2024-ieji - keliamieji metai, kai vienintelį kartą per ketverius metus būna ir vasario 29-oji. Šią dieną savo tikrąjį gimtadienį švenčia apie 2 tūkst. Lietuvos gyventojų. Kadangi tikrasis gimtadienis būna kas ketverius metus, tai susidaro juokingų situacijų. Pavyzdžiui, šiemet 18-ąjį tikrąjį gimtadienį švęsiantis žmogus jau metų gale gaus senatvės pensiją, o 1960-aisiais gimę asmenys švęs 16-ąjį gimtadienį - jie juokauja, kad tik dabar sulauks tikrosios balsavimo teisės.
Išeitis - švęsti vidurnaktį
Tik kartą per ketverius metus kalendoriuje atsirandanti vasario 29-oji gali tapti nemenku iššūkiu norintiems šią dieną minėti ypatingas progas ar švęsti savo gimtadienį. Nors nėra kliūčių tai daryti kitą dieną, tačiau galimybę tikrąją dieną savo gimtadienį minėti kas ketverius metus turi tūkstančiai lietuvių: šalyje yra apie 2000 žmonių, gimusių rečiausią metų dieną.
Tauragės Martyno Mažvydo progimnazijoje logopede dirbanti Vaida Abromavičienė vasario 29-ąją švęs savo 13-ąjį tikrąjį gimtadienį, mat gimė 1972-aisiais.
„Kai buvau vaikas, būdavo labai keista ir skaudu: visų gimtadieniai yra kasmet, tik mano vienos nėra. Bet kažkaip po to susigalvojau, kad mano gimtadienis yra tada, kai būna lygiai 0.00 valandų iš vasario 28-sios į kovo 1-ąją. Tada laukdavau iki vidurnakčio, su mama, tėčiu ir broliu pūsdavome žvakutes ant torto - tą minutę būdavo mano gimtadienis. O dabar artimiausi draugai ir šeima žino, kad mano gimtadienis yra vasario 29-ąją. Tai nekeliamaisiais metais arba vasario 28 d. sveikina, arba kovo 1 d., arba lygiai vidurnaktį iš vasario 28 d. į kovo 1-ąją. O šiaip - kada švenčiu, kada nešvenčiu. Jei švenčiu, tai paprastai savaitgaliais", - pasakojo V.Abromavičienė.
Ekonomiška
Moteris juokauja, kad tokią dieną gimti yra ekonomiška ir gerai, jei tąkart nesinori kompanijos: sveikintojams gali pasakyti, kad tavo gimtadienis bus tik po metų ar dvejų.
„Bet keliamaisiais metais ta tikroji gimtadienio diena yra kažkokia ypatinga. Šiandien ketvirtadienis, tai švęsime su šeima, o šeštadienį kai kas iš draugų atvažiuos, nes sakė, kad reikia paminėti. Mano artimi žmonės arba draugai dažnai pajuokauja, kad reikia paskaičiuoti, kiek man „tikrų metų". O šiaip tai daug kas nustemba dėl mano gimtadienio datos. Kai kam nors pasakai, tai taip ir pastato akis, dažnas sako, kad pirmą kartą sutiko žmogų, gimusį vasario 29-ąją. Savotiškai smagu.
Aš pažinojau tik vieną žmogų, gimusį šią dieną - tai dabar jau miręs šeimos gydytojas. Beje, tą dieną, kai aš gimiau, visuose gimdymo namuose gimėme dviese", - dėstė ponia Vaida.
Galės „legaliai" rūkyti
Rokiškėnas Stanislovas Dambrauskas, buvęs Rokiškio kelių tarnybos direktorius, šiuo metu mėgaujasi užtarnautu poilsiu, nors vasario 29-ąją tešvęs 18-ąją tikrąjį gimtadienį.
„Didžiuojuosi, kad esu gimęs tokią retą dieną, o kai ji kas ketverius metus ateina, yra proga stipriau atšvęsti. Ir dar galiu visiems sakyti, kad tebesu jaunas - sukaks tik 18 metų, nors šiaip 72", - humoro nestokojo S.Dambrauskas, pajuokavęs, kad dabar jau galėtų ir legaliai nusipirkti rūkalų.
Vyras sako, kad nekeliamaisiais metais dažnai gimtadienio net ir nešvenčia, draugams sako, kad šiemet gimtadienis jam „nepriklauso".
„Aišku, kalbant rimtai, tai jaučiu tikrąjį, biologinį amžių, ne 18 metų jau", - konstatavo S.Dambrauskas.
„Šnapso" teks palaukti
Vasario 29-ąją (1960 m.) gimė ir Laimuntas Kleinauskas, Lietuvos bei Joniškio rajono politinis veikėjas, karininkas, dabar turintis savo nediduką verslą.
„Dabar „žvengiu" iš visų, kad man tik 16 metų bus, po 4 metų galėsiu „šnapsą" pirkti, o dabar jau turėsiu balsavimo teisę. Galima ir „protmūšiuose" užduoti klausimą: „Kaip išeina, kad žmogus švenčia 16-ąjį gimtadienį ir jau šiemet sulauks senatvės pensijos?" Kalbant rimtai, gimtadienių beveik nešvenčiu, bet kadangi artimieji ir draugai sveikina, tenka švęsti, tik tam iš anksto nesiruošiu. Beje, dažniausiai tenka švęsti dvigubai: vieni bijo pavėluoti pasveikinti, kiti bijo pasveikinti per anksti. Vasario 29-osios, kai ji ateina, ypatingai nešvenčiu, tačiau švenčiu jubiliejus - prieš 4 metus draugų rate pažymėjome mano 60-metį", - pasakojo L.Kleinauskas.
Jie nepažįsta nė vieno, gimusio vasario 29-ąją.
„Užtat žinau, kad Dalia Grybauskaitė gimusi kovo 1-ąją, todėl visada sakau, kad už ją esu viena diena vyresnis", - akcentavo L.Kleinauskas.
Gimtadienis - visą savaitę
„Valstiečių" partijos Jonavos skyriaus pirmininkė Renata Sorakienė - Jonavos ligoninės darbuotojų saugos ir sveikatos specialistė - švęs 11-ąjį tikrąjį gimtadienį. Nors gimė 1980 m.
„Jei kažkas sveikina - skambina, žinutę atsiunčia ir panašiai - niekada nesakau, kad šiandien ne tie metai, todėl nešvenčiu. Draugai nenori užkrauti rūpesčių, todėl į kavinę pasikviečia ar panašiai. Darbovietėje dažniausiai švenčiame jubiliejus - 40, 45 metus: tada būna gėlių puokščių, daugybė palinkėjimų. O tais metais, kai nebūna vasario 29-osios, gimtadienis tęsiasi kone savaitę: kas dieną prieš pasveikina, kas dieną po, kas savaitgalį prieš ar po.
Krikšto mama juokaudama sako, kad visada galvoja, ar vasario 28, ar kovo 1 d. pasveikinti. Būna, kad kažkas paskambina lygiai vidurnaktį - kad padarytų staigmeną. Vieną kartą pažadino skambutis vidury nakties, išsigandau, kad kažkas atsitiko, ir išgirdau: „Su gimtadieniu". Datos privalumas yra ir tas, kad gali rinktis, kada švęsti - žiemą ar pavasarį", - kalbėjo R.Sorakienė.
Pasak jos, nėra taip, kad vien dėl neįprastos datos gautų keturiskart mažiau dovanų - ištikimiausi draugai sveikina kasmet.
Kaip atsirado vasario 29-oji
Tikslių istorinių šaltinių, kada atsirado keliamieji metai, nėra, tačiau manoma, kad jie startavo 46 metais prieš Kristų. Nors dar anksčiau Aleksandrijos astronomai pastebėjo, kad Žemė apsisuka aplink Saulę per 365 dienas ir 6 valandas. Taigi per 4 metus susidaro papildoma para. Romos valstybės veikėjas, karvedys Gajus Julijus Cezaris nusprendė, kad tai turi atsispindėti kalendoriuje - kas ketveri metai prie vasario „pridėta" 29-oji diena. Kodėl būtent prie vasario? Nes jis - pats trumpiausias mėnuo.
Rečiausią metų dieną yra gimę daug pasaulio istorijoje garsių žmonių: popiežius Paulius III (1468-1549), italų kompozitorius, operos „Sevilijos kirpėjas" autorius Džoakinas Rosinis (1792-1868), šiuolaikinių povandeninių laivų išradėjas airis Džonas Filipas Holandas (1840-1914), kompanijos, kuri vėliau tapo IBM, įkūrėjas Hermanas Holerithas (1860-1929) ir t.t. Iš lietuvių garsiausias gimęs vasario 29-ąją yra tarpukario Lietuvos užsienio reikalų ministras, diplomatas Juozas Urbšys (1896-1991), baleto artistas Mindaugas Baužys ir kiti.