respublika.lt

Dantų patikra prieš mokyklą: ką reikia žinoti?

2022 rugpjūčio 29 12:11:42
VLK inf.

Prieš naujus mokslo metus atliekant privalomą profilaktinę vaikų sveikatos patikrą, būtina apsilankyti ne tik pas šeimos gydytoją, bet ir pas gydytoją odontologą. Kai kurie tėvai dėl to piktinasi, tačiau ligonių kasos primena, kad ši paslauga yra nemokama ir labai naudinga.

×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

 

Profilaktinės patikros metu odontologas įvertina vaiko dantų ir žandikaulio funkcijas, pataria, kaip taisyklingai laikytis burnos higienos, jeigu reikia - pasiūlo gydymą bei nuolatinių krūminių dantų silantavimą.

„Reguliariai tikrinantis dantis galima išvengti rimtesnių odontologinių bėdų, be to, pastovumas ugdo vaiko įprotį rūpintis savo dantų sveikata. Šio vizito metu odontologas gali pasiūlyti sveikus vaikų krūminius dantis padengti silantais. Tai puiki proga apsaugoti vaikų dantis nuo karieso. Verta žinoti, kad ši profilaktinė procedūra atliekama vaikams nuo pirmojo nuolatinio krūminio danties išdygimo iki 14 metų ir yra labai naudinga",- sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Paslaugų ir kontrolės skyriaus patarėja Nijolė Bijanskienė.

Silantai - tai dantų ėduonies profilaktikai skirtos medžiagos, mechaniškai uždengiančios dantų vageles ir įdubas, kad į jas nepatektų ėduonį sukeliančios bakterijos. Silantavimas visiškai neskausmingas, procedūra trunka tik keliolika minučių. Dažniausiai silantavimo kartoti nereikia, bet jei ši medžiaga iškrenta, nemokama procedūra atliekama dar kartą.

Pasak N. Bijanskienės, apsilankymo pas gydytoją odontologą metu Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis gali būti atliekamas vieno danties, dviejų, trijų ar keturių nuolatinių krūminių dantų silantavimas.

Ligonių kasos primena, kad kartą per metus profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją ir gydytoją odontologą privaloma visiems vaikams iki 18 metų.

Vaikai Lietuvoje privalomuoju sveikatos draudimu yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos iš PSDF lėšų. Ligonių kasų specialistai primena: jei apsilankoma gydymo įstaigoje, kuri turi sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK), nei už kasmetinį profilaktinį tikrinimą, nei už gydymą, nei už naudojamas priemones, nei už silantavimą mokėti nereikia, nes šios paslaugos yra apmokamos iš PSDF lėšų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • SKURDAS: Daugiau nei trečdalis – 37 proc. Lietuvos žmonių mano, kad socialinės išmokos yra per mažos ir neapsaugo nuo skurdo, rodo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atlikta apklausa.
  • REITINGAI: Dalykiniuose universitetų ir kolegijų reitinguose atitinkamai pirmauja Vilniaus universitetas ir Vilniaus kolegija, rodo žurnalo „Reitingai“ paskelbti vertinimai.
  • ASAMBLĖJA: Pasibaigusioje 12-ojoje trišalės Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos parlamento narių asamblėjos sesijoje priimtoje deklaracijoje pažymima, kad vienintelis būdas po karo užtikrinti taiką, ilgalaikį stabilumą ir saugumą Ukrainoje ir NATO valstybėse narėse – suteikti Ukrainai narystę NATO.
  • GINKLAI: Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pritarė jo vadovo Lauryno Kasčiūno siūlymui neleisti rusams ir baltarusiams Lietuvoje turėti ginklą.
  • FRAKCIJA: Mykolo Majausko likimas Seimo konservatorių gretose bus sprendžiamas ketvirtadienį, sako Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
  • TURTAS: Už Vidmanto Kučinsko anksčiau kontroliuotos bankrutuojančios Marijampolės trąšų įmonės „Arvi fertis“ turtą Marijampolėje prašoma 10 mln. eurų, skelbia tinklalapis e.varžytynės.
  • ODONTOLOGIJA: Į Klaipėdos teisėsaugos akiratį pakliuvo odontologinėmis prekėmis prekiaujanti įmonė ir iš jos prekes pirkusios 6 bendrovės bei 2 fiziniai asmenys, teikę odontologines paslaugas.
  • KAINODARA: „Ignitis“ vienašališkai pakeitus nefiksuotos kainos planą ir vietoje jo klientams pasiūlius pasirašyti fiksuotą trejų metų sutartį, Seimo liberalai aiškinsis, kodėl bendrovė priima sprendimus už savo klientus, nors šie yra pasirinkę sau optimalią kainodarą.
  • KANDIDATĖ: Seimui į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas pateikta Agnės Tikniūtės kandidatūra - ji šiuo metu dirba Lietuvos apeliaciniame teisme.
  • KANAPĖS: Seimas nusiteikęs išplėsti pluoštinių kanapių auginimą Lietuvoje leidžiant sodinti daugiau šių augalų veislių, o taip pat palengvinti jų gaminių tiekimą rinkai.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar dešimtokai turėtų likti gimnazijoje, jei neišlaiko pasiekimų patikrinimo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 +3 C

-3 +3 C

 

-15 -5 C

-4 +2 C

-7 +1 C

 

-11 -5 C

0-8 m/s

0-8 m/s

 

0-5 m/s