respublika.lt

Kada Saulė sunaikins Žemę

Publikuota: 2023 gegužės 16 15:55:00, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

Kosmosas - mokslinių tyrinėjimų objektas, didžiausias nuotykis ir viliojanti nežinomybė. Kelionės į kosmosą visada audrino žmonių protus. Rašytojai fantastai, milijardieriai avantiūristai šiandien atgaivina visuotinį žmonių susidomėjimą kosmosu, kuris buvo pastebimai priblėsęs po pirmųjų skrydžių į kosmosą XX a. 7-me dešimtmetyje.

 

Pastaruoju metu mokslininkai, nagrinėdami žmonijos išlikimo temą, vis dažniau kalba apie būtinybę tyrinėti žvaigždes. Neseniai NASA publikavo savo skaičiavimus datos, kai žvaigždė, kurią vadiname Saule, sudegins visą Žemės atmosferos deguonį ir sunaikins visą gyvybę.

Pasaulio pabaiga

Deguonis Žemėje esančiai gyvybei yra būtinas, tai žino kiekvienas moksleivis. Atmosferą nuolatos veikia Saulės radiacija. Šiuolaikinis pasaulis šią problemą aštrina šiltnamio dujomis ir kenksmingomis išmetamosiomis dujomis. Visa ši žmogaus veiklos keliama žala artina pasaulio pabaigą. Mokslininkai net sugebėjo nustatyti, kad visa gyvybė Žemėje išnyks, kai planeta liks visiškai be deguonies.

Specialistai pareiškė, kad būsimoji deoksigenacija yra neišvengiama saulės spinduliuotės didėjimo pasekmė. Tikslų šio įvykio laiką lemia mažėjančios energijos tarp mantijos ir vandenyno-atmosferos- plutos apytakinis srautas. Paprasčiau tariant, vos daugiau kaip per milijardą metų Saulės spinduliuotė taps per stipri Žemės atmosferai ir sunaikins visą deguonį - galop visa planetos gyvybė žus.

Situaciją ekspertai modeliavo kone pusę milijono kartų. Kiekvienas modelis buvo keičiamas, kad būtų garantuotai išnagrinėti visi įmanomi variantai ir panaudoti visi kintamieji dydžiai. Taip buvo nustatyta, kad Žemė egzistuos dar apie milijardą metų. Paskui įvyks deoksigenacija ir visa planetos gyvybė išnyks.

Ar gali būti blogiau?

Visus šiuos skaičius specialistai nustatė nuodugniai ištyrinėję procesus, vykstančius Saulėje. Būtent šios žvaigždės spinduliuotė nutrauks Žemės egzistenciją. Dėl to mokslininkai paskelbė dar vieną pranešimą. Jie yra įsitikinę: jeigu žmonija toliau naikins Žemės resursus ir tokiais pačiais mastais kaip dabar, nieko nekeisdami, kenks atmosferai, paskaičiuotas laikas gali gerokai sutrumpėti.

Žemės klimatas per visą jos istoriją nuolatos keitėsi, bet tokio atšilimo kaip dabar nebuvo 10 000 metų. Visuotinio atšilimo įrodymų pilna visur: nuo ledo kepurių tirpsmo iki bendro temperatūros kilimo. Iš pirmo žvilgsnio tai neatrodo tokia jau opi problema, galų gale milijardas metų - gana daug. Daug kam atrodo, kad dėl to neverta sukti galvos. Juk laukianti pasaulio pabaiga neužklups nei dabartinės kartos, nei jų vaikų, nei anūkų su proanūkiais. Bet visa tai žmoniją anksčiau ar vėliau sunaikins.

Deoksigenacija gali įvykti gerokai anksčiau milijardo metų žymos, o gali ir šiek tiek vėliau. Nėra jokių garantijų, kada tai įvyks, bet kad įvyks - faktas. Mokslas įspėja sąmoningiau elgtis su lobiu, kuriuo dabar naudojasi žmogus, tai yra, mūsų bendrais namais - Žeme. Aišku galima svajoti, kad žmonės išskris į kosmosą ir pradės naują gyvenimą ten, kur iki šiol žmogus nebuvo įkėlęs kojos. Bet nepakeitus savo proto ir savo požiūrio į tai, ką pasisekė turėti šiandien, kokia ateitis gali laukti žmonijos? Tikrai ne nuostabi. Žinoma, panikuoti neverta, iki 1 000 000 023 metų laiko dar yra.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
44
F

Dienos klausimas

Ar pritariate pedagogų streikui?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Š.m. antrame ketvirtyje vidutinės darbo pajamos šalyje siekė 1230 eurų „į rankas“. Jūsų pajamos:

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +18 C

+9 +15 C

 

+6 +11 C

+12 +16 C

+11 +14 C

 

+11 +14 C

0-10 m/s

0-11 m/s

 

0-9 m/s