respublika.lt

Psichologinės suktybės, prieš kurias mūsų smegenys yra bejėgės

(17)
Publikuota: 2025 vasario 15 13:14:01, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Mokslininkai sudarė sąrašą sąmonės „techninių defektų“, dėl kurių mumis galima manipuliuoti. Pixabay nuotr.

Mokslininkai sudarė sąrašą sąmonės „techninių defektų", dėl kurių mumis galima manipuliuoti.

 

Atvirkštinio poveikio (reversinė) psichologija

Reversinės psichologijos esmė: kai mums ko nors neduodama, mes iškart baisiausiai imame trokšti būtent to. Nors iki tol apie tai net nepagalvodavome. Taip, pavyzdžiui, mažus vaikus lengvai galima priversti valgyti, ko jie nemėgsta, tarkime, daržovių. Gudrybė veikia net meilės fronte. Kaip pastebėjo žinomas poetas, „kuo mažiau moterį mylime, tuo labiau jai patinkame".

Pažįstamas nepažįstamasis

Efekto esmė yra ta, kad žmogus, panašus į ką nors, mūsų akimis automatiškai įgyja to pažįstamo charakterio bruožus. Paprasčiau tariant, jeigu jums yra pristatomas naujas buhalteris, o jis jums atrodo stebėtinai panašus į kaimyną dėdę Stasį, kuris sėdėjo kalėjime už smulkią vagystę... Ne, tuo buhalteriu nepasitikėsite! Tačiau yra ir atvirkštinė šio efekto pusė: jeigu jūs bent šiek tiek aplinkiniams primenate kokį nors herojų, populiarų aktorių ar garsų sportininką, žmonės jums bus palankūs be jokių pastangų iš jūsų pusės.

Marga aplinka atitraukia dėmesį nuo grožio

Įdomus poveikis, kurį sunku pritaikyti praktiškai. Juo nuo seno naudojasi muziejų darbuotojai. Pastebėta: jei koks nors paveikslas puošniuose rėmuose pakabinamas tarp įvairiausių rūmų baldų ir dar ant sienos su margais tapetais, žmonės tiesiog nebepastebi jo grožio. Kad meno kūrinys būtų įvertintas, žmogaus žvilgsnio niekas neturi atitraukti. Todėl „Mona Liza" kabo visiškai viena vidury vienspalvės sienos. Galbūt todėl taip užburia merginos kuklia juoda suknute be jokių papuošalų grožis, o štai įspūdinga artistė iš kordebaleto su plunksnomis ir blizgučiais ant veido... na, suprantate.

Kitą savaitę turėsiu daugiau laisvo laiko

Tai buitinė iliuzija, kuria dažnai apgaudinėjame save. Šiandiena atrodo tiesiog beprotiška, o ir visa savaitė taip pat. Bet štai kitą savaitę tikriausiai bus daugybė laisvo laiko, štai tuomet viską ir atliksime!

Taip ir stovi nesutvarkyta drabužių spinta, nuobodžiauja bėgimo bateliai, neapmokėtas kvitas grimzta vis giliau po kultūriniu šlamšto sluoksniu ant spintelės.

„Nematomos kepurės" iliuzija transporte

Štai su šia psichologine gudrybe reikia būti atsargesniems. Mokslininkai pastebėjo, kad sąmonė mums krečia keistą pokštą: kai būname ten, kur susikaupia daug žmonių, dėl psichologinio komforto dažnai įjungiame vidinę „nematomą kepurę" - įsivaizduojame, kad mūsų niekas nemato.

Būtent su tuo yra susijusios stebėtinos akimirkos, kai, pavyzdžiui, žmogus autobuse susimąstęs krapšto nosį. Žinokite - tai ne iš įžūlumo, o dėl išsiblaškymo! Mums psichologiškai yra sunku gyventi dideliuose miestuose ir kasdien būti tarp daugybės žmonių, štai ir suveikia apsauga. Tačiau visus kitus visuomeniniame transporte mes pastebime, ir dar gerai, taigi ta „nematoma kepurė" - iliuzija. Maža to, ten pat, visuomeniniame transporte, kas nors gali jus fotografuoti, apsimesdamas, kad žiūri į telefoną.

Žiemos įmygis - realus

Dar vienas psichologinės gynybos efektas suveikia, kai atsiduriame situacijoje „reikia truputį pakentėti, ir vasara ateis". Mokslininkai šią žmogaus sąmonės savybę pastebėjo poliarinėse stotyse. Ten žmones po tam tikro laiko tiesiog apimdavo žiemos miegas: jų reakcijos sulėtėdavo, jiems prireikdavo daugiau laiko toms pačioms, įprastoms užduotims atlikti. Tačiau, kas yra keista, kartu lygiai taip pat susilpnėdavo depresija ir beviltiškumo jausmas. „Miegas" apsaugodavo poliarininkus nuo staigių paūmėjimų, su kuriais arktinėje stotyje paprastai būna sunku susidoroti. Tiesa, šis efektas suveikdavo tik tada, kai žmonės žinodavo, kad jų pamaina baigsis ir ateis vasara.

Taigi, jei žiemą jaučiate, kad darbingumas mažėja, tai gali būti organizmo apsauginė reakcija, kuri smegenims neleidžia nuslysti į depresiją.

„Keliuose - vieni kvailiai"

Juokingiausia žmogaus sąmonės gudrybė yra ta, kad mes dažnai linkstame save slapčia laikyti... sakykime, protingesniais negu vidurkis. Mokslininkai atliko eksperimentą su vairuotojais. Jie buvo prašomi įvertinti savo vairavimo įgūdžius. 95 proc. amerikiečių (ir net 70 proc. kukliųjų švedų!) mano, kad vairuoja daug geriau negu vidutiniškai. Kaip suprantate, vertinant net grynai matematiškai, kai kurie iš jų smarkiai klysta.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
108
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (17)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar dažnai Jums tenka vartoti vaistus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar tikite, kad užsienio agentai daro reikšmingą įtaką Lietuvos politikai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +4 C

-1 +4 C

0 +6 C

+3 +8 C

+7 +10 C

+5 +9 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-6 m/s