respublika.lt

Sveikatos reforma eiles dar pailgins

2022 liepos 02 12:30:00
Danas NAGELĖ

Šešėlinė „valstiečių" vyriausybė vakar į savo posėdį pasikvietė šeimos gydytojus. Jie labai protestavo prieš planuojamą sveikatos įstaigų reformą, kuriai paskutinę birželio dieną Seimas pritarė. Anot medikų, Seimas galutinai supančiojo šeimos gydytojus: prognozuojama, kad ilgės eilės pas specialistus, kentės pacientai.

×
nuotr. 3 nuotr.
Didžiausia klaida šeimos gydytojai įvardija siekį sujungti pirminę sveikatos priežiūros grandį su antriniu sveikatos priežiūros paslaugų lygiu ir ligoninėmis. EPA-Eltos nuotr.

 

Šešėlinis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad įstatymas dėl sveikatos priežiūros reformos priimtas neįsiklausius į medikų bendruomenės, ypač šeimos gydytojų, argumentus. O tikimybė, kad prezidentas įstatymą vetuos, esą tėra mikroskopinė. Tačiau šeimos gydytojai į šešėlinės Vyriausybės posėdį pakviesti išdėstyti nuomonę, kaip jiems dar galima padėti, kad bent jau poįstatyminiai aktai būtų jiems palankesni.

„Griuvo kelis dešimtmečius nuosekliai kurta ir stiprinta nepriklausoma šeimos medicinos sistema. Nepaisant Sveikatos apsaugos ministerijos ir politikų deklaruojamų gerų ketinimų suteikti kokybiškesnes paslaugas Lietuvos regionų gyventojams, mūsų giliu įsitikinimu, praktikoje ji reikš paslaugų suprastėjimą pacientams, o šeimos gydytojams - dar ir visišką demotyvaciją dėl jų kompetencijos nuvertinimo", - sako Alma Astafjeva, Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos valdybos narė.

Didžiausia klaida šeimos gydytojai įvardija siekį sujungti pirminę sveikatos priežiūros grandį (šeimos gydytojo ir jo komandos paslaugas) su antriniu sveikatos priežiūros paslaugų (gydytojų specialistų) lygiu ir ligoninėmis. Šeimos gydytojų interesus atstovaujančių organizacijų vieninga nuomone, šeimos gydytojams iš aktyvaus visokeriopą pagalbą pacientui teikiančio profesionalo vaidmens teks persikvalifikuoti ir susigyventi su technines funkcijas atliekančio sveikatos apsaugos sistemos darbuotojo vaidmeniu.

„Liūdniausia, kad norėdami gelbėti rajonų ligonines ir gerai atrodyti prieš rinkėjus, politikai lengva ranka paaukojo ilgus metus nuosekliai kurtą ir stiprintą nepriklausomą šeimos gydytojo institutą, neįsiklausė, ką sakome, mes, šeimos gydytojai, esantys arčiausiai savo pacientų ir suprantančių, kaip reforma atrodys ne popieriuje, o praktikoje.

Atvirkščiai - dabar esame laikomi vos ne priešais, ne kartą sulaukėme aštrių replikų, kieno interesus atstovaujame, kad neva esame opozicijos įrankis, todėl racionalios diskusijos visame reformos procese, deja, nebuvo. Jaučiamės traktuojami kaip trukdis įsisavinti ES lėšas, nes, sprendžiant iš reformos autorių retorikos, pagrindinė reformos prasmė yra lėšų įsisavinimas, o ne kaip pagerinti pačią sveikatos sistemą", - sako šeimos gydytojų atstovė.

Anot jos, iš visos šios reformos tikrai laimės ne pacientai, o regionuose stagnuojančios ligoninės, prie kurių bus privalomai prijungti sėkmingai veikiantys pirminės sveikatos priežiūros centrai.

Pakeitus teisės aktus, anot jos, jau netrukus turėsime situaciją, kai ne šeimos gydytojas spręs, kur nukreipti ir ar apskritai verta nukreipti pacientą, tačiau sprendimų galią perimsiantys ligoninių - būsimųjų jungtinių centrų - vadovai, atsižvelgdami, kurio skyriaus palatoje trūksta ligonių.

„Pacientams gerų žinių, deja, nebus - nors pas norimą specialistą naujai kuriamuose centruose pacientai galės užsirašyti greičiau, tačiau padidės laukiančiųjų eilėse skaičius, todėl laukimo laikas tik ilgės.

Be to, nebebus galima, kaip buvo iki šiol, nukreipti pacientų į kitus sveikatos centrus, kai aplink nėra reikiamos kompetencijos ar specializacijos gydytojo - specialisto, arba šios konsultacijos taps mokamos, kas dar labiau atitolins mažų pajamų regionų gyventojus nuo kokybiškų sveikatos paslaugų ir gerovės valstybės kūrimo.

Laisvės migruoti po skirtinguose miestuose esančias gydymo įstaigas nemokamai taip pat nebeliks", - reformos veikimą praktikoje apibūdino A.Astafjeva.

„Tikimės, kad mūsų prašymus ir argumentus išgirs ir peržiūrės prezidentas, teigiantis, kad demokratinėje valstybėje yra svarbi abipusė diskusija, o Seimo sprendimai bus grąžinti tobulinti.

Bet kokiu atveju ginklų nesudedame ir sieksime, kad poįstatyminiai aktai, kuriuos rengiant tikimės būti pakviesti, kiek įmanoma labiau apsaugotų šeimos gydytojų ir jų pacientų interesus", - pridūrė A.Astafjeva.

Lietuvos šeimos gydytojų kolegijos prezidentas prof. Leonas Valius stebėjosi reformos šalininkų argumentais, jog pagerės prieinamumas, bet jis negerėja nuo to, kad bus nauja struktūra.

„Pirminio ir antrinio lygio sujungimas ir siuntimų nuėmimas reiškia, kad pacientas, pasiskundęs skausmu širdies plote, eis pas kardiologą, bet nebūtinai skausmas širdies plote reiškia širdies ligą. Tai gali ir kitos būklės būti, tad čia vėl kalbame apie šeimos gydytojų darbo susiaurinimą", - akcentavo profesorius.

O ką pristatydamas siūlomus pokyčius sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys?

„Pernelyg didelis šeimos gydytojų darbo krūvis, per mažai dėmesio ligų prevencijai, konkrečiam paciento atvejui. Mes turime puikius medikus, bet su gydymo įstaigų valdysena yra tikrai negerai. Lietuvos sveikatos priežiūros sistema ir toliau pernelyg sutelkta į ligonines", - dėstė ministras.

Ministras pažymėjo, esą šiais teisės aktų pakeitimais siekiama sukurti regioninę, funkcinę sveikatos priežiūrą, siekiant efektyvaus sveikatos priežiūros organizavimo, koordinavimo tarp skirtingo lygio sveikatos priežiūros įstaigų bei paslaugų poreikio planavimo; išvystyti bazines - dažniausiai gyventojų naudojamas ambulatorines ir dienos sveikatos priežiūros paslaugas savivaldybėse (per kuriamus sveikatos centrus ), siekiant sugrąžinti pacientus į savivaldybes - spręsti nesudėtingas sveikatos problemas kuo arčiau namų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • PREKIAUJA: „Vilniaus pergalė“ generalinis direktorius Rolandas Jančeris sureagavo į socialiniuose tinkluose pasirodžiusias „Pergalės“ produkcijos Rusijos parduotuvių lentynose, nuotraukas ir sako norintis pabrėžti, kad iš įmonės pusės veiksmų dėl šios situacijos imtasi dar prieš kelis mėnesius - gavus pirmuosius signalus esą pradėta aiškintis, per kurią šalį ir kokiais būdais produkcija be įmonės žinios patenka į prekybos vietas Rusijoje.
  • KANAPĖS: Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui nesikreipus ekspertinio vertinimo dėl nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimo projektų, pažeistas Seimo statutas, todėl siūloma grįžti į ankstesnę jų svarstymo stadiją - tokį sprendimą priėmė Etikos ir procedūrų komisija.
  • SKVERAS: Viename iš sostinės rajonų, Pilaitėje, prie naujai pastatytos Šv. Juozapo bažnyčios ir tik pernai duris atvėrusios Pilaitės gimnazijos, planuojama įrengti naują viešąją erdvę - 1,4 ha ploto skverą.
  • ALGA: Praėjusiais metais Lietuvoje apie 100 tūkst. žmonių uždirbo mažiau nei minimalią algą, rodo preliminarūs „Sodros“ duomenys.
  • ŽELDINIAI: Vyriausybė nusprendė nepritarti želdinių naikintojų ir žalotojų griežtesniam baudimui - tokia išvada bus teikiama Seimui.
  • AMBASADORIUS: Vyriausybė pritarė ambasadoriaus Korėjos Respublikoje Ričardo Šlepavičiaus skyrimui ambasadoriumi Mongolijai.
  • TEISĖJAI: Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą dėl keturių teisėjų skyrimo ir priėmė jų priesaikas: Gabrielė Kaktienė paskirta Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmų teisėja, Miglė Kiršienė – Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmų teisėja, Greta Osinovskienė – Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėja dvejiems metams, Jūratė Vaidelytė – Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėja.
  • PAJAMOS: „Sodra“ pernai gavo 6,3 mlrd. pajamų, arba 17 proc. daugiau nei užpernai, o jos išlaidos didėjo 13 proc. iki 5,58 mlrd. eurų, rodo preliminarūs duomenys.
  • TERMINALAS: Klaipėdos konteinerių terminale jau trejus metus veikianti keltų linija – „TT–Line“ didina maršrutų kiekį ir nuo balandžio mėnesio pabaigos atidarys dar vieną kryptį į Karslhamną, Švediją.
  • NEDARBAS: Užimtumo tarnybos duomenimis, registruotas nedarbas šalyje sausį, palyginti su praėjusiu mėnesiu, paaugo 0,3 proc. punkto iki 9,2%, bet yra 1 proc. punkto mažesnis nei prieš metus.
Daugiau

Dienos klausimas

Kas meluoja K.Bartoševičiaus istorijoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei turite šiek tiek laisvo laiko, kas jums labiau patiktų?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-4 +1 C

-4 +4 C

 

-1 +5 C

-2 +2 C

0 +3 C

 

+2 +4 C

0-8 m/s

0-10 m/s

 

0-11 m/s