Organų donorystė - tai geranoriškas, kilnus ir drąsus žmogaus apsisprendimas po mirties padovanoti savo organus donorystei, taip suteikiant viltį gyventi sergantiems žmonėms. Potencialiai vienas donoras gali pagelbėti net 7 žmonėms. Siekiant skatinti donorystę, Nacionalinis transplantacijos biuras siūlo pereiti prie numanomo sutikimo modelio, laikomo pažangesniu ir taikomo daugumoje Europos valstybių.
Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, šiuo metu Lietuvoje organų ir audinių transplantacijos laukia 301 žmogus: 67 laukia inksto, 34 širdies, 38 kepenų, 1 kasos ir inksto komplekso, 5 plaučių, 5 širdies ir plaučių komplekso ir 151 ragenų transplantacijos.
Tinkamo organo laukimo laikas labai skiriasi, priklausomai nuo to, kokio tiksliai organo recipientas laukia. Kai kurie transplantacijos sulaukia vos po kelių dienų ar mėnesių, kitiems tenka laukti net kelerius metus. Pasitaiko atvejų, kai žmogus iškeliauja tinkamo organo taip ir nesulaukęs.
„Tie, kurie nepritaria organų donorystei, turėtų atsakyti sau į tokį klausimą: „O kas jei man, ar mano artimiesiems prireiktų transplantacijos?" - sako Nacionalinio transplantacijos biuro direktorius Artūras Bagotyrius.
Numanomo sutikimo organų donorystės modelis pasaulyje nėra naujiena, kaip nurodoma pranešime, jį taiko 21 Europos valstybė, tarp jų Ispanija ir Kroatija, kurios pagal organų donorystės statistiką pirmauja.
Šių šalių patirtis rodo, kad numanomo sutikimo organų donorystės modelis padidina žmonių įsitraukimą į organų donorystės ir transplantacijos procesus, sukelia diskusiją, skatina žmones domėtis ir pritarti donorystei, kartu su tuo didėja ir donorų bei išgelbėtų gyvybių skaičius.
Pagal numanomo sutikimo organų donorystės modelį kiekvienas šalies pilietis yra laikomas potencialiu organų donoru, nebent yra išreiškęs nepritarimą organų donorystei. Keisti nuomonę asmuo gali bet kada ir bet kiek kartų, be to, galutinį sprendimą po mirties vis tiek priima donoro artimieji. Todėl pokalbiai su šeimos nariais išlieka itin svarbūs, pažymima Nacionalinio transplantacijos biuro pranešime.
Šiuo metu palaikymą organų donorystei Lietuvoje gali išreikšti kiekvienas pilnametis asmuo, pasirašydamas sutikimą internetu, gydymo įstaigose arba visose „Camelia", „Eurovaistinės" ir „Gintarinės vaistinės" vaistinėse.
Tačiau nuo 2000 m., kai Donoro kortelė buvo įteisinta, tik 7 mirusieji buvo pasirašę sutikimą donorystei po mirties, visais kitais atvejais - sutikimo buvo prašoma artimųjų. Ir nors Donoro kortelių skaičius auga, Lietuvoje šiuo metu jas turi kiek daugiau nei 40 tūkst. žmonių, o tai - vos 1,4 proc. visų šalies gyventojų.
Numanomas sutikimo modelis šį sutikimų barjerą panaikina - tie žmonės, kurie palaiko donorystę, bet dėl įprasto gyvenimo rutinos ar įvairių darbų pamiršta tai padaryti, - savaime tampa donorais. Tuo metu tie, kurie donorystės nepalaiko, - pasirašo nesutikimą arba savo nenorą išreiškia artimiesiems.