respublika.lt

Meditacija veikia žarnyną

Publikuota: 2023 kovo 04 11:46:57, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Ilgalaikė meditacija palankiai veikia žarnyno bakterijų sudėtį, kartu padėdama organizmui palaikyti optimalią sveikatos būklę. EPA-Eltos nuotr.

Reguliari gili meditacija, praktikuojama keletą metų, gali veikti žarnyno mikrobiotą ir potencialiai mažinti fizinių ir psichikos ligų riziką. Tokią išvadą daro grupė kinų mokslininkų, kurių straipsnį skelbia žurnalas „General Psychiatry".

 

Kaip rodo daugybė tyrimų, žarnyno mikrobiota - bakterijų, virusų, grybelių visuma - yra nepaprastai svarbi mūsų fizinės ir psichinės sveikatos būklei, kartu veikia nuotaiką ir elgseną. Mokslininkai mano, kad tai gali vykti per mikrobiotos-žarnyno-smegenų ašį. Kalbama apie į abi puses nukreipiamus biocheminius signalus, kuriais aktyviai keičiasi virškinimo ir centrinė nervų sistema. Kadangi yra manoma, jog meditacija padeda reguliuoti sveikatą ir yra vis dažniau taikoma gydant ne tik psichikos, bet ir fizines ligas, mokslininkai nutarė patikrinti, kaip šis gilus panirimas į save veikia žarnyno mikrobiotą.

Tyrime dalyvavo 37 budistų vienuoliai iš trijų Tibeto vienuolynų, kurie ilgai, nuo 3 iki 30 metų, medituodavo mažiausia po dvi valandas per dieną, taip pat 19 gretimų rajonų gyventojų, kurių amžius, mityba, pulso ir arterinio kraujospūdžio rodikliai buvo tokie pat kaip vienuolių. Niekas iš dalyvių tris mėnesius iki tyrimo nevartojo jokių medžiagų, kurios būtų galėjusios paveikti žarnyno mikrobiotos apimtį ir įvairovę (antibiotikų, probiotikų, priešgrybelinių preparatų ir t.t.).

Išmatų tyrimų analizė parodė, kad vienuolių ir paprastų žmonių žarnyno „gyventojų" sudėtis smarkiai skiriasi. Vienuolių žarnyne aptikta kelis kartus daugiau Prevotella, Bacteroidetes, Megamonas ir Faecalibacterium rūšių bakterijų. Tokia mikrobiotos sudėtis, kaip rodo ankstesni tyrimai, yra susijusi su mažesne nerimo, depresijos ir širdies bei kraujagyslių ligų rizika bei gera imuninės sistemos veikla. Be to, vienuolių kraujyje buvo mažiau cholesterolio ir trigliceridų, kurie yra siejami su širdies ligų rizika.

Pagal gautuosius rezultatus galima daryti prielaidą, kad ilgalaikė meditacija palankiai veikia žarnyno bakterijų sudėtį, kartu padėdama organizmui palaikyti optimalią sveikatos būklę, daro išvadą tyrinėtojai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
15
F

Dienos klausimas

Ar reikėtų kanapių dekriminalizavimo ir civilinės sąjungos klausimus spręsti referendumu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Nuo liepos 1d. parduotuvėse nebeliks nemokamų plonų plastikinių maišelių. Ar turėsite nepatogumų?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+5 +14 C

+8 +17 C

 

+10 +21 C

+17 +21 C

+19 +25 C

 

+21 +26 C

0-3 m/s

0-4 m/s

 

0-4 m/s