respublika.lt

Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie reformas

(51)
Publikuota: 2024 rugsėjo 20 07:23:24, Gintaras FURMANAVIČIUS, publicistas, politinis veikėjas
×
nuotr. 1 nuotr.
Gintaras Furmanavičius. Aleksandro Broko nuotr.

„Kovodami su chamais už mūsų šalies ribų, neleiskime, kad chamai užgrobtų valdžią ir Lietuvoje".

 

Manote, kad ši citata priklauso kokiam nors patvorio bomžui? Ne, ji priklauso politikos nuliui iš šventosios šeimos Gabrieliui, paveldėjusiam iš „senio, prisisiuvusio Lietuvą prie savo kišenės", kaip sakė Juozas Erlickas, konservatorių partija vadinama nusikaltėlių gauja, kurioje buvę aktyvūs sovietiniai komunistai ir KGB'istai, 75 metams po devyniais užraktais paslėpė nuo mūsų akių savo dosje ir po 1990 metų įvardijo save konservatoriais.

Praėjusį savaitgalį gauja susirinko į savo „strielką", kurioje ir buvo išsakytas šis naujosios politinės kultūros šedevras, bei priėmė savo gaujos rinkimų į Seimą programą, kurios kelis punktus ir noriu apžvelgti šiame savo tekste.

Prieš Seimo rinkimus komunistai, viešumoje vadinantys save Tėvynės sąjunga - Krikščionimis demokratais, patvirtino savo gaujos rinkimų programos manifestą, kuris keistai susišaukia su policijos šūkiu „Ginti, saugoti, padėti" ir skamba itin panašiai - „Saugoti ir plėtoti".

Mes, vatmanai ir Kremliaus naratyvą kartojantys mažas pajamas ir žemesnį išsilavinimą įgiję Lietuvos gyventojai, iš savo karčios ilgametės patirties jau žinome, kad valstybės gyvenimo sferos, į kurias nukrypsta valdančiosios gaujos akys, yra naikinamos be atvangos. Ne išimtis ir šis kartas. Pagrindiniai gaujos naikinimo prioritetai - krašto gynyba, socialinė politika, švietimas ir sveikatos apsauga. Tai reiškia, kad kadencijos metu šių labai svarbių valstybės gyvenimui sričių iki galo sunaikinti nepavyko. Tam tikslui įtvirtinti gaujai būtina dar viena kadencija.

Lietuvoje jau neįsivaizduojama bet kurios teisingos partijos rinkiminė programa ir be duoklės Ukrainai. Ne išimtis ir komunistai, vadinantys save konservatoriais. Jie taip pat ketina remti Ukrainą, siekiančią narystės ES ir NATO iki 2029 metų. Nežinau, kas turi atsitikti, kad šis utopinis siekis taptų realybe.

Vienas iš pagrindinių konservatorių vidaus politikos programos taikinių - švietimo sistema. Mes visi suprantame, kad ši be galo svarbi valstybei sritis tik visiško atsitiktinumo dėka tuo pačiu yra ir partiją iš senelio patriarcho paveldėjusio anūko šeimos verslas, generuojantis šventajai šeimai kosmines pajamas bei 30 procentų verslo pelningumą ir leidžiantis pirkti sklypus verslo vystymui Vilniuje už vieną eurą, o sodybomis pavadintas vilas Graikijoje, skirtas šeimos poilsiui, - už šimtus tūkstančių eurų.

Aptarkime tik vieną Vyriausybės paruoštą dokumentą. Dar 2023 metų gruodžio 20 dieną Lietuvos Respublikos Vyriausybė priėmė nutarimą nr. 995, kuriuo patvirtino mokyklų tinklo kūrimo taisykles. Praleiskime visą beletristiką ir demagogija persmelktus kliedesius, tokius, kokie aprašyti 4 minimo nutarimo punkte („Formuojama tvari ir įtrauktį švietime užtikrinančių Mokyklų, kuriose, pripažįstant ugdymosi poreikių įvairovę, atsižvelgiant į kiekvieno individualius gebėjimus ir poreikius, sukuriamos lygios galimybės kiekvienam, nepaisant lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, negalios, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, religijos ar kitų aplinkybių, ugdytis drauge su visais, sistema") ir pažvelkime į esmę, kas gi naujo buvo paruošta mokykloms tame nutarime?

Kalbant paprasta žmonių kalba, šiose pakeistose taisyklėse, kurios galiojo dar nuo 2011 metų birželio 29 dienos numatoma, jog gimnazijoms teks reorganizuotis į pagrindines mokyklas, jei jų vienuoliktoje ir dvyliktoje klasėse nepavyks surinkti po 21 ar daugiau mokinių. Tai reiškia, kad mažesniuose miesteliuose gimnazijos taps kitų mokymo įstaigų filialais arba bus uždarytos, o juose besimokantiems moksleiviams teks keliauti kelias dešimtis kilometrų iki naujos mokymo įstaigos, atitinkančios naująją taisyklių redakciją.

Tai savo ruožtu mažins jaunimo, norinčio likti gyventi savo gimtuosiuose miesteliuose skaičių ir didins jų migraciją į didžiuosius miestus. „Visiškai nesuprantama, kodėl ankstesnėse Taisyklėse aukštesnėje gimnazijų pakopos klasėje buvo reikalavimas turėti dvylika mokinių, o dabar nuo kitų metų srautas turi būti ne mažesnis kaip dvidešimt vienas mokinys, dar vėliau - trisdešimt vienas", - klausė profesorė, habilituota daktarė Vilija Targamadzė.

Kita gyvybiškai svarbi mūsų gyvenimo sritis - sveikatos apsauga. Ir ten gauja prikišo savo rankas, ir ten prasidėjo nusistovėjusią tvarką griaunanti reforma. Jai buvo skirta net 800 milijonų eurų, o ją vykdyti buvo patikėta iškiliam kovotojui su pseudopandemija, operacijų vadovui Arūnui Dulkiui. Pristatydamas Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisas, operacijų vadovas teigė: „Mes turime puikius medikus, bet su gydymo įstaigų valdysena yra tikrai negerai. Lietuvos sveikatos priežiūros sistema ir toliau pernelyg sutelkta į ligonines." Tai taręs, operacijų vadovas ėmėsi darbo.

Ką apie tai mano patys gydytojai, operacijų vadovui ir gaujai nerūpėjo. 2022 metais Seimo Sveikatos reikalų komitetas svarstė šeimos gydytojų pasiūlymus įstatymų projektams, kuriais buvo siekiama sušvelninti būsimos reformos poveikį šeimos medicinos įstaigoms ir ligoniams, tačiau į esminius šeimos gydytojų pasiūlymus atsižvelgta nebuvo: „Suprasdami, kad tai yra grįžimas į praeitį trisdešimčia metų atgal, prašėme pertvarkos iniciatorių neskubėti, sudaryti darbo grupę ir skirti laiko analizei, gerai viską pasverti ar bent sudėti saugiklius, kad šeimos medicinos įstaigos ir mūsų pacientai dėl šios reformos nukentėtų kuo mažiau. Deja, mūsų įvardytos grėsmės sistemai bei ligoniams, išsakyti esminiai argumentai buvo atmesti nesulaukę palaikymo - akivaizdu, kad tikras dialogas dėl pertvarkos, kurio siekėme, taip ir neprasidėjo", - tuo metu teigė viena iš atmestų pataisų rengėjų šeimos gydytoja Alma Astafjeva.

Nenorintiems dalyvauti gaujos eksperimente su gydymo įstaigomis, operacijų vadovas paaiškino: „Jei kažkurios savivaldybės ar dalyviai nenorės dalyvauti, jie lieka prie seno modelio, bet ir nebus pinigų, tai reiškia, nebus investicijų." Kaip paprasta ir jokios prievartos. Visiškai kaip su jau baigiamu pamiršti „Galimybių pasu". Juk ir ten nebuvo jokios prievartos. „Galimybių pasas buvo vienas geriausių dalykų, kuris atsirado bandant suvaldyti šią pandemiją. Tai niekada nebuvo prievartos forma, tai buvo įrankis priminti visuomenei, kad yra ne tik teisės, bet ir pareigos", - socialiniame tinkle rašė konservatoriams labai prijaučiantis medikas Edgaras Kulikauskas, pseudopandemijos metu save įvardinęs „cinišku chirurgu".

Ką davė ši reforma? Rajonuose gyvenantiems žmonėms gydytis tenka vykti kur kas toliau, nei iki reformos lankytas gydymo įstaigas, didmiesčių gyventojai savo ruožtu pajautė, kad eilės norintiems patekti pas specialistus tapo dar didesnėmis. Nuo sveikatos sistemos reformos pradžios praėjo dveji metai. Ką apie ją mano pacientai? Viena iš naujovių - internetinėje svetainėje matoma švieslentė, leidžianti stebėti eiles pas gydytojus, veikia jau pusantrų metų. Pacientai sako - priemonė nepasiteisino. Pas specialistą siūlomas vizitas - tik po kelerių metų.

Štai žmogus, norintis išsitirti dėl miego apnėjos rašo: „Sužinoti, kad artimiausias laikas 2027-ųjų birželis, tai daugelis žmonių tikriausiai numotų ranka arba rinktųsi kitą kelią. Ką pasirinkome ir mes - privačią mediciną, mokamas paslaugas". Supratote, kame reformos esmė? Nukreipti pacientus, mokančius PSD mokesčius nuo visų savo veiklų į privačias medicinos įstaigas.

Štai kodėl iš senelio paveldėtos gaujos vadukas anūkas aukščiau minėtos „strielkos" metu teigė, kad „neleiskime, kad chamai užgrobtų valdžią ir Lietuvoje." Taip atrodo panika dėl to, kad į valdžią atėjusios naujos politinės jėgos kalba apie galimybę pradėti besibaigiančios kadencijos valstybės valdymo auditą. Ir tik sąjunga su kitais komunistais, pasivadinusiais socialdemokratais garantuotai leistų to išvengti.

Kiek anksčiau, kalbėdamas apie Remigijų Žemaitaitį, Lietuvos užsienio reikalų anūkas leido sau dar daugiau: „Yra tokia istorinė paralelė, kurią norėčiau pakartoti. 1933 metais Vokietijoje taip pat buvo manančių, kad ateinantis į valdžią Hitleris galbūt turi ir teigiamų pusių." Ar manote, kad į šį palyginimą kas nors sureagavo? Atspėjote - niekas.

Evangelija pagal Joną sako: „8.44 Jūsų tėvas - velnias, ir jūs norite vykdyti savo tėvo troškimus. Jis nuo pat pradžios buvo žmogžudys ir nesilaikė tiesos, nes jame nėra tiesos. Kalbėdamas melą, jis kalba, kas jam sava, nes jis melagis ir melo tėvas."

Beje, o gal jūs žinote, kur dingo Bartoševičius ir Stepukonis?...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
209
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (51)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikėtų uždrausti daugiabučiuose krauti el.paspirtukus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar naudojatės socialiniu tinklu „Telegram“?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+9 +14 C

+8 +13 C

+10 +14 C

+19 +23 C

+18 +23 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-3 m/s