Dėl klimato kaitos į arktinę tundrą persikraustę bebrai prisideda prie to, kad į atmosferą patenka daugiau šiltnamio efektą sukeliančių metano dujų, teigiama žurnale „Environmental Research Letters" pasirodžiusiame straipsnyje.
Bebrai stato potvynius sukeliančias ir arktinius upelius tvenkiniais paverčiančias užtvankas. Dėl to didžiuliai plotai nebegauna deguonies ir juose pradeda kauptis nuosėdos, kurios pūdamos išskiria metaną.
Tyrimo bendraautorius, Aliaskos universiteto Geofizikos instituto mokslininkas Kenas Teipas (Ken Tape) išanalizavo bebrų migraciją į šiaurę ir jų įtaką Arktikos gamtai.
„Nustatėme, kad šalia tvenkinių yra didelės metano sankaupos, kurios mažėja tolstant nuo vandens telkinių", - pabrėžė jis.
Tai - pirmas tyrimas, kuris apjungia bebrų užtvankų statybas su šiltnamio efektą sukeliančių dujų išsiskyrimu. Tyrimai rodo, kad bent jau pradiniame etape gyvūnų suformuoti tvenkiniai didina metano kiekį.
Mokslininkai palygino metano sankaupų radimvietes su 118 bebrų sukurtų tvenkinių vietomis bei netoliese esančiais neliestais ežerais. Jie ištyrė per maždaug 60 metrų nuo kiekvieno vandens telkinio esančias teritorijas ir nustatė, kad šalia bebrų pastangomis užlietų plotų karštųjų taškų yra žymiai daugiau.
„Turime duomenų rinkinius, kurie persidengia erdvėje ir didesnę laiko dalį, - patikslino K.Teipas. - Tai naujais instrumentais paremtas, bet ganėtinai paprastas tyrimas."
Kiti tyrimai, siekiant toliau tirti ryšį tarp bebrų migracijos ir metano išsiskyrimo, vyks kitąmet.