Mokslininkai paskaičiavo pavojingiausią valandą, savaitės dieną ir datą.
Norite žinoti savo mirties valandą ar ne (bent apytiksliai), mokslininkai jau viską paskaičiavo. Jie nustatė aiškius dėsningumus, kada žmonės miršta dažniausiai. Trumpai tariant, kalbama apie tą patį „biologinį laikrodį", pagal kurį einame miegoti ir nubundame - jis daro įtaką ir mirties valandai.
Mirtingumu, jo priežastimis ir „populiariausiu" laiku numirti domisi Harvardo medicinos mokyklos mokslininkai. Jie dėmesį skiria, aišku, ne visai planetai, o daugiausia padėčiai Jungtinėse Valstijose. Bet, turint omeny tai, kad natūralios mirties priežastys mūsų šalyse yra daugmaž panašios (širdies, kraujotakos sistemos ligos, vėžys), galime daryti prielaidą, kad ir mirties laikai apytiksliai sutampa.
Valanda
Tyrimai rodo, kad žmonės dažniausiai miršta 11 val. ryto. Pasak profesoriaus Klifordo Saperio (Clifford Saper) praktiškai visi fiziologiniai procesai vyksta cirkadiniu ritmu, tai yra, daugiausia tam tikru paros metu. Yra net „mirties cirkadinis ritmas", taigi „11 valandos taisyklė", įsitikinęs profesorius, galioja daugumai žmonių. Bet, kaip visada, yra niuansų.
K.Saperis kartu su kolegomis atliko eksperimentą, kuriame dalyvavo 1200 įvairių genotipų 65 metų žmonių. Priklausomai nuo to, kada jie eidavo gulti ir nubusdavo, skyrėsi ir jų mirties valanda. Pasirodė, kad GG genotipo žmonės paprastai užmiega valanda vėliau ir miršta apie 18 val. ,o ne 11 val., kada iškeliauja dauguma žmonių.
Mėnuo ir diena
Tuo pačiu metu Ligų kontrolės ir profilaktikos centre buvo paskaičiuota, kad šaltais žiemos mėnesiais žmonių miršta daugiau negu kitu metų laiku. Centro skaičiavimais mirtingiausi yra gruodis ir sausis, o tarp dienų lyderiauja gruodžio 31-oji. Ir ne todėl, kad tą dieną ne visi saikingai vartoja alkoholį, linksminasi tarsi paskutinį kartą gyvenime arba patenka į eismo įvykį. Čia, specialistų nuomone, yra svarbu tai, kad Kalėdų ir Naujųjų metų laikotarpis (atostogos) yra metas, kai pasikeičia įprastas gyvenimo būdas: leidžiame sau daugiau valgyti ir gerti, mažiau sportuojame ir užsiimame kitokia fizine veikla. Kitas svarbus veiksnys yra tas, kad net pajutę įspėjamąjį simptomą žmonės neskuba pas gydytoją, vizitą atideda iki atostogų pabaigos. Tai dažnai didina širdies priepuolio riziką.
Savaitės diena
Leidinys „Live Science" ištyrinėjo Ligų kontrolės ir profilaktikos centro duomenų bazę, išanalizavo 39 mln. mirčių atvejų ir nustatė dieną, kurią miršta daugiausia žmonių. Pasirodo, tai yra šeštadienis. Suprantama, tai gali būti ir bet kuri kita diena. Viskas priklauso nuo mūsų elgesio, dėmesio sau ir net maisto.
Mirtinas iššūkis
Prisiminkime istoriją, kai praėjusiais metais dieną paauglys mirė, paragavęs bulvių traškučių su aštriausiu pipiru pasaulyje.
14 metų moksleivis iš Masačūsetso valstijos Haris Volobachas (Harris Wolobah) rugsėjo 1-ąją netikėtai mirė, mokykloje suvalgęs griežinėlį gruzdintos bulvės. Tos bulvytės buvo apibarstytos aštriausiais pasaulyje čili pipirais - „Carolina Reaper" ir „Naga Viper". Šeima neabejoja, kad vaikas mirė nuo to produkto, firmos „Paqui" gaminio.
Kaip pasakojo berniuko mama, vienas iš bendraklasių Hariui pasiūlė dalyvauti populiariame iššūkyje, kurį firma paskelbė socialiniuose tinkluose: reikia suvalgyti vieną nepaprastai aštraus skonio griežinėlį ir kiek įmanoma ilgiau ištverti nieko neišgėrus ir nesuvalgius. Įvykdęs pavojingą užduotį, Haris pajuto smarkų pilvo skausmą ir kreipėsi į mokyklos medicinos darbuotoją, o ši paskambino paauglio mamai, kad jį pasiimtų namo. Namuose Haris iš pradžių pasijuto geriau ir net ruošėsi eiti į krepšinio treniruotę. Tačiau praėjus maždaug dviems valandoms berniukas neteko sąmonės. Jį skubiai nugabenus į ligoninę, gydytojai konstatavo jo mirtį.