respublika.lt

Nori paslaugos - susimokėk dukart

2022 rugpjūčio 26 19:00:00
Danas NAGELĖ

Viena draudimo bendrovė pasireklamavo, kad, norint greičiau patekti pas gydytoją, reikia papildomai apsidrausti sveikatą. Argi ne absurdas? Jei susimoki tik kartą - gali tekti laukti ir kelis mėnesius, o susimokėjęs papildomai gali prasmukti greičiau. Tai kokia iš viso tada privalomojo sveikatos draudimo esmė, jei draudimo mokesčius moka visi, tačiau privilegijuoti yra tie, kurie turi daugiau pinigų?

×
nuotr. 4 nuotr.
Eilės neperšoksi, net jei būsi papildomai apsidraudęs. Gali nebent ieškoti laisvos vietos privačiame sektoriuje - ten draudimas gali praversti. Eltos asociatyvi nuotr.

 

„Valstybiniame sveikatos apsaugos sektoriuje eilės pas gydytojus visuomet buvo ilgos, bet per pandemiją jos pasiekė iki tol neregėtą mastą. Dabar, norint patekti pas šeimos gydytoją, kartais tenka laukti eilėje mažiausiai kelias savaites, o apsilankyti pas specialistą daugeliui laimė gali nusišypsoti ir po pusmečio. Tad papildomas sveikatos draudimas, kuriuo savo darbuotojus draudžia privačios įmonės, daugeliui - išsigelbėjimas, o tuo pačiu ir labai svarbi motyvacinė priemonė. Būtent dėl šių priežasčių ir kitų išvešėjusių problemų valstybiniame apsaugos sektoriuje, auga papildomo darbuotojų sveikatos draudimo poreikis.

Šalies draudimo rinkoje 2022 metų pirmąjį pusmetį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2021-aisiais, įmonių lėšomis finansuojamo darbuotojų sveikatos draudimo sutarčių apimtys išaugo 42 proc.", - tokį pranešimą išplatino viena Lietuvoje veikianti privati draudimo bendrovė.

Ar tokia situacija normali? Juk draudimo esmė ir yra mokėti įmokas, kad, įvykus draudiminiam įvykiui, gautum išmoką arba paslaugą. Tai kodėl tada reikia antrą kartą susimokėti, kad gautum kokybiškesnę paslaugą?

„Tai - plėšikavimas, lupikavimas bei pasityčiojimas iš žmonių, nes sveiku protu tai nesuvokiama. Reiškia, tu, mokėdamas mokesčius, normalios paslaugos negausi - ji pasiekiama tik susimokėjus antrą kartą", - „Vakaro žinioms" konstatavo Marijampolės ligoninės ortopedas traumatologas Gediminas Akelaitis.

Pasak jo, valstybinėje gydymo įstaigoje eilės neperšoksi, net jei būsi papildomai apsidraudęs, todėl tai yra būdas duoti papildomai užsidirbti privačioms įstaigoms.

„Papasakosiu šios savaitės situaciją. Budėjau ligoninėje ir pasitaikė sunkus ligonis. Išsiunčiau jį į Kauno klinikų traumų centrą operaciniam gydymui. Vidurnaktį jis grįžta. Kaip nori, taip suprask, kodėl. Įrašyta, kad operacija nereikalinga. Kokia esmė? Aukštos kvalifikacijos specialistai, profesūra, docentai valstybinėse įstaigose pabūna kelias valandas, o toliau eina dirbti į privačias. Jei tu pateksi į valstybinę įstaigą vėliau, didelis šansas, kad pateksi pas žemesnės kvalifikacijos gydytoją. Bet jei būsi apsidraudęs papildomai, nieko papildomo tu negausi.

Privačios draudimo kompanijos, meluodamos tik nori pritraukti klientų. Juk jei esu Akelaitis ir dirbu kaip gydytojas, priimsiu tiek pacientų, kiek spėsiu priimti ir už kiek man mokės ligonių kasos. Juk yra kvotos ir limitai. Ligonių kasos nustatinėja, kiek mokėti, už ką mokėti, už kokias paslaugas", - aiškino medikas.

Anot G.Akelaičio, Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšos nueina įvairiems neskaidriems projektams, todėl žmonių gydymui pinigų nebeužtenka, o draudimo kompanijos tuo naudojasi. Ir atsiranda tikinčių, kad apsidraudus papildomai greičiau pateksi pas gydytoją.

„Net jei ir greičiau patektum pas gydytoją, papildomas draudimas būtų absurdas. Nes tu ir taip apsidraudęs ir privalai gauti tokias pat paslaugas kaip visi apdraustieji. Juk jei parduotuvėje perki kelnes ir susimoki, antrą kartą niekas neprašo mokėti, kad kelnės dar ir su sagomis arba užtrauktuku būtų", - palygino gydytojas.

Pašnekovą piktina ir faktas, kad kai kuriose gydymo įstaigose pas specialistą eilėje reikia laukti mėnesių mėnesius, nes aiškinama, kad visos vietos užimtos. Tačiau jei sutinki už vizitą susimokėti iš savo kišenės, pas jį gali patekti net ir rytojaus dieną. Kokiu būdu atsiranda vietų, jei jų nėra?

„Vyt lauk tokių įstaigų vadovus reikia už tokį plėšikavimą. Norint, šitoje valstybėje viską galima sutvarkyti taip, kad ir eilių nebūtų, ir žmonės būtų patenkinti. Tačiau sistema netvarkoma, nes tokiu atveju „užsirauktų" galimybė plėšikauti.

Pinigų srautai visiškai nekontroliuojami, ypač privačioje srityje. Kontrolė prasideda nebent jei kažką papjauna arba nunuodija", - reziumavo G.Akelaitis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
154
F
  • SKURDAS: Daugiau nei trečdalis – 37 proc. Lietuvos žmonių mano, kad socialinės išmokos yra per mažos ir neapsaugo nuo skurdo, rodo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atlikta apklausa.
  • REITINGAI: Dalykiniuose universitetų ir kolegijų reitinguose atitinkamai pirmauja Vilniaus universitetas ir Vilniaus kolegija, rodo žurnalo „Reitingai“ paskelbti vertinimai.
  • ASAMBLĖJA: Pasibaigusioje 12-ojoje trišalės Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos parlamento narių asamblėjos sesijoje priimtoje deklaracijoje pažymima, kad vienintelis būdas po karo užtikrinti taiką, ilgalaikį stabilumą ir saugumą Ukrainoje ir NATO valstybėse narėse – suteikti Ukrainai narystę NATO.
  • GINKLAI: Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pritarė jo vadovo Lauryno Kasčiūno siūlymui neleisti rusams ir baltarusiams Lietuvoje turėti ginklą.
  • FRAKCIJA: Mykolo Majausko likimas Seimo konservatorių gretose bus sprendžiamas ketvirtadienį, sako Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
  • TURTAS: Už Vidmanto Kučinsko anksčiau kontroliuotos bankrutuojančios Marijampolės trąšų įmonės „Arvi fertis“ turtą Marijampolėje prašoma 10 mln. eurų, skelbia tinklalapis e.varžytynės.
  • ODONTOLOGIJA: Į Klaipėdos teisėsaugos akiratį pakliuvo odontologinėmis prekėmis prekiaujanti įmonė ir iš jos prekes pirkusios 6 bendrovės bei 2 fiziniai asmenys, teikę odontologines paslaugas.
  • KAINODARA: „Ignitis“ vienašališkai pakeitus nefiksuotos kainos planą ir vietoje jo klientams pasiūlius pasirašyti fiksuotą trejų metų sutartį, Seimo liberalai aiškinsis, kodėl bendrovė priima sprendimus už savo klientus, nors šie yra pasirinkę sau optimalią kainodarą.
  • KANDIDATĖ: Seimui į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas pateikta Agnės Tikniūtės kandidatūra - ji šiuo metu dirba Lietuvos apeliaciniame teisme.
  • KANAPĖS: Seimas nusiteikęs išplėsti pluoštinių kanapių auginimą Lietuvoje leidžiant sodinti daugiau šių augalų veislių, o taip pat palengvinti jų gaminių tiekimą rinkai.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar dešimtokai turėtų likti gimnazijoje, jei neišlaiko pasiekimų patikrinimo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 +3 C

-3 +3 C

 

-15 -5 C

-4 +2 C

-7 +1 C

 

-11 -5 C

0-8 m/s

0-8 m/s

 

0-5 m/s