovas. Galite kažką padaryti, kad tokie procesai būtų sustabdyti?

- Reikėtų pasiklausti kolegų, kiek parlamentas turi įtakos atskirų savivaldybių veiklai. Detaliai nežinau, kiek Seimas gali turėti įtakos. Kiek žinau, čia kol kas tik griežta rekomendacija, bet ne privalomas nurodymas.

- Nuo rekomendacijų įgyvendinimo priklauso mokyklos vadovo atlyginimas. Pedagogai jau gauna įspėjimus, kad gali likti be darbo.

- Supratau. Pirmą kartą išgirdau, kad priemonės jau pradėtos taikyti. Pasiaiškinsime ir pažiūrėsime, kiek Seimas turi galios šiuo atveju.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
120
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (591)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kokį poilsį renkatės Lietuvoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia oro temperatūra vasarą jums labiausiai komfortiška?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+11 +21 C

+17 +28 C

+12 +18 C

+27 +30 C

+16 +26 C

+15 +23 C

0-8 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s