Seimas po svarstymo pritarė pataisoms, kurioms įsigaliojus kompensuojamaisiais liks tik pigiausi vaistai bei medicinos pagalbos priemonės. Toks požiūris sukėlė didžiulį tiek farmacininkų, tiek pacientų, tiek medikų pasipiktinimą. Atrodo, kad patenkinti liko vieninteliai Seimo nariai bei Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ir jai pavaldžių įstaigų darbuotojai.
Kokybė nebesvarbu
Pasidomėti esama situacija „Vakaro žinias" paskatino daugiau nei 10 metų inkontinencijos srityje (šlapimo nelaikančių pacientų gydymo bei slaugos, - aut. past.) dirbančios gydytojos, VšĮ Inkocentras direktorės Jurgos Misevičienės išplatintas pranešimas, kad Seime skubos tvarka priimami Farmacijos įstatymo ir Sveikatos draudimo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimai. Jiems jau pritarta po svarstymo, šiandien planuojamas priėmimas.
Pasak J.Misevičienės, pacientų organizacijoms net nebuvo leista dalyvauti svarbiose darbo grupėse, o joms pateikus ekspertines išvadas visos buvo atmestos. Suinteresuoti socialiniai partneriai (pavyzdžiui, Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA), socialines paslaugas teikiančios įstaigos) nebuvo įtraukti į teisėkūros procesą, o vėliau jų pateiktai nuomonei nebuvo pritarta.
„Priėmus dabar pateiktas Sveikatos draudimo įstatymo pataisas (20,33 euro už medicinos pagalbos priemonės pakuotę, ne daugiau kaip 50 proc. bazinės kainos) didžioji dalis šių priemonių iškris iš kompensuojamų priemonių kainyno. Liks produktai, kurie bus nežymiai brangesni už vadinamą bazinę kainą. Bazinė kaina - tai SAM naudojamas terminas. Produktas, kurio kaina grupėje yra mažiausia, tampa baziniu produktu, o jo kaina - bazine kaina, kurią valstybė ir kompensuoja.
Tačiau Valstybinės ligonių kasos 2022 metų pateikti duomenys rodo, kad žmonės nuperka tik 6 proc. bazinių produktų. Iš vaistininkų mes gauname atgarsius, kad žmonės pabandę bazinį produktą, daugiau prašo jo nesiūlyti. Juk kalbame apie gulinčius lovose, iš patalo nepasikeliančius pacientus, kurie nelaiko šlapimo, išmatų. Prastos slaugos priemonės nesugeriančios šlapimo kelia grėsmę, kad ims vystytis iššutimai, pragulos ir iškils pavojus gyvybei. Galų gale, kam teko lankytis valstybinėse slaugos ligoninėse, iš ten tvyrančio kvapo galėjo suprasti, kokia yra „bazinės kainos" produktų kokybė", - teigia J.Misevičienė.
Vyrams - moteriški įklotai
„Vakaro žinių" paklausta, ar pataisos aktualios tik šlapimo nelaikantiems asmenims, gydytoja paaiškino, kad ne tik jiems, bet ir visiems, kuriems reikia vaistų ar medicinos pagalbos priemonių. Tačiau pranešime ji akcentuoja tik sritį, kurioje pati dirba.
„Dėl dar vieno nenudirbto darbo - produktų tinkamo sugrupavimo - gali dingti nemažai priemonių iš kompensuojamų prekių sąrašo. Priėmus šiuos įstatymų pakeitimus visiškai neliks vyrams skirtų įklotų, nes jie bus vienoje grupėje su moteriškais, kurie yra pigesni. Todėl vyriški daugiau nei 50 proc. viršys šios grupės bazinę kainą ir į kompensuojamuosius nebepateks. Turėsime pacientų diskriminaciją lyties pagrindu. Tai ką vyrams reikės daryti? Moterišką įklotą dėtis? Bet juk jų anatomija kitokia", - pastebėjo medikė.
Esi stambus - susimokėk
„Kompensuojamų medicinos pagalbos priemonių sąrašuose neliks daug XL dydžio produktų, nes jų bazinė kaina skaičiuojama pagal pigesnių L dydžio produktų kainą. Norėčiau pabrėžti, kad turėsime dar vieną diskriminacinę situaciją - stambūs pacientai, turintys sunkaus laipsnio šlapimo nelaikymą, neturės galimybės gauti kompensuojamų ir jiems tinkamų produktų", - vardino J.Misevičienė.
Daugybę priekaištų projektui turi POLA.
„Įstatymo projektu nustačius kompensavimo lubas 5,87 Eur už vaistus ir 20,33 Eur už medicinos pagalbos priemones, susidarys situacija, kad kai kurios priemonės nebus kompensuojamos. Priemokos už jas bus didesnės nei nustatytos lubos ir pacientams teks mokėti pilną kainą arba pirkti pigesnes, nebūtinai atitinkančias jų poreikius. Aiškinamajame rašte nurodoma, kad įvedus kompensacijų vaistams lubas bei priemonėms nustatant didžiausias galimas paciento priemokas, sumažėtų pacientų išlaidos. Vis dėlto, manome, kad pacientus gydyti ir skirti vaistus bei jam tinkamas priemones turi gydytojas ir slaugytojas, todėl lubų nustatymas tokias galimybės jiems apriboja", - sako POLA.
Komentuoja Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida AUGUSTINIENĖ:
„Jei vaistų grupėje pigiausias vaistas kainuoja, pavyzdžiui, 10 eurų, tai ir yra bazinė kaina. Ir bet koks vaistas, 50 proc. viršysiantis tuos 10 eurų, nebepateks į kompensuojamųjų sąrašą. O kaip apskaičiuota, kad vaistas bazinės kainos negalės viršyti 5,87 euro, nelabai aišku. Tik aišku: jei į grupės sąrašą pateks dar pigesnis vaistas nei 10 eurų, bazinė kaina bus dar mažesnė", - sakė V.Augustinienė.
Anot pacientų atstovės, didžiausias absurdas yra tame, kad 5,87 euro bazinę kainą viršysiantis vaistas dar pateks į kompensuojamųjų sąrašą, o viršysiantis 5,88 euro jau nebepateks. Kitaip tariant, pirmu atveju žmogus už vaistą turėtų primokėti 5,87 euro, o antru jau turėtų mokėti visą kainą.
„Prie Verygos buvo nuspręsta, kad naujai susirgęs pacientas gali įsigyti tik pigiausią kompensuojamąjį vaistą. Dabar šis dalykas buvo išsisprendęs, žmogus galėjo pasirinkti kurį nori vaistą iš tos grupės, tik už brangesnį turi dalį primokėti. Kitaip tariant, jei bazinė tam tikros grupės kaina yra 8 eurai, o vaistas kainuoja 15 eurų, žmogus turi 7 eurus primokėti. O pagal planuojamą naują tvarką už vaistą, kuris bus brangesnis 5,88 euro, reikės mokėti visą kainą, nes jo kainyne nebebus. Arba turės rinktis pigesnį vaistą, bet nežinia, ar jis tau tiks", - įspėjo V.Augustinienė.
„Svarbu pažymėti, kad pacientams, kurie serga keliomis lėtinėmis ligomis, yra labai sudėtinga suderinti visus vartojamus vaistus. Dažnai atsiranda šalutinių poveikių, alerginių reakcijų ne į veikliąją medžiagą, bet į kitas vaisto sudėtines dalis. Be to, pacientai, kurie neišgali susimokėti už vaistus pilną kainą, bus priversti savo sveikatos sąskaita vartoti jiems netinkamus vaistus, dėl to tik didės valstybės išlaidos galimų komplikacijų gydymui. Žmonės, stokojantys lėšų dėl mažų senatvės ar neįgalumo pensijų, visomis išgalėmis siekdami išsaugoti savo sveikatą ir pirkdami labiausiai jiems tinkamus vaistus bus gramzdinami į dar didesnį skurdą", - išdėstė V.Augustinienė.