Daugelis miškų, jūrų ir savanos gyventojų nuo seno žavėdavo žmones. Vieni - gabaritais, kiti - greičiu, o dar kiti - intelektinėmis savybėmis. Pasakojame apie įspūdingiausius Žemės gyvūnus.
Stambiausias gyvūnas
Mėlynasis banginis - didžiausias faunos atstovas, kada nors gyvenęs Žemėje. Stambiausių individų ilgis gali viršyti 30 metrų, o masė - 150 tonų. Įdomu, kad mėlynojo banginio patelės yra šiek tiek stambesnės už patinus. Tokių milžinų širdis sveria beveik toną. Nežiūrint kolosalaus banginio dydžio, jo ryklės skersmuo siekia vos 10 cm. Jūros gelmių galiūnas maitinasi daugiausia planktonu, siurbdamas ir filtruodamas vandenyno vandenį.
Mažiausias gyvūnas
Šiuolaikinio mokslo požiūriu prie gyvūnų yra priskiriami tik daugialąsčiai organizmai, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai maitinasi kitais gyvais organizmais. Tai reiškia, kad mažiausio žinomo gyvūno titulas priklauso verpetei Ascomorpha minima. Verpetės yra mikroskopiniai, stambių pirmuonių dydžio bestuburiai gyvūnai. Be mikroskopo jos nepavyks įžiūrėti, nes jos ilgis - vos 40 mikronų. Bet ji turi raumenis ir virškinimo sistemą ir geba judėti.
Aukščiausias gyvūnas
Aukščiausias gyvūnas iš dabartinių planetos gyventojų yra žirafa - stambiausių šios rūšies atstovų ūgis viršija 6 metrus ir tik pusė jų - kaklas. Dėl ilgo kaklo žirafos be ypatingų pastangų pasiekia aukštų medžių viršūnes ir minta sultingais lapais. Didelis ūgis suteikia dar vieną pranašumą: gyvūnas puikiai mato aplinką ir iš toli pastebi pavojų.
Lėčiausias gyvūnas
Apie vėžlių lėtumą žino visi - šie ropliai seniai tapo neskubėjimo simboliu. Tačiau yra gyvūnų, su kuriais lyginant vėžliai - tikri sprinteriai. Pavyzdžiui, paprasta vynuoginė sraigė labai pasistengusi gali išvystyti 1,3 m per minutę greitį. O paprastai sraigės šliaužioja daug lėčiau. Kad įveiktų kilometrą, joms reiktų šliaužti beveik parą.
Greičiausias gyvūnas
Tarp sausumoje gyvenančių gyvūnų greičiausiojo titulas priklauso gepardui, kuris gali per trumpą laiką įsibėgėti iki 100 km/val. Bet tai yra kuklus rezultatas, jeigu prisiminsime sakalą keleivį (peregrine falcon). Šis nedidelis plėšrus sakalinių šeimos paukštis persekiodamas auką išvysto iki 389 km/val. greitį. Kai plunksnuotasis medžiotojas stveria auką, ši pajunta baisų smūgį ir iškart žūsta.
Nuodingiausias gyvūnas
Daugelis gyvūnų mirtinai nuodingas medžiagas naudoja ne tik gynybai, bet ir medžiodami. Būtent taip elgiasi kubomedūzos. Jų ilguose čiuptuvuose yra dilginančių ląstelių, o jose esantys nuodai iškart sukelia kankinamą skausmą, o paskui traukulius, dusulį. Žmogus, net atsitiktinai prisilietęs prie medūzos, gali per kelias minutes mirti.
Stipriausias gyvūnas
Kai kyla klausimas, kas yra stipriausias gyvūnas Žemėje, įsivaizduojame galingą dramblį, lokį ar buivolą. Tačiau jeigu kreipsime dėmesį į gyvūno svorį ir svorį, kurį jis gali pakelti, išeis, kad skruzdėlė yra stipresnė už dramblį, nes gali pakelti 20, o kartais ir 50 kartų sunkesnį svorį už save. Bet skruzdėlių sunkiosios atletikos rekordai nublanksta prieš miniatiūrinių oribatidinių (samanų, vabalinių) erkių, gyvenančių kiekviename sode, rekordus. Jos gali pakelti daugiau kaip 1000 kartų sunkesnį už jas pačias svorį.
Rečiausias gyvūnas
Bene rečiausias gyvūnas yra saola, vidutinio dydžio antilopė. Šis porakanopių būrio žinduolis buvo atrastas tik 1992 m. Anamo kalnuose Vietnamo ir Laoso pasienyje. Saolos, gyvenančios drėgnuose tropikų miškuose, ilgis siekia 180 cm, o sveria apie 80-100 kg. Yra padaryta keletas saolų nuotraukų natūralioje gyvenamojoje aplinkoje, pasinaudojus „fotospąstais". Nelaisvėje visi sugauti individai greitai žūdavo. Tikslus rūšies atstovų skaičius nežinomas.
Pavojingiausias gyvūnas
1963 m. Bronkso (JAV, Niujorkas) zoologijos sode buvo surengta paroda „Pavojingiausias gyvūnas Žemėje". Jos lankytojai prieidavo prie narvo, kuriame buvo įtaisytas paprastas veidrodis. Užrašas šalia skelbė: „Jūs matote pavojingiausią Žemės gyvūną. Tik jis vienas iš visų kada nors gyvenusių būtybių gali išnaikinti (ir išnaikino) ne vieną gyvūnų rūšį. Dabar jis turi galių sunaikinti Žemėje visa, kas gyva".
Protingiausias gyvūnas
Kalbėdami apie planetos kaimynų intelektinius gabumus juos lyginame su savo pačių gebėjimais, nes save laikome protingiausiomis būtybėmis Visatoje. Taip vertinant, protingiausi gyvūnai būtų šimpanzės. Gamtoje jos gaminasi darbo įrankius, rengia gan sudėtingas varomąsias medžiokles, kovoja dėl valdžios grupėse. Nelaisvėje šimpanzės gerai išmoksta gestų kalbą, jos moko savo jauniklius, bendrauja su tyrinėtojais, sprendžia sudėtingus uždavinius.