respublika.lt

Olava STRIKULIENĖ: Kultūros ministras S.Kairys ištrins lietuvių kalbą iš pasaulinės kultūros?

(0)
Publikuota: 2023 spalio 01 17:31:00, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Simonas Kairys vėl rado pretekstą užsipulti Valstybinės kalbos inspekcijos Audrių Valotką. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

„Respublikos" savaitės akiratyje - kultūros ministras, liberalas Simonas Kairys. Vėl suradęs pretekstą išmesti ministerijos pavaldume esančios Valstybinės kalbos inspekcijos (VKI) vadovą, lituanistą Audrių Valotką iš kol kas dar užimamų pareigų. Įdomu, kas dar drįs Lietuvos valstybėje ginti valstybinę lietuvių kalbą, jei pagrindinė jos gynėja VKI pati nuolat puldinėjama?

 

A.Valotka jau yra gavęs pastabą, kad gal nepakankamai vykusiai palygino Vilnijos krašto situaciją su Donecku, o dabar bus pretekstas galutinai susidoroti? Galų gale, nuo kada kosmopolitiškiems liberalams rūpėjo kažkokia nacionalinė kalba, kurią, skirtingai nei anglų, moka tik 4-5 milijonai pasaulio gyventojų? Ar verta liberalui S.Kairiui kotiruoti, ginti tokią mažytę lietuvių kalbą, jei puikiai galėtume susikalbėti ir angliškai? „Neterorizuojami" kažkokios inspekcijos.

Dalyvaudamas pirmojoje teksto redagavimo konferencijoje REDA A.Valotka, kalbėdamas apie lietuvių kalbos nemokančius pavežėjus, aiškino, kad pažeidžiama piliečių teisė, jog paslaugų teikėjai su jais kalbėtų valstybine kalba. „Piliečių teises pažeidžia įvairūs pavežėjai, kalbantys visokiomis čiurkų kalbomis",- galiausiai pareiškė VKI vadovas. Nors REDA dalyviai (150 asmenų) A.Valotkai paplojo, tačiau feisbuke buvo paskelbtas VKI vadovo kalbos įrašas ir sukelta įnirtingo moteriškių ir nemoteriškių masinio baisėjimosi fiesta. Suprask - ak, kaip galima, kaip galima?! Tuoj imsime ir iš pasibaisėjimo nualpsime.

Skundikai siautėja

O skųsti ar galima? Kaip pokario „stukačių" laikais? Ypač kai esame jautrios, ineligentiškos moterytės. Taip, daug kas viešojoje erdvėje negalima, tačiau ima ir prasprūsta. Vienas anykštėnas, 2009-aisiais pravardžiavęs vietinį, bet azerbaidžaniečių tautybės policininką „čiurka", teismo buvo nubaustas 5000 litų bauda.

Viešojoje erdvėje, kur garbūs, vieši asmenys ir, beje, visi lietuvių tautybės, išvadina vieni kitus „š" , „dzibilais", siuntinėja ant trijų raidžių ir pagardina kol kas dar valstybinę lietuvių kalbą visokiais rusiškais keiksmažodžiais, A.Valotkos neatsargiai ištartas žodelis - tik pats neaštriausias pipiras.

Tad verčiau kalbėti ne apie tą nelemtąjį, tikrai nepagarbų pipirą, bet pretekstą. Dar vieną pretekstą, įduotą kultūros ministrui S.Kairiui. Ir ministras, aišku sureagavo. S.Kairys pareiškė, jog „jei asmenybė nesutelpa į inspektoriaus poziciją, manau, tikrai būtų laikas pagalvoti apie kitas veiklas".

Viešojoje erdvėje netgi plinta apgailestavimai, jog A.Valotka neva per pastaruosius metus peržengė ne vieną ribą pjudydamas valstybes, tautas ir socialines grupes. Negi tikrai? Taip sugalvoti gali tik žmonės, aiškiai linkę hiperbolizuoti. Kažkodėl neteko girdėti, jog dėl kažkokio lietuviško Titano būtų susipjovusios valstybės ar tautos. Jei taip būtų, turbūt praneštų Užsienio reikalų ministerija ar bent Žygimantas Pavilionis. Taip pat neteko nei girdėti, nei regėti, jog tautos ir socialinės grupės Lietuvoje pjautųsi lyg gaidžių peštynėse. Aiman, nei valgo, nei miega, nei dirba - tik pjaunasi!

Ar gali ką nors apginti bedančiai?

O dabar prisiminkime, kokia yra VKI funkcija. Plačiąja prasme tai valstybinės lietuvių kalbos gynėja. Pati pagrindinė. Nes teismai, prokuratūra gina kažką tik tada, kai kažkas parašo pareiškimą. Konstitucija tūno brošiūroje. O Seimas gina tik tada, kai nori įkąsti pozicijai ar opozicijai. Tad atmetus tuos ne itin patikimus lietuvių kalbos gynėjus, pagrindine gynėja išlieka VKI.

O dabar klausimas kultūros ministrui S.Kairiui. Ko vertas neagresyvus, lepšis karys? Ar neagresyvus, bailus karys gali apginti valstybę, žmogų, kultūrą ar kalbą? Aišku, negali! Ir dar vienas klausimas - ar karys gali ginti kultūringai? Pavyzdžiui, labai kultūringai šaudyti? Taip kultūringai, kad niekur nepataikytų, nieko nesužeistų? O jei jam ant kojos užvažiuotų priešo tankas, tik kultūringai pasakytų „atsiprašau, kad užstojau praėjimą".

A.Valotkos pasisakymas vėl iššaukė diskusiją, kiek galima susinti, engti lietuvių kalbą. Per tris dešimtmečius mūsų žodynas jau praturtintas jam visai nereikalingomis w, q, x. Per tris dešimtmečius Petrienės tapo Petrėmis ir t.t. Per tris dešimtmečius taip susipainiojome svetimų pavardžių rašyboje, jog turėdami savo raidyne visas būtinas raides, jau rašome ne Tichanovskaja, bet Cichanouskaja. Akademikas Zigmas Zinkevičius (1925-2018) pasibaisėtų. O pažangiesiems lituanistams iš Vilniaus universiteto kada nors prisiminus, ką kalbėjo apie savo kolegą 2023-iaisiais, bus labai gėda. Kažkodėl visi atiprašymai Lietuvoje labai žiauriai vėluoja.

Kodėl išliko lietuvių kalba? Nes visi ją gynę, propagavę kalbininkai, visuomenininkai buvo agresyvūs ir užsispyrę kalbos kariai. O dabar - ne karių, bet slidžių funkcionierių epocha. Todėl visiškai „neskandalinga", jog kultūros ministras kalbos gynėjų negina. Tarsi kalba nebūtų žmonijos kultūros dalis. O tuo pat metu S.Kairys socialiniuose tinkluose rašo: „Kultūra yra visuotinė viešoji gerybė. Mūsų, kultūros ministrų, pozicija - siekti, kad kultūra būtų įtraukta į Jungtinių Tautų darnaus vystymosi darbotvarkę po 2030 m. kaip atskiras konkretus tikslas".

Irgi simptomiška. JT yra visiškai bedantė, milijonus ryjanti biurokratinė organizacija, skirta viešiems paplepėjimams ir paaimanavimams. Matyt, S.Kairiui imponuoja bedantės. Padedant JT ir baigiant bedante VKI? Nieko nepadarysi. Skonis - subjektyvus dalykas.

Tačiau Lietuvoje, vis labiau tampančioje bedančių tiesiogine prasme ir bedančių perkeltine prasme reiškimosi bei gyvenimo vieta, baisiausia turėti savo asmeninę nuomonę.Nes tave ims trinti visokie ministrai, ims baisėtis visokie funkcionieriai ir šiaip egzaltuotos moterytės. Įsijungs Cancel Culture ir tave socialine prasme gyvą suės. Su pasimėgavimu. Kolegoms džiūgaujant. Todėl žmonės, kaip sovietiniais laikais, vėl įjungė savo vidinius cenzorius. Atvirauja tik pensininkai. Jie vis dar kažką gina. Justiną Marcinkevičių, lietuvių kalbą, šeimą ir t.t.

Skundikai siautėja-2

Prisiminkime, kaip Lietuvos krepšinio lyga (LKL) atsisakė „Basketnews" vykdančiojo direktoriaus Karolio Tiškevičiaus, kaip komentatoriaus, paslaugų. Vien todėl, jog K.Tiškevičius reagavo į atvejį, kai per NBA atkrentamąsias rungtynes „Golden State Warriors" žaidėjas Dreimondas Grynas (Draymond Green) pašokinėjo ant Sakramento „Kings" sportininko Domanto Sabonio krūtinės. K.Tiškevičius neatlaikė ir pakomentavo:"Vat toks šokinėjimas yra beždžionės šokinėjimas. Šokinėjo ant Domanto Sabonio. Jei norit rasizmą įžvelgti, tai jūsų asmeninis reikalas".

Ir įžvelgė! Kažkas, kaip ir REDA konferencijos atveju, nepatingėjo šiuos žodžius paplatinti. Netgi išversti į anglų kalbą. Todėl manau, jog Lietuvoje „stukačių" yra daug daugiau nei rasistų ar homofobų. Ir verkiant nepasisekė su kultūros ministru. Žmogus nematė reikalo pasitraukti iš posto dėl „čekiukų" skandalo, tačiau vis vien vykdo šalies kultūros politiką. Kuo labiau bedantę, neutralią ir nelietuvišką.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
267
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar žiūrite žinias per televiziją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-10 -5 C

-5 -2 C

-9 -4 C

-8 -3 C

-7 -2 C

-10 -5 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-6 m/s