respublika.lt

Pastebimai stringa vaistų tiekimas

(0)
2022 gruodžio 01 11:04:10
Justina GAFUROVA

Gyventojai pastebi, kai šalyje sumažėjo vaistų atsargos, o, pavyzdžiui, kai kurių medikamentų vaikų peršalimui gydyti jau nėra kur įsigyti. Vaikus auginantys tėvai suka galvas, kaip elgtis, nes vaistinėse neberanda vaikiškų vaistų nuo temperatūros. Tarnybos kone kasdien praneša apie vaistų tiekimo į šalį sutrikimus ir patarimų, bet to nesureikšmina.

×
nuotr. 3 nuotr.
Vaikus auginantys tėvai suka galvas, kaip elgtis, nes vaistinėse neberanda vaikiškų vaistų nuo temperatūros. Stasio Žumbio nuotr.

 

Tėvai jau kuris laikas skundžiasi, kad vaistinėse nebeliko vaikams skirtų vaistų temperatūrai „numušti" bei gydyti kitų peršalimo ligų. Vaistinių atstovai jaučia sutrikusį tiekimą, tačiau tikisi, kad tiekimas atsistatys. Tuo metu socialiniame tinkle tėvai tariasi, kokių alternatyvų imtis gydant vaikus, o medikai tarpusavyje diskutuoja, ką reikės skirti pacientams.

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba savo svetainėje kone kas dieną skelbia apie vaistų sutrikimą. Įprastai pranešant apie sutrikimus, paskelbiama ir kada planuojama, kad vaistų tiekimas bus atnaujintas bei kuo juos pakeisti. Pavyzdžiui, šiuo metu vaistinėse sunku rasti paracetamolio, kuris būtų skirtas vaikams. Ir nors tarnyba nurodo, kad praėjusią savaitę buvo atnaujintas vaisto „Panadol", kuris yra geriamoji paracetamolio suspensija, tiekimas, kai kuriose vaistinėse jo įsigyti vis dar nėra galimybės.

O kai kurių vaistų tiekimo datų atnaujinimas nėra žinomas. Pavyzdžiui, neseniai pranešta apie vaistų „Montelukast Accord" tiekimo sutrikimą - tai kompensuojamas vaistas, kramtomosios tabletės vaikams, padedančios gydyti astmą. Tarnyba nurodo, kad nėra žinoma vaistų tiekimo atnaujinimo data.

Stringa net tiekimas iš Lietuvos

Beje, tiekimas stringa net tada, kai vaistų gamintojas - Lietuva. Pavyzdžiui, naujausioje skelbiamoje informacijoje nurodoma, kad stringa vaistinio preparato „Cetirizin BIJON" tablečių tiekimas. Tai vaikams nuo 6 m. ir suaugusiems žmonėms skirti vaistai, vartojami lėtiniam rinitui ir dilgėliniams bėrimams gydyti. Jų įsigyti jau dabar sudėtinga. Planuojamas tiekimas yra tik kitų metu pabaigoje.

Gerai, jeigu vaistą galima kažkuo pakeisti. Tačiau taip yra ne visada. Pavyzdžiui, praėjusią savaitę pranešta apie vaisto „Ospen" tiekimo sutrikimus. Jis skirtas skarlatinai, ryklės uždegimui, lėtiniam bronchito ir kitiems bakterijų sukeltoms infekcinėms ligoms gydyti. Skelbiant apie jo tiekimo sutrikimą, nurodoma, kad šiuo metu rinkoje pakeičiamumo nėra. Tokia pati situacija yra ir su sirupu „Ventolin", skirtu gydyti astmą suaugusiems ir vaikams bei geriamuoju tirpalu „ACC", kuris skirtas vaikams palengvinti atsikosėjimą, o jų tiekimas kaip tik yra sutrikęs

Prasidėjus peršalimo ligų sezonui, kyla klausimas, kaip reikės gydytis ir ar nepritrūks vaistų dar labiau?

„Vakaro žinios" kreipėsi į Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą su klausimais, dėl ko stebimas įvairių skirtingų gamintojų tiekiamų vaistų sutrikimas. Tarnyba atsakė, jog ši problema šiuo metu aktuali ne tik mūsų šalyje. „Su ja susiduria ir JAV, ir Europos šalys. Vaistų tiekimo sutrikimai dažniausiai būna susiję su gamybos problemomis. Vaistų tiekimas gali sutrikti ir dėl logistikos, padidėjusio vaistų poreikio, taip pat dėl komercinių priežasčių. Nuolatiniai tiekimo sutrikimai dažniausiai būna dėl komercinių priežasčių, ypač, jei atsiranda rinkoje pigesnių analogų", - nurodė tarnybos atstovė Aistė Tautvydienė.

Alternatyvų ne visada yra

Pasak jos, vaisto tiekimo sutrikimų pasitaiko gana dažnai: „Kartais šios problemos išsprendžiamos greitai. Pavyzdžiui, būna situacijų, kai vaisto tiekimo sutrikimą lemia logistikos problemos. Tokiu atveju nors didmeninio platinimo licencijos turėtojas vaisto ir neturi, tačiau vaistinėse jo yra pakankamas kiekis, todėl iki vaisto naujos siuntos patiekimo gyventojai šio trūkumo nepajaučia. Taip pat problemų kyla mažiau, jei rinkoje yra pakankamai kitų tos pačios veikliosios medžiagos preparatų - tokiu atveju sutrikęs vaistas nesunkiai pakeičiamas kitu.

Sudėtingesni tie atvejai, kai sutrinka tam tikros veikliosios medžiagos gamyba. Tokiais atvejais vaisto pritrūksta ne vienos šalies rinkoje. Gavusi informaciją apie vaisto tiekimo sutrikimus, Tarnyba iš karto ją skelbia savo interneto svetainėje. Taip elgiamasi kiekvienu atveju, kai sutrinka vaisto tiekimas, tad visa informacija apie laikinus ir nuolatinius vaisto sutrikimus yra vieša. Kaskart apie vaistų tiekimo sutrikimus informuojama ir Valstybinė ligonių kasą, kuri priima sprendimus dėl vaistų kompensavimo. Kad pacientai nejaustų vaistų tiekimo sutrikimų pasekmių, Lietuvos rinkai gali būti tiekiami vardiniai vaistiniai preparatai (jei jie registruoti bent vienoje kitoje EEE valstybėje arba gamintojo valstybėje) bei vaistai užsienio pakuotėmis“.

Seimo nariai siūlo sprendimą dėl vaistų krizės

Farmacijos įstatyme siūloma nenurodyti konkretaus priemokos už kompensuojamus vaistus dydžio eurais. Tokį pasiūlymą įregistravusi parlamentarų grupė mano, kad konkretų maksimalios priemokos dydį turėtų tvirtinti Vyriausybė, atsižvelgdama į realią padėtį, nes dabar valdžia „bėga paskui nuvažiuojantį traukinį".

Redakcijos nuotr.

„Dėl lėtos įstatymo keitimo procedūros reikalingų pakeitimų priėmimas gali užtrukti, o rinkoje jau nebus realios galimybės užtikrinti nurodyto fiksuoto dydžio priemokos. Pažymėtina, kad vien projekto svarstymo Seime metu nuostatos dėl priemokos dydžio eurais jau buvo kelis kartus redaguotos (maksimali priemoka didinta kelis kartus per pusmetį). Tokia situacija gali lemti, kad dalis itin reikalingų vaistų neatitiks kompensavimo kriterijų ir taps nekompensuojami bei nebeprieinami Lietuvos gyventojams",- sako pasiūlymą inicijavę Seimo socialdemokratai.

Politikai pažymi, kad vaistų krizė yra kaina, kurią mokame už Vyriausybės pasyvumą milžiniškos infliacijos akivaizdoje. „Lietuva - kainų rekordininkė Europoje. Vyriausybei nesiėmus aktyvių veiksmų infliacijai pažaboti, pasekmes šiandien jaučiame visose srityse. Vaistai - ne išimtis. Tiekėjai linkę trauktis iš Lietuvos. SAM atsikalbinėjimas, esą vaistų tiekimo sutrikimai „nėra didelė naujovė", rodo tragišką abejingumą žmonių padėčiai", - piktinasi O.Leiputė.

„Gydytojai sutrikę, nes yra priversti vietoj tinkamiausio vaisto išrašyti tą, kurį dar realu rasti vaistinėse. Bet dažnai paaiškėja, kad ir to jau nebėra. Chaosas duomenų sistemose, niekam tikusi vaistų administravimo tvarka jau kelia grėsmę ne tik žmonių sveikatai, bet ir gyvybei", - priduria parlamentarė.

Pasak jos, įvairios organizacijos seniai ragina Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą leisti gydytojams per E. sveikatos sistemą gauti informaciją apie vaistų trūkumą ir kompensavimą: „Rašydamas elektroninį receptą, gydytojas matytų esamą padėtį, jei įmanoma, skirtų kitą vaistą".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
51
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • DIPLOMATIJA: Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako nematantis prasmės Europos Sąjungos valstybėms narėms turėti Rusijos ambasadorius savo šalyse.
  • PAGALBA: 2022 metais Bendrajame pagalbos centre buvo atsakyta į 2 051 749 pagalbos skambučius, užregistruoti ir pagalbos tarnyboms perduoti 1 231 876 pranešimai apie pagalbos poreikį.
  • TERMINALAS: Antradienį oficialios ceremonijos metu paskelbta apie Vilniaus oro uosto naujojo išvykimo terminalo statybų pradžią.
  • PROFESIJA: Trečiadienį, vasario 1 d., prasideda 2023 m. pagrindinio priėmimo į profesinio mokymo įstaigas žiemos etapas.
  • NENORI: Valstybės sienos apsaugos tarnyba praneša, kad pirmoji rangovo, galinčio profesionaliai užtikrinti sugadintų koncertinų ir fizinio barjero taisymą, atranka nebuvo sėkminga - nebuvo norinčių pasirašyti sutartį siūlomomis sąlygomis.
  • UŽGNIAUŠ: Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen skeptiškai vertina Seimo opozicijos siūlymą steigti laikinąją tyrimo komisiją, siekiant aiškinti, ar eksparlamentarui Kristijonui Bartoševičiui galėjo būti nutekinta informacija apie jo atžvilgiu prokuratūros vykdomą tyrimą, nes esą „visi klausimai jau yra atsakyti“.
  • NESUTARIA: Sartų žirgų lenktynės greičiausiai nevyks ir šiemet - ne tik dėl to, kad dėl šiltų orų nepavyksta išlieti ledo tako Sartų hipodrome, bet ir todėl, kad Žemės ūkio ministerija šimtametę tradiciją nori perleisti Zarasų savivaldybei, kuri sako, kad būtų nepajėgi finansiškai.
  • PENSIJA: Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė tvirtina, kad šiuo metu šalyje esanti pensijų fondų sistema yra „katastrofiškai neteisinga“.
  • SKUNDAS: Aštuonios iš 39-ių nekilnojamojo turto bendrovių, pernai gruodį nubaustų už draudžiamą susitarimą, teismui apskundė Konkurencijos tarybos pernai gruodį joms skirtas baudas.
  • LAIVYBA: Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, praneša, kad nuo 12 val. laivyba Klaipėdos uoste atnaujinta.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar žiūrite filmus, klausote muzikos nemokamai, net ir žinodami, jog nėra autoriaus leidimo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar laikysitės astrologų rekomendacijų 2023 metams?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

0 +4 C

-1 +4 C

 

-3 +3 C

-1 +3 C

0 +3 C

 

-2 +1 C

0-7 m/s

0-9 m/s

 

0-6 m/s