Pirmasis šimtadienis kiekvieno mūsų gyvenime susijęs su paskutiniais mėnesiais vidurinėje mokykloje, kurią vieni mėgo, o kiti tiesiog neapkentė.
Šimtadienis mokykloje - tai šventė, kai abiturientai pažymi, jog liko tik šimtas dienų iki brandos egzaminų. Ši šventė dažnai palydima simboliniais palinkėjimais, padėkomis mokytojams ir prisiminimais apie mokyklos metus. Tai ypatinga ir emocinga diena, žyminti svarbaus gyvenimo etapo pabaigą ir pasiruošimą naujam suaugusiųjų gyvenimui.
Šimto dienų terminas naudojamas ir politikoje. Pirmosios šimtas dienų dažnai laikomos svarbiu laikotarpiu, kai vertinami naujos valdžios veiksmai ir pažadai. Per šį laiką politikai, ypač naujai išrinkti siekia įgyvendinti svarbiausius rinkiminius pažadus, kad parodytų ryžtą ir kompetenciją.
Žiniasklaida ir visuomenė atidžiai stebi šio laikotarpio sprendimus bei jų poveikį šalies raidai, o kritikai dažnai nesilaiko nerašytos taisyklės nekritikuoti naujos valdžios ir vertina, ar pastaroji geba pereiti nuo kalbų prie realių darbų. Šimtas dienų tampa simboliniu lakmuso popierėliu, kuris parodo būsimos kadencijos kryptį ir politinį stilių.
Šią savaitę sukako šimtas dienų nuo sausio 20-osios, kai Amerikos prezidento pareigas pradėjo eiti Donaldas Trumpas. Objektyviai įvertinti jo veiklą per pirmąsias šimtą jo valdymo dienų yra tikslas, vertas Sizifo akmens ridenimo į kalną Hado mirusiųjų karalystėje.
Štai „The Washington Post", ABC News ir „Ipsos" atlikta apklausa daugiau nei 2400 amerikiečių paprašė vienu žodžiu apibūdinti jų reakciją į prezidento Donaldo Trumpo kadenciją iki šiol.
Dažniausiai tarp Trumpo šalininkų pasitaikę žodžiai buvo „puiku" ir „nuostabu" arba panašūs (taip atsakė 18 procentų Trumpo rėmėjų). Toliau dažniausi buvo tokie žodžiai kaip „gera", „tinkama" ir „padori", kuriuos paminėjo 10 procentų.
Tie, kurie nepritaria Trumpui, pateikė daug įvairesnių žodžių jam apibūdinti - beveik visi jie buvo neigiami. Aštuoni procentai respondentų vartojo tokius žodžius kaip „siaubingas", „gėdingas", „pasibaisėjęs", „niekingas" ir „baisus".
Septyni procentai tiesiog nurodė, kad jaučiasi „pasibjaurėję", dar 7 procentai apibūdino jį kaip „chaotišką" arba „neatsakingą".
Šeši procentai Trumpą pavadino „diktatoriumi", „fašistu", „tironu" arba „išdaviku", o 5 procentai vadino jį „siaubingu" ar „baisiu". Dar 5 procentai prezidentą apibūdino kaip „kvailį", „buką" ar „neišmanantį", o tiek pat - kaip „nusivylę" ar „liūdni".
Nesunku pastebėti, kad tiek teigiami vertinimai, tiek neigiami yra išskirtinai emociniai. Suprantama, juk 2024 metų rinkimai Amerikoje pasižymėjo neįtikėtina takoskyra tarp „raudonųjų" ir mėlynųjų" bei jų rėmėjų.
Sunku būtų paneigti faktą, kad abu demokratų kandidatai - tiek aplinkoje nesiorientuojantis Džo Bidenas, tiek visų jau pamiršta visada besijuokianti ir intelektu nepasižyminti Kamala Haris - plačiai atvėrė vartus į Amerikos prezidento postą labai nevienareikšmiškai tiek pačiose valstijose, tiek pasaulyje vertinamam Donaldui Trumpui.
Tai pat sunku paneigti faktą, kad Donaldas Trumpas, nežiūrint titaniškų pastangų nesusidorojo su garsiai deklaruotu iššūkiu tarptautinėje erdvėje - karas Ukrainoje tebevyksta. Lygiai taip pat sunku paneigti ir kitą faktą - šimtas Donaldo Trumpo dienų prezidento poste ir nepaliaujantys bandymai rasti konflikto sprendimą labai akivaizdžiai parodė, kas labiausiai nenori karo Ukrainoje pabaigos. Šios temos plėtoti nematau prasmės, nes kas šito nesuprato, tai to jau niekas neįtikins.
Dažnai pamirštama, kad Donaldas Trumpas visų pirma yra Amerikos prezidentas. Kaip jam sekėsi vykdyti savo pažadus savo rinkėjams? Nelegalių sienos kirtimų sumažėjimas 95 procentais yra neginčytina jo vidaus politikos sėkmė.
Trumpo administracija pranešė apie reikšmingą nelegalių sienos kirtimų sumažėjimą, pasiektą sugriežtinus pasienio kontrolę ir padidinus deportacijų skaičių.
Prezidentas, skirtingai nuo mūsų valdžios pažadėjo sumažinti mokesčius viduriniosios klasės šeimoms, siekdamas padidinti kiekvienos šeimos pajamas vidutiniškai 5 000 JAV dolerių per metus. Daugiausiai diskusijų sukėlė naujai įkurtas Vyriausybės efektyvumo departamentas (DOGE), kuris vadovaujant Elonui Muskui, siekia sumažinti federalinės vyriausybės dydį ir padidinti jos efektyvumą, kas iššaukė milžinišką pasipriešinimą tų, kurie ne tik Amerikoje, bet ir visame pasaulyje sočiai mito iš didingo Amerikos biudžeto spenio, itin dosniai taškiusio mokesčių mokėtojų pinigus demokratų valdymo laikais ir staiga užtrukusio į valdžią atėjus Donaldui Trumpui.
Gausios neigiamos reakcijos sulaukė masinės deportacijos ir teisinės procedūros pažeidimai. Administracija vykdė masines deportacijas, kai kuriais atvejais pažeisdama teisinės procedūros reikalavimus, sukeldama kritiką dėl žmogaus teisių pažeidimų.
Aplinkosaugos reguliavimo atsisakymas, kuomet Trumpo administracija atšaukė lengvatas elektromobiliams ir pasitraukė iš Paryžiaus klimato susitarimo, sukėlė baisų žaliojo teroro palaikytojų susirūpinimą dėl klimato kaitos. Ne mažiau šviesuomenės triukšmo sukėlė ir taip vadinamų DEI iniciatyvų panaikinimas.
Donaldas Trumpas dar savo inauguracijos metu paskelbė, kad egzistuoja tik dvi lytys vietoj ankščiau skelbtų septyniasdešimt dviejų ir panaikino įvairias demokratų dosniai finansuojamas įvairovės, lygybės ir įtraukties (DEI) programas viešajame ir privačiame sektoriuose, tuo sukeldamas aršias įvairaus plauko fondinių dykaduonių diskusijas dėl socialinio teisingumo.
Įvairiai vertinamos ir šimtas dienų užsienio politikoje. Derybos dėl Irano branduolinės programos yra viena iš Donaldo Trumpo užsienio politikos sėkmių: prezidento administracija atnaujino derybas su Iranu dėl branduolinės programos, siekdama apriboti Teherano branduolinius ambicijas ir minimizuoti naujo konflikto regione grėsmę. Šios derybos atnaujintos balandžio mėnesį po prezidento Donaldo Trumpo laiško Irano aukščiausiajam lyderiui Ali Khamenei, kuriame išreikštas noras pasiekti naują susitarimą, siekiant apriboti Irano branduolines ambicijas mainais į sankcijų švelninimą.
Spaudimas NATO sąjungininkams dėl gynybos išlaidų didinimo taip pat sukėlė didelį atgarsį abiejose Atlanto vandenyno pusėse. Prezidentas spaudė NATO narius didinti gynybos išlaidas bent iki 2 procentų, siekdamas sąžiningesnio gynybos kaštų naštos pasidalijimo aljanse. Didelį fondų remiamos USAID bendruomenės, tame tarpe ir paplitusios Lietuvoje nepasitenkinimą sukėlė žinia, jog Trumpo administracija inicijavo 90 dienų pertrauką visai JAV užsienio plėtros pagalbai, siekdama peržiūrėti ir įvertinti pagalbos programas.
Didelio rezonanso sulaukė ir naujosios administracijos paskelbti „Tarifų karai" su Kinija. Prezidentas įvedė 145 procentų tarifus Kinijos prekėms, sukeldamas prekybos karus ir ekonominį nestabilumą, tačiau tuo pačiu pradėdamas ilgą gamybos procesų sugrąžinimo į valstijas procesą. Santykių su sąjungininkais pablogėjimas - dar vienas ekscentriškojo prezidento užsienio politikos minusas.
Trumpo retorika ir veiksmai, tokie kaip grasinimai aneksuoti Kanadą, sukėlė įtampą su tradiciniais sąjungininkais ir turėjo didelį poveikį ką tik pasibaigusiuose rinkimuose Kanadoje, palikdami valdžioje liberalus. Labai skirtingai šalininkų ir priešininkų vertinamas ir Amerikos pasitraukimas iš tarptautinių organizacijų. Administracija pasitraukė iš Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir kitų tarptautinių institucijų, taip, anot Trumpo priešininkų sumažindama JAV įtaką pasaulyje.
Kaip žinome, sausio 20 dieną, pirmąją savo antrosios kadencijos dieną, prezidentas Donaldas Trumpas pasirašė vykdomąjį įsakymą dėl Jungtinių Valstijų pasitraukimo iš Pasaulio sveikatos organizacijos. Šiuo sprendimu jis kritikavo PSO už, jo teigimu, netinkamą COVID-19 pandemijos valdymą, nesugebėjimą įgyvendinti būtinų reformų ir pernelyg didelę priklausomybę nuo politinės įtakos iš kai kurių valstybių narių.
Pasirašydamas įsakymą, Trumpas pareiškė:„Pasaulio sveikatos organizacija mus apgavo, visi apgaudinėja Jungtines Valstijas. Tai daugiau nepasikartos." Šis sprendimas reiškia, kad per 12 mėnesių laikotarpį JAV nutrauks visus finansinius įsipareigojimus PSO, kuriai iki tol skyrė apie penktadalį viso organizacijos biudžeto.
Britų rašytoja Doris Lessing yra pasakiusi: „Dalykai ne visada yra tokie paprasti, kaip juoda ir balta."
Mano nuomone šis teiginys puikiai tinka apibūdinti pirmąjį Donaldo Trumpo šimtadienį Amerikos prezidento poste. Aš tyčia necitavau nei jo gerbėjų ditirambų, nei nekentėjų palyginimų su Hitleriu ar Putinu.
Artima ir tolimesnė ateitis leis padaryti objektyvesnę 47-tojo Amerikos prezidento veiksmų ir jų rezultatų nuotrauką.
Belieka tik palinkėti jam sėkmės ir tikėtis kuo greitesnės karo Ukrainoje pabaigos.