respublika.lt

Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Tikrą kultūrą keičia testavimosi kultūra

(0)
2021 gegužės 15 06:30:00
Goda JUOCEVIČIŪTĖ

Antrojo pasaulinio karo metai Vilniuje. Iš pradžių - Mažasis getas ir Didysis getas. Po penkių savaičių - tik Didysis getas. Į šias aptvertas Senamiesčio teritorijas suvaryti likę gyvi žydai spaudžiasi tarytum gyvuliai jiems nepritaikytuose narvuose: namuose vienam asmeniui atitenka vienas kvadratinis metras ploto, į kambariuką turi sutilpti keliolika žmonių.

×
nuotr. 1 nuotr.
Goda Juocevičiūtė. Asmeninio archyvo nuotr.

 

Tūkstančiams žmonių skirtos vos dvi pirtys. Viešpatauja nešvara, badas ir utėlės. Plinta infekcijos. Žydai sužymėti prie rūbų prisiūtomis skirtingų spalvų žvaigždėmis ir turi „šainas" - irgi spalvotus lapelius, reiškiančius leidimą dirbti, vadinasi, gyventi. Juk tuo metu skaitmenos nebuvo, ir niekas iš nacių sadistų - net Aušvice darbavęsis daktaras Mengelė - dar nebuvo sugalvoję barkodų ar mikročipų individams ženklinti bei rūšiuoti pagal jų kilmę, fiziologines savybes ar sveikatos būklę.

Geto gyventojai nežinojo, ar rytoj dar bus gyvi, kiek pratemps, kada bus išvežti į Panerių duobes arba koncentracijos stovyklas kitose šalyse. Ir štai, tokiomis tragiškomis sąlygomis, vieniems piktinantis, kitiems - pritariant, Arklių gatvėje veikė žydų teatras. Gete susikūrė ir simfoninis, taip pat džiazo orkestrai, choras. Mirtinų ligų, žudynių ir badmiriavimo apsuptyje buvo kuriami spektaliai, liejosi poezijos eilės, skambėjo dainos jidiš kalba. Makabriška, bet stipru.

Maždaug toks pat laikmetis. Apie 5000 kilometrų nuo Vilniaus. Netoli Lenos žiočių, prie Laptevų jūros, ištremti lietuviai kenčia arktinį speigą, spiečiasi suragėjusiomis rankomis iš upėje sugraibstytų šakų, rąstų, ir sniego pastatytose jurtose. Gultai - lediniai. Gyvybes daigoja šaltis, badas, pramaišiui su skorbutu, vidurių šiltine ir kitomis mirtinomis ligomis. Tačiau tremtiniai sugeba net Šv. Kalėdas minėti, į ratą susibūrę lietuviškai dainuoja, ir visi - be kaukių, nežiūri atstumų.

Naujas tūkstantmetis. Eina trisdešimt pirmi Lietuvos Nepriklausomybės metai. Žmonės per gyvenimą skiepų dozių gavę daugiau nei nemokamo šampano taurių per parodų atidarymus. Namų lentynos lūžta nuo tablečių, papildų ir vitaminų. Antraštės naujienų portaluose vilioja būti jaunais ir sveikais. Tad kas iš per sočios egzistencijos nešasi į veganizmą, kas iš nuobodulio tampa žaliagalviais, kas laikosi dietų, jei ne pagal kraujo grupę, tai pagal horoskopą.

Ir štai, superpažangios medicinos šlovintojus, sveiko gyvenimo būdo žinovus pradeda atakuoti keistas ir siaubingas virusas: kai kas paslaptingai perserga be jokių simptomų (būseną, kai esi visiškai sveikas, vadinama sirgimu), kai kas vis dėlto sunkiau pakosti, kai ką persmelkia šaltkrėtys, kas savaitei praranda uoslę ir skonį, todėl negali pasimėgauti tailandietiškos kokosinės sriubos „Tom Yum" aštrumėliu ar padegustuoti naujos kartos sušių, įdarytų baravykais, o desertui - veganinio torto su pistacijų kremu ir levandų žiedais. Šakės.

Miestai užsidaro ir ištuštėja. Nesveikai sterilu. Dezinfekcinio skysčio daugiau nei alaus užsklęstose barų bačkose. Stūkso grandioziniai ligoninių kompleksai, prikimšti moderniausios diagnostinės aparatūros ir kompiuterių, o kokios didelės dar nė neatpakuotos įrangos, kuria beveik niekas nemoka naudotis, krūvos dūla sandėliuose.

Juos būtų papildę dar tonos kiniškų kaukių, celofaninių maišų ir kitų medicininių priemonių, kurių vertė - beveik 25 milijonai eurų, bet kroviniai, sudarę 20 traukinio vagonų, vidury dienos, veikiant itin progresyviam ir išmaniam procesų valdymui, stebuklingai išgaravo. Tiek tos. Ankstesnės patirtys parodė: tokiai turtingai šaliai kaip Lietuva, dešimt milijonų šen, dešimt milijonų ten - nieko nereiškia.

Į palatas pasavanoriauti kviečiami veltėdžiaujantys, įprastų pajamų nebegaunantys žvaigždūnai be medicininio išsilavinimo bei patirties slaugos srityje, kadangi medikams reikia pamainos, jie labai užsiėmę - trepsi pagal dainos „Jerusalema" ritmus.

Vieną gydymo įstaigos darbuotojų ratelį apmokyti „Jerusalemos" žingsnių atsieina, kaip premjerė Ingrida Šimonytė pasakytų, „ne karvę" - apie 300 eurų. Vaizdo klipo sukūrimas ir įrašymas - dar vieną kitą tūkstantį. Liaudis pasakytų: „pigiau grybo". O kolektyvų, kuriems rengiamos repeticijos ir diskotekos už biudžeto lėšas, per visą Lietuvą - dešimtys. Juk karo, ypač, kai priešas - itin klastingas ir nematomas, - akivaizdoje skaičiuoti pinigus nepadoru ir nieko kita nelieka kaip tik paskutinis gulbės šokis.

Taigi, suplūkę medikai kovoja už pacientų gyvybes, pasitelkdami net ritualinį šokį, ir persikvalifikuoja į artistus (supraskite, kaip norite), o artistai - į medikus. Tuo metu profesionalūs teatrai, normalaus gyvenimo sąlygomis sukurdavę dar gana aukšto lygio ir nuo leftistinių bei pseudofeministinių ideologijų nepriklausomą meną, duris užtrenkę merdi.

Valdžios požiūriu, įprasta, tradicinė kultūra visuomenei kelia neregėtą pavojų. Aktoriams, operos solistams, režisieriams pametami trupiniai, turintys numalšinti kūrybinį troškulį: etatiniams kapsi algelės, laisvai samdomiems - bedarbio pašalpos ar 260 eurų išmokos.

Net didžiųjų XX amžiaus vidurio pragaiščių metu žmonių sielas maitino ir organizmo veiklą vietoj lašelinių palaikė kultūra - vieni kūrė, kiti tą kūrybą sėmė. Dabar skelbiama, kad mus užplūdo modernių laikų maras, o paskui jį velkasi masinių depresijų šleifas.

Valdžia nuolat kartoja, kad visi suvaržymai ir dusinimai - tik pačių piliečių labui, esą ji žino, kas mums geriau, ir mums tyčia pakenkti neturi jokių kėslų, o tie, kas drįsta abejoti jos tyrumu, yra sąmokslininkai ir Kremliaus pirkliai su vatinukais.

Jei jau toks altruizmas, tai pats pigiausias ir vienas efektyviausių būdų gydyti nuliūdusias ir paklaikusias nuo draudimų sielas be jokio žalingo šalutinio poveikio, priešingai nei antidepresantai ir trankviliantai, būtų menas ir pramogos. Tik sumokėk už bilietą, ir atsipalaiduok, pailsėk, gėrėkis.

Tačiau vietoj to valdantieji žiūri, kaip režimą, skatinantį žmonių nuovargį bei susierzinimą, efektyviai išnaudoti, penint psichiatrus ir farmacininkus. Tarsi nuo lenciūgo nutrūkusios eilinį sykį pasileidžia kalbos apie „specialistų trūkumą" ir visokių pagalbos linijų bei kabinetų, krizių centrų steigimą.

Tiesa, gegužės gale numatomi atlaisvinimai kultūros ir pramogų sektoriui, tačiau jie labiau primena ne normalų pasaulį, o šunų parodas, kuriose dalyvauti gali tik sučipuoti, tik veisliniai, tik su dokumentais ir tik sveikatos apžiūrą praėję, atrinkti keturkojai.

Spektaklius galės žiūrėti irgi tik užsiregistravę, susižymėję rūšiniai individai su galimybių pasais. Vaidins, koncertuos irgi tik paženklintieji - susivakcinavę arba su reikiamu antikūnų kiekiu ir prasitestavę. Žodžiu, sužymėti. Visai kaip aprašyta biblijinėje apokalipsėje.

Negana to, kad diskriminacinė sistema ir toliau gramzdins per pandemijos valdymą jau ir taip nustekentą kultūrą, tolimesniame horizonte irgi nenusimato jokių realių užmojų ją visavertiškai atverti. Vien rūkas.

Kalbėdami apie šviesią ateitį konservatoriai ir laisviečiai vis linksniuoja ekonomines inovacijas, eilinę mokslo reformą, vaikų skaitmeninimą, dar kažką garuoja apie lytinį švietimą, antro galo edukacines programas, narkotikų dekriminalizavimą (tai iš esmės - pirmas didelis žingsnis legalizavimo link), o apie kultūrą nė neužsimena, tarsi ji jau būtų lavonas. Juk apie mirusį arba gerai, arba nieko, tai šiuo atveju - visai nieko.

Nėra kada vyriausybei užsiimti tokiu mažmožiu, iš kurio ne kažką pasipelnysi, kai tenka skubėti patyliukais išsidalinti 2,2 milijardus eurų. Tokią sumą Europos Komisija numačiusi šalies ekonomikos gaivinimui ir atsparumo didinimui. Pinigų įsisavinimo projektas pavadintas „Naujosios kartos Lietuvos" planu. Jis turėtų būti skirtas verslui, regionams ir darbo rinkai išjudinti, bet baigsis, matyt, kaip visada - primityviu lėšų ištaškymu.

Saujelė valdančiųjų slaptame posėdyje mums jau numatė ateities viziją - dar žalesnę ir dar išmanesnę. Lenda paviršiun, kad tarp lėšų išsidalijimo svajų - ir milijonai, skirti pelkių atkūrimui, ir paslaptingajai tūkstantmečio mokyklai, kuri turėtų būti labai šiuolaikiška ir atvira. O tai kokia buvo lig šiol - viduramžiška ir uždara? Guodžia bent tai, kad šie valdantieji nesiruošia skirti lėšų jausmomačių kūrimui.

Kitas finansinių nuotekų vamzdis - duomenų bazių, archyvų skaitmeninimas bei jo tobulinimas: kokio nors departamento ar inspekcijos tinklalapio dizainui, o gal ryšiams su kitų institucijų sistemomis atnaujinti išleidžiami keli milijonai, bet kai paprastam vartotojui reikia rasti informaciją ar užpildyti elektroninę formą, tai ji kažkodėl užstringa, pakimba arba puslapis visai užlūžta, o įrašytas švelnus balsas anapus ragelio po nešvankios muzikinės įžangos vis kartoja, kad „visi konsultantai šiuo metu užimti" ir „prašome paraišką teikti internetu".

Žinoma, nesibaigianti pasaka - e.sveikata. Jai dar anksčiau atseikėta 40 milijonų eurų, tačiau vis negana. Jau ir taip visa piliečių sveikata tampa nei be, nei me, o tik eeee. Šiuo metu, toks įspūdis, medicina ir sveikatos apsauga sueina kone vien tik į pieno riebumą ir mėnulio fazes rodančius testus. Jų kvailiojimus ir netikslumus atvirai pripažįsta jau net patys politikai, tačiau vis tiek nesiliauja mokesčių mokėtojų milijonus aukoti testams, ir galo tam nematyti, apsukos tik didėja.

Ne veltui sveikatos apsaugos ministras tiesiai šviesiai pasakė, kad turime susitaikyti, jog įsivyraus nauja - testavimosi - kultūra. Tai ir yra atsakymas, kodėl tikroji kultūra nereikalinga.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
8
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NERIMAS: Paskelbus apie konkursą laimėjusią naują Lietuvos nacionalinio operos baleto teatro vadovę Laimą Vilimienę, teatro kolektyvas sako esantis sunerimęs dėl savo ateities ir jaučiasi neįvertintas.
  • ASAMBLĖJA: Jeigu Austrija įsileis Rusijos parlamentarus į Vienoje vyksiančią Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos parlamentinės asamblėjos sesiją, Lietuvos delegacija joje nedalyvaus, sako jai vadovaujanti konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė.
  • ATSAKOMYBĖ: Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis akcentuoja, kad asmeniui, kuris galimai nutekino informaciją buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui apie jo atžvilgiu vykdomą ikiteisminį tyrimą, turėtų būti pritaikyta politinė atsakomybė.
  • GAMYBA: Nepaisant rinkoje atpigusių gamtinių dujų, Jonavos azoto trąšų gamykla „Achema“, anksčiau planavusi atnaujinti amoniako gamybą vasario pradžioje, dėl vangaus trąšų pirkimo atideda šiuos planus.
  • RINKIMAI: Kovą vyksiančiuose merų ir savivaldybių tarybų narių rinkimuose dalyvauja 109 milijonieriai, per tūkstantis neturinčiųjų jokio turto, apie pusė tūkstančio teistų asmenų, o Ukmergėje kandidatuoja 94 metų vyras, rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenys.
  • KALĖJIMAS: Turto bankas ir buvusio Lukiškių kalėjimo komplekso operatorius „Aštuntas elementas“ penktadienį pasirašė atnaujintą nuomos sutarties projektą iki 2025 m. rugsėjo.
  • DUJOS: Pirmąjį šių metų mėnesį gamtinių dujų biržoje „GET Baltic“ formavosi 46 proc. mažesnė gamtinių dujų kaina nei pernai gruodį: Baltijos šalių ir Suomijos rinkose vidutinė dujų kaina sausį buvo 69,15 EUR/MWh, tuo metu gruodį ji siekė 126,96 EUR/MWh,
  • LIFOSA: Sankcionuojamai Kėdainių fosforo trąšų gamybos bendrovei „Lifosa“ dar kartą nepavyko panaikinti Finansų ministerijos sprendimo paskirti įmonės laikinąjį administratorių.
  • PROBLEMOS: Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje įsikūrusi Danijos kapitalo žuvų perdirbimo įmonė „Espersen Lietuva“ mažina pajėgumus ir atleidžia dalį darbuotojų, nes mažėja produkcijos paklausa, svyruoja žaliavų, transporto bei energijos kainos, sako gamyklą valdančios Danijos grupės „Espersen“ prezidentas Klausas B. Nielsenas.
  • PALŪKANOS: Europos centrinis bankas pranešė vėl padidinęs palūkanų normas, šįkart – dar 0,5 proc.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar turėdami galimybę nutrauktumėte pensijų kaupimą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei turite šiek tiek laisvo laiko, kas jums labiau patiktų?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-6 -2 C

-8 +2 C

 

-4 +2 C

-4 0 C

-1 +3 C

 

-4 0 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s