respublika.lt

Nuo kitos savaitės gyventojai galės pasiskiepyti adaptuotomis COVID-19 vakcinomis

2022 rugsėjo 14 06:20:00
Augustė Lyberytė, Elta

Nuo pirmadienio šalyje startuos skiepijimas adaptuotomis vakcinomis nuo COVID-19, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija. Viceministrės Aušros Bilotienės Motiejūnienės teigimu, šios vakcinos bus skirtos revakcinacijai.

×
nuotr. 1 nuotr.
Nuo kitos savaitės gyventojai galės pasiskiepyti adaptuotomis COVID-19 vakcinomis. Eltos nuotr.

 

„Šiandien dienai turime 110 tūkst. dozių, kurios bus skirtos sustiprinančiajai (dozei – ELTA) gyventojams vakcinuoti nuo ateinančios savaitės“, – trečiadienį Sveikatos apsaugos ministerijoje žurnalistams sakė viceministrė.

A. Bilotienė Motiejūnienė pridūrė, kad artimiausiu metu Lietuvą turėtų pasiekti ir daugiau adaptuotų vakcinų nuo koronaviruso.

„Toliau yra planas dar papildomai gauti rugsėjo mėnesį 40 tūkst. adaptuotos vakcinos (dozių – ELTA), analogiškai spalio mėnesį, tad tikrai vakcinos užteks visiems“, – teigė ji.

„Spalio mėnesį planuojama virš pusės milijono dozių ir daugiau negu pusė milijono dozių planuojama ir lapkričio mėnesį“, – vakcinų kiekius patikslino ministerijos sveikatos stiprinimo skyriaus patarėja Ginreta Megelinskienė.

Viceministrės teigimu, artimiausiu metu bus sudarytos sąlygos pasiskiepyti antrąja sustiprinančiąja doze visiems Lietuvos gyventojams, tačiau labiausiai raginami pasiskiepyti turintys didesnę riziką susirgti sunkesne koronaviruso ligos forma. Jiems ir bus teikiama pirmenybė, tikino A. Bilotienė Motiejūnienė.

„Pirmu etapu bandome pasakyti, kad artėjant rudenio sezonui, artėjant virusiniams susirgimams, turime atkreipti dėmesį į vyresniuosius asmenis, lėtinėmis ligomis sergančiuosius asmenis ir kviečiame nebelaukiant registruotis ir atlikti vakcinaciją“, – ragino viceministrė.

Ji pastebėjo, kad kol kas koronaviruso situacija šalyje yra stabili – nors matomas didėjantis susirgimų skaičius, mirčių sparčiai nedaugėja, taip pat nėra didelio ligoninių stacionarių lovų užimtumo.

„Be abejonės, tam turi įtakos mūsų imunitetas, mūsų bendras gyventojų imuninis atsakas“, – pabrėžė A. Bilotienė Motiejūnienė.

Ministerija žadėjo pradėti skiepijimą adaptuotomis vakcinomis jau šią savaitę, tačiau, viceministrės teigimu,  pasiruošimo vakcinacijai procesai šiek tiek užtruko.

„Visos įstaigos, pareiškusios poreikį, yra pasiėmusios (vakcinas – ELTA) ir pasirengusios, bet mes norime startuoti visoje Lietuvoje, kad būtų vienodas pasirengimas, užtikrintai“, – sakė ji, atkreipdama dėmesį, jog adaptuotų vakcinų Lietuva tikėjosi sulaukti tik rugsėjo pabaigoje.

Dar rugsėjį Lietuvą pasieks naujos adaptuotos vakcinos

Viceministrės teigimu, dar šį mėnesį Lietuvą pasieks naujesnė adaptuota vakcina, pritaikyta BA.4 ir BA.5 koronaviruso atmainoms.

„Jas gausime rugsėjo pabaigoje. Planuojama ir derimasi apie 40 tūkst. dozių pirmame etape. Tačiau, jau spalio mėnesį yra suplanuotas, lapkričio mėnesį yra suplanuotas (gavimas – ELTA), tad šitų dozių tikrai užteks visiems gyventojams, kurie norės vakcinuotis“, – teigė ministerijos atstovė.

Kylant klausimams dėl skirtingų adaptuotų vakcinų, Vilniaus universiteto profesorė Aurelija Žvirblienė paaiškino, jog esminių skirtumų tarp adaptuotų vakcinų nėra. Tačiau lyginant su pradiniais skiepais, adaptuotų vakcinų apsauga yra 10 kartų stipresnė.

„Adaptuotų vakcinų sudėtyje yra tiek vakcinos dalis, kuri apsaugo nuo pradinio viruso varianto, tiek dalis, apsauganti nuo atitinkamo potipio. BA.1 potipiui skirta vakcina šiek tiek skiriasi nuo vakcinos, adaptuotos BA.4 ir BA.5 potipiams, tačiau šie viruso variantai yra labai panašūs, todėl esminio skirtumo tarp šių adaptuotų vakcinų nėra. Gamintojo atlikti klinikiniai tyrimai parodė, kad atnaujintų vakcinų apsauga nuo visų omikron atmainos potipių yra pakankamai stipri ir geresnė, nei pradinės vakcinos“, – kalbėjo imunologė.

Persirgusiems būtinybės skiepytis nemato

Paklausta apie rekomendacijas, kas turėtų pasiskiepyti antrąja sustiprinančiąja COVID-19 adaptuotos vakcinos doze, A. Žvirblienė teigia, kad šiuo metu svarbiausia pasiskiepyti rizikos grupėje esantiems žmonėms. Šiais metais persirgusiems omikron koronaviruso atmaina, rekomendacijos nėra.

„Jeigu žmogus yra persirgęs šiais metais, tai, tikėtina, jis yra persirgęs vienu ar kitu omikrono potipiu. Būtent nuo metų pradžios plito omikronas ir metų pradžioje dar buvo atliekami ir Lietuvoj sekoskaitos tyrimai. <...> Būtinybės skiepytis, jeigu yra žmogus persirgęs omikronu, aš asmeniškai nematyčiau. Tai tokių primygtinių rekomendacijų nėra“, – sakė imunologė.

Ji atkreipė dėmesį, kad nustatyti, kokia atmaina žmogus serga ar sirgo, yra keblu, mat Lietuvoje atšaukus ekstremaliąją situaciją nėra vykdomi sekoskaitos tyrimai.

„Todėl mes tiksliai nežinome, kokios yra šiuo metu vyraujančios atmainos. <...> Vadovaujantis kitų šalių duomenim, mes manome, kad tai iš tikrųjų yra BA.5, todėl ,kad aplinkui visur vyrauja virš 99 proc. yra šito potipio virusas“, – kalbėjo profesorė.

ELTA primena, kad Lietuvoje nuo rugpjūčio 1-osios antrąja sustiprinančiąja COVID-19 vakcinos doze gali pasiskiepyti didžiausios rizikos grupės žmonės – 60 metų amžiaus ir vyresni asmenys, taip pat sergantys lėtinėmis ligomis, nepriklausomai nuo amžiaus, jeigu jų sveikatos būklė didina sunkaus susirgimo tikimybę.

Gyventojai gali užsiregistruoti pirminei vakcinacijai arba skiepijimui sustiprinančiąja doze internetu www.koronastop.lt arba per šeimos gydytoją.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • SKURDAS: Daugiau nei trečdalis – 37 proc. Lietuvos žmonių mano, kad socialinės išmokos yra per mažos ir neapsaugo nuo skurdo, rodo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atlikta apklausa.
  • REITINGAI: Dalykiniuose universitetų ir kolegijų reitinguose atitinkamai pirmauja Vilniaus universitetas ir Vilniaus kolegija, rodo žurnalo „Reitingai“ paskelbti vertinimai.
  • ASAMBLĖJA: Pasibaigusioje 12-ojoje trišalės Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos parlamento narių asamblėjos sesijoje priimtoje deklaracijoje pažymima, kad vienintelis būdas po karo užtikrinti taiką, ilgalaikį stabilumą ir saugumą Ukrainoje ir NATO valstybėse narėse – suteikti Ukrainai narystę NATO.
  • GINKLAI: Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pritarė jo vadovo Lauryno Kasčiūno siūlymui neleisti rusams ir baltarusiams Lietuvoje turėti ginklą.
  • FRAKCIJA: Mykolo Majausko likimas Seimo konservatorių gretose bus sprendžiamas ketvirtadienį, sako Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
  • TURTAS: Už Vidmanto Kučinsko anksčiau kontroliuotos bankrutuojančios Marijampolės trąšų įmonės „Arvi fertis“ turtą Marijampolėje prašoma 10 mln. eurų, skelbia tinklalapis e.varžytynės.
  • ODONTOLOGIJA: Į Klaipėdos teisėsaugos akiratį pakliuvo odontologinėmis prekėmis prekiaujanti įmonė ir iš jos prekes pirkusios 6 bendrovės bei 2 fiziniai asmenys, teikę odontologines paslaugas.
  • KAINODARA: „Ignitis“ vienašališkai pakeitus nefiksuotos kainos planą ir vietoje jo klientams pasiūlius pasirašyti fiksuotą trejų metų sutartį, Seimo liberalai aiškinsis, kodėl bendrovė priima sprendimus už savo klientus, nors šie yra pasirinkę sau optimalią kainodarą.
  • KANDIDATĖ: Seimui į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas pateikta Agnės Tikniūtės kandidatūra - ji šiuo metu dirba Lietuvos apeliaciniame teisme.
  • KANAPĖS: Seimas nusiteikęs išplėsti pluoštinių kanapių auginimą Lietuvoje leidžiant sodinti daugiau šių augalų veislių, o taip pat palengvinti jų gaminių tiekimą rinkai.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar dešimtokai turėtų likti gimnazijoje, jei neišlaiko pasiekimų patikrinimo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 +3 C

-3 +3 C

 

-15 -5 C

-4 +2 C

-7 +1 C

 

-11 -5 C

0-8 m/s

0-8 m/s

 

0-5 m/s