respublika.lt

Giliausios pasaulio jūros

Publikuota: 2023 balandžio 30 10:49:49, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Giliausia pasaulio jūra - Filipinų, nors ją pamačius taip nepagalvotum. „Pixabay“ nuotr.

Tolimos jūros visada traukė keliautojų ir geografų dėmesį, o jų „nenuspėjamumas" stebina ir užburia. Didelė pagal plotą jūra gali būti palyginti sekli, o mažesnio ploto - neįtikėtinai gili. Mokslininkai ne vieną dešimtmetį tyrinėja jūros dugną įvairiose planetos vietose ir jau išsiaiškino, kurios iš pasaulio jūrų - giliausios. Tai kur gi yra šie rekordiškai žemi taškai? Taigi, pristatome giliausių Žemės jūrų penketuką.

 

Penktoji vieta. Vedelio jūra

Ši jūra yra netoli Vakarų Antarktidos krantų, o pavadinimą gavo pagerbiant britų jūrų keliautoją Džeimsą Vedelį (James Weddell), ją atradusį 1823 m., kai atvyko su britų ekspedicija. Jūros paviršių beveik visada dengia ledas, kurio storis gali siekti 10 metrų, čia galima pamatyti ledkalnių, todėl ją ištirti nėra lengva. Žiemą temperatūra prie pietinės pakrantės dažnai nukrenta žemiau minus 30 laipsnių, o vasarą laikosi 0-10 laipsnių pagal Celsijų ribose.

Vedelio jūros plotas yra 2,8 mln. km², didžiausias gylis - 3000 m. Giliausias Vedelio jūros taškas - 6,8 tūkst. metrų nuo vandens paviršiaus. Giliausia yra šiaurinė jūros dalis, o pietuose vandenys šiek tiek seklesni.

Ketvirtoji vieta. Bandos jūra

Jūra, gavusi Bandos pavadinimą, yra ketvirtoji giliausiųjų penkete. Ji yra Ramiojo vandenyno vakarinėje dalyje, tarp Malaizijos archipelago (Indonezija) salų ir yra pripažinta jūros ekoregionu. Ši vietovė garsėja vaizdingais koralų rifais, taip pat nepaprastai turtinga gamta - nuostabiais miškais ir daugybe įvairiausių augalų bei endeminių gyvūnų.

Žemiausias Bandos jūros taškas - 7200-7400 metrų. Čia yra Veberio įduba, kuri yra ne kas kita kaip atviras žemės plutos įlūžis vandenyne. Kadangi šioje vietoje susiduria trys tektoninės plokštės (Eurazijos, Ramiojo vandenyno ir Indo-Australijos), Bandos jūroje žemės drebėjimai- dažnas reiškinys.

Trečioji vieta. Karibų jūra

Atlanto baseino jūra, su kuria yra susijęs gerai žinomo filmo su Džoniu Depu (Johnny Depp) pagrindiniame vaidmenyje veiksmas ir kurios pakrantės garsėja nuostabiais paplūdimiais, yra viena populiariausių tarp turistų ir lobių ieškotojų. Pusiau uždara (didelę dalį riboja Amerikos krantai ir Antilų salos) Karibų jūra pasižymi įdomia geologine istorija.

Dėl Žemės plutoje prieš milijonus metų vykusių procesų čia susidarė povandeninis Kaimanų kalnagūbris (kai kur jis išnyra į paviršių kaip to paties pavadinimo salos) ir Kaimanų lovys. Pastarajame yra giliausia šios jūros vieta (7686 m) ir apskritai viena giliausių vietų mūsų planetoje. Visą šio vandens telkinio dugną vagoja povandeninės įdubos ir loviai.

Antroji vieta. Koralų jūra

Giliausių planetos jūrų sąrašo antrojoje vietoje - dar viena Ramiojo vandenyno akvatorijos jūra - Koralų. Ji plyti tarp Australijos, Naujosios Gvinėjos ir Naujosios Kaledonijos. Jūra taip vadinama, kaip nesunku atspėti, dėl koralų gausos - joje yra Didysis barjerinis rifas, didžiausias koralinis rifas pasaulyje, ir išsidėsčiusi to paties pavadinimo negyvenamų salų grandinė, Koralų jūros salos. Jūros plotas 4,068 mln. km². Gylis iki 9174 metrų.

Šios jūros baseinas susidarė prieš 58 -48 milijonus metų. Joss dugno reljefas yra stipriai išvagotas ir geologiniai procesai iki šiol yra nesibaigę (tai rodo ir nuolat vykstantys žemės drebėjimai). Pastaraisiais metais giliausios šios jūros vietos buvo ištyrinėtos nuodugniau, ir tada paaiškėjo, kad gyliu Koralų jūra nusileidžia tik vienai Žemės jūrai. Giliausia Koralų jūros vieta naujausiais duomenimis siekia 9174 metrus.

Pirmoji vieta. Filipinų jūra

O giliausia pasaulio jūra - Filipinų, (beje, Bandos kaimynė), nors ją pamačius taip nepagalvotum. Šio vandens telkinio duburys - labai nevienalytis ir pagal sudėtingumą mokslininkai jį lygina su vandenyno guoliu. Dugne pasitaiko ne tik povandeninių kalnų ir kalnagūbrių, bet ir povandeninių vulkanų, kurių aukštis siekia iki 3000 m.

Filipinų jūros dugne driekiasi garsioji Marianų įduba - giliausias iš vandenynų lovių Žemėje. Žemiausio taško gylis - per 11 tūkst. metrų, ir tai žemiausia šiuo metu užfiksuota žyma mūsų planetos jūrose. Tiesa, pagal kitus duomenis giliausia Filipinų jūros vieta yra to paties pavadinimo (Filipinų) lovyje, esančiame daugiau kaip 10,5 tūkst. m žemiau jūros lygio.

Mūsų planetos žemynai per visą istoriją tai suartėdavo, tai atitoldavo vieni nuo kitų, ir dėl to susidarydavo naujos jūros ir vandenynai. O litosferos plokštėms susidūrus formuodavosi kalnai. Taip sudarytas šis pasaulis, tad panašūs požeminiai procesai vyksta ir visada vyks.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
46
F

Dienos klausimas

Ar pritariate pedagogų streikui?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Š.m. antrame ketvirtyje vidutinės darbo pajamos šalyje siekė 1230 eurų „į rankas“. Jūsų pajamos:

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +18 C

+9 +15 C

 

+6 +11 C

+12 +16 C

+11 +14 C

 

+11 +14 C

0-10 m/s

0-11 m/s

 

0-9 m/s